484 Shares 2394 views

Zapalenie wyrostka sutkowatego: co to jest? objawy wyrostka sutkowatego, objawy i leczenie

Choroby zakaźne, które oddziałuje na elementy ludzkiego czasowego kości czaszki spowodowanych ropne zapalenie ucha środkowego procesu – w wyrostka sutkowatego. Co to jest, z jakich powodów i nie ma czego konsekwencje mogą prowadzić – wszystkie kwestie zostaną omówione w naszym artykule. Jednakże, w celu zrozumienia natury początku choroby, należy rozumieć określenie wyrostka sutkowatego i anatomiczne struktury ludzkiego czaszki.


Struktura czaszki. kości skroniowej

czaszki ludzki jest utworzony przez zestaw kostek, który jest konwencjonalnie podzielone na dwie główne grupy – szpikowego kości dział kości i części twarzowej. Oprócz tych kości w uchu środkowym jamy istnieją trzy rodzaje sparowanych kości – młot, kowadło i strzemię. Czasowy kości – kość z grupy kart mózgu, który tworzy podstawy czaszki. Kość czasowy cały szereg skrzyń nerwem

 • przedsionkowy-ślimakowy,
 • z przodu,
 • trójdzielny węzeł
 • wędrówki,
 • nerw językowo-gardłowy.

Kości skroniowej składa się z trzech obszarów: płaskonabłonkowego, bębenkowej i skaliste. Region skali tworzy ściankę boczną czaszki; Bęben części – element, który otacza kanał ucha; skalista część wygląda jak piramida i wykonuje funkcję pojemników do ucha środkowego i wewnętrznego, przez które również przechodzą naczynia krwionośne. Ostrosłup zawiera trzy powierzchnie – przednią, tylną i dolną. Niższe formy rejon sutkowatego.

Pojęcie i struktura wyrostka sutkowatego

Sutkowatego ma występ stożkowy umieszczony za uchem. Wewnętrzna struktura wyrostka sutkowatego – wiele zagłębień w kości wypełnione powietrzem i komunikujących się z ucha środkowego (bębenkowej zagłębienie) przez groty sutkowego. Cave (antrum) – największa komórki sutkowe. Od wyrostka sutkowatego mocuje mięśni, który składa się z trzech elementów – mostek, obojczyk i wyrostka sutkowatego.

Struktura procesu jest indywidualny dla każdej osoby. Istnieją trzy rodzaje jego struktury. Pneumatyczne struktura – sutkowatego składa dużych komórek wypełnionych powietrzem. Diploeticheskoe struktura – struktura jest mniejsze komórki wypełnione szpiku kostnego. Sklerotycznej struktura – struktura komórkowa jest bardzo słabo rozwinięty.

Należy zauważyć, że rodzaj struktury wyrostka sutkowatego bardzo uzależniona od wyrostka sutkowatego. I w większości przypadków zapalenie wyrostka sutkowatego rozwija się u osób ze strukturą pneumatycznego wyrostka sutkowatego.

Zapalenie wyrostka sutkowatego: co to jest?

Zapalenie wyrostka sutkowatego – jest to proces zapalny, który występuje w błonie śluzowej jaskiń (antrum) lub na strukturze komórkowej, kości w czasie. Klasyfikowania patologii na różnych powodów. Zazwyczaj zidentyfikowano dwie postacie choroby – pierwotne i wtórne wyrostka sutkowego.

Jak wspomniano wcześniej, jest połączony z wyrostka sutkowatego bębenkowej wnęki. Większość przypadków wyrostka sutkowatego występuje z powodu infekcji w wyrostka sutkowatego na tle zapalenia ucha środkowego. Ten obraz kliniczny sugeruje wtórne zapalenie wyrostka sutkowatego jako powikłanie przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia wyrostka sutkowatego są gronkowce i paciorkowce, co najmniej – Pseudomonas aeruginosa i inne bakterie tlenowe i beztlenowe. Bardzo rzadkie przypadki, w których choroba jest spowodowana przez prątki.

Pierwotne zapalenie wyrostka sutkowatego – patologia, które mogą wystąpić:

 • Ze względu na szkody spowodowane przez rany postrzałowej lub pękniętą czaszkę.
 • W procesie ropne przejściowego na kości wyrostka sutkowatego węzłów chłonnych.
 • W związku z konkretnymi chorobami zakaźnymi – TB lub ziarniniaków.

Proces choroby następujące. W przypadku wystąpienia urazów wielokrotne złamania cienkich ścianek w kości, co powoduje powstawanie niewielkich fragmentów, co wraz z natryskiwanym krwi stworzenia korzystnego środowiska do topienia fragmentów kości i stopniowego rozwoju stanu zapalnego.

Stadium choroby

Co do zasady, rozwój wyrostka sutkowatego ulega dwa etapy:

 • wysiękowe,
 • rozrostowych i alternatywy.

Początkowy etap rozwoju wyrostka sutkowatego – wysiękowego, ona trwa 7-10 dni. W tym czasie rozwija zapalenie wyrostka sutkowatego. Pęcznieje błony śluzowe, struktury komórkowej sutkowatego są zamknięte, wypełnione ropą i masy oddziela się od grocie sutkowego. Dyfraktogram tej fazy choroby ilustruje subtelne przegrody pomiędzy komórkami.

etap alternatywny proliferacyjne choroby charakteryzującej się zniszczeniem przegród oddzielających komórki i wygląd osobnych grup komórek, które łączą się w jamie objętościowego. Zmiany zachodzą także w szpiku kostnym i struktur naczyniowych.

Czasami rozwój perlaka w uchu środkowym może powodować wiele procesów patologicznych w organizmie, w tym wyrostka sutkowatego. Co to jest? Perlak jest kapsułka, składający się zrogowaciałych komórek nabłonkowych.

Objawy: zapalenie wyrostka sutkowatego

Leczenie wyrostka sutkowatego – proces czasochłonny. W związku z tym, aby odnieść sukces w tym biznesie, to ważne jest, aby zidentyfikować choroby w jej najwcześniejszych stadiach. W zależności od tego, jak manifestują objawy wyrostka sutkowatego, odróżnić typowe i nietypowe formy choroby. Dla nietypowych lub należących latentnej formy choroby charakteryzującej powolnego przepływu bez wymawiane objawów.

W typowej postaci wyrostka sutkowatego, pacjenci skarżą się ostry ból ucha i głowicy, który rozciąga się do tyłu głowy lub czoła; spuchnięte regionu sutkowatego. Ostrym obrzęk tkanek, a zwłaszcza w procesie formowania ropne w nich Pinna wybrzuszona widocznym.

Zatem obecność choroby może wskazywać zmiany parametrów i wynik badania krwi wynikające procesu zapalnego.

Dla wyrostka sutkowatego może towarzyszyć rozwój zespół gradenigo, w których występuje paraliż abducens. Pacjentka została ograniczona ruchomość gałki ocznej od ucha pacjenta. Światłowstręt może rozwinąć. Objawy te często wskazują na ograniczone zapalenie opon mózgowych, które objawy to wymioty, zawroty głowy, bóle głowy jednostronne.

Objawy podobne do objawów wyrostka sutkowatego czyraczność ucha zewnętrznego, a także zapalenie węzłów chłonnych znajdujących się z tyłu małżowiny. Ponieważ urządzenia te znajdują się w środkowej części wyrostka sutkowatego, zapewniają przepływ limfy w całym ucha. W dobrym stanie, każdy węzeł chłonny jest łatwo wykrywalne. Gdy choroba wszystkie węzły chłonne są wygładzone. Kiedy węzły ciśnienia zapalenie wyrostka sutkowatego powoduje żadnych objawów chorobowych na sutkowatego kości – powoduje; kiedy adenitis są odwrócone.

W porównaniu z przebiegiem choroby u dorosłych, zapalenie wyrostka sutkowego u dzieci mogą być charakteryzowane przez niespecyficzne objawy i wyrażono utratę apetytu, biegunkę, drażliwość, izolację od ucha zewnętrznego.

Nietypowe formy wyrostka sutkowatego

Oprócz typowych postaci choroby medyczne odróżnić atypowych form wyrostka sutkowatego. Najczęstsze formy obejmują:

 • zigomatitsit,
 • Wierzchołek szyi wyrostka sutkowatego ma cztery podgatunki
 • Squam,
 • petrozit.

Zigomatitsit – zapalenie wyrostka sutkowatego rodzaju, w której proces zapalny rozszerza się do procesu jarzmowej, policzki pęcznienia występuje w obszarze przed uchem. Po obrzęk powstaje ropień.

U dzieci, nie może być „false” formy zigomatitsitov – ropień, który nie wpływa na komórki korzenia procesu jarzmowej. Ponieważ dzieci są dobrze rozwinięte tylko jaskinię, że często rozwijają antritis – zapalenie błony śluzowej jama sutkowa. Wcześniej choroba ta doprowadziła do wysokiej śmiertelności niemowląt.

Squam – proces ropny, który wpływa na kości w czasie.

Jeśli zapalenie rozpoczyna się w rejonie piramidy kości skroniowej, nie petrozit. Nawiasem mówiąc, petrozity rozwijać powoli.

Rodzaje Apex-neck zapalenie wyrostka sutkowatego

Shane Apex zapalenie wyrostka sutkowatego obejmują:

 • Betsoldovsky zapalenie wyrostka sutkowatego – patologia, w którym ropa jest rozprowadzany w regionie mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, w rejonie wierzchołka sutkowatego występuje obrzęk. Patologie trzonowe mogą nie być widoczne na bocznej tomografii występ kości w czasie. Objawowe zapalenie wyrostka sutkowatego postać w początkowej fazie jest słabą ruchliwością szyi.
 • Zapalenie wyrostka sutkowatego Chetelli – patologia, w którym ropa wnika tylną powierzchnię wyrostka sutkowatego.
 • Zapalenie wyrostka sutkowatego Moore – choroba, w których ropa rozciąga się pomiędzy mięśnie szyi w wyniku zapalenia kręgosłupa szyjnego węzła limfatycznego ropnia powstaje. W tym przypadku, nie ma obrzęk szyi, wówczas może rozwinąć przetok.
 • Zapalenie wyrostka sutkowatego Orlean – patologii, w których w obszarze górnego odcinka mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy utworzonej opuchlizna, wrażliwość na ciśnienie. Jednak nie ma wyładowania ropy z ucha, w przeciwieństwie Betsoldovskogo wyrostka sutkowatego.

diagnostyka

Zazwyczaj diagnoza zestawu „wyrostka sutkowatego”, na podstawie historii choroby pacjenta. Uwzględnia odroczone patologii ucha, prowadzonych terapii, w obecności / braku powikłań; Szacuje naruszenie ogólnego stanu zdrowia. Ponadto diagnoza nie jest ostatnia rola pacjenta skarg, kontroli i badania palpacyjnego ucha, wyniki otoskopia, audiometrii, wydzielina z ucha laboratoryjnego, oftalmoskopii oczu i biomicroscopy. Tomografia komputerowa – średnia metoda, dzięki której zdiagnozowano zapalenie wyrostka sutkowatego. Co to jest? Ten rodzaj diagnozy pozwala wyraźnie zobaczyć wszystkie struktury czaszki i ocenić zakres procesów ropnych rozwoju i ich odległość od mózgu i nerwu twarzowego. Technika ta opiera się na badaniu stopniowej struktury obiektu – porównano działanie promieni X na różne gęstości tkanki. Uzyskane dane są poddawane złożonego przetwarzania komputerowego.

Rentgenowskie czaszki, na przykład, pozwala na identyfikację wyraźnie rozróżnialne ścian komórkowych w wyniku procesu zapalnego, co wyraźnie wskazuje na rozwój wyrostka sutkowatego. Ponadto, gdy podejrzewa się zapalenie wyrostka sutkowatego przeprowadzono analizy klinicznej krwi i ropy od wrażliwości na antybiotyki ucha.

W celu postawienia diagnozy „wyrostka sutkowatego”, być może trzeba skonsultować się laryngolog nie tylko, ale również inni specjaliści – neurolog, dentysty, okulisty, chirurga.

leczenie zachowawcze

Zazwyczaj patologia może być zatrzymany na wczesnym etapie. Jeżeli osoba natychmiast zwraca się o pomoc do specjalisty i uzyskać odpowiedniego leczenia (antybiotyki), zatrzymuje rozprzestrzenianie się infekcji, i można przyjąć, że pacjent nie ma komplikacje w przyszłości, co powoduje zapalenie wyrostka sutkowatego.

Zabieg przeprowadza się w następujący sposób. Po pierwsze, stosuje się antybiotykiem o szerokim spektrum. Ponadto, zgodnie z wynikami badań laboratoryjnych materiału biologicznego są przyporządkowane określone antybiotyki, które mają działanie bardzo kierunkowa zostało zidentyfikowanych w bakterii tlenowych i beztlenowych. Całkowite wyeliminowanie zakażenia może wymagać długotrwałej antybiotykoterapii. Wynika to z faktu, że antybiotyki mają trudności przenikliwy struktury wyrostka sutkowatego. Również nie wykluczył nawrót choroby może być przewlekła zapalenie wyrostka sutkowatego.

Na początkowym etapie obróbki wyrostka sutkowatego w nieobecności dodatkowe czynniki ryzyka w kompleksie z trwającego leczenia można stosować fizjoterapię (UHF, mikrofale). Dobry efekt terapeutyczny mają okłady na obszar za uchem. Nawiasem mówiąc, mogą one być zarówno ocieplenia i zimno.

Powszechne stosowanie antybiotyków w krajach rozwiniętych znacząco zmniejszał częstość wyrostka sutkowatego i doprowadziło do przewagi leczenia zachowawczego nad operacją.

zabieg chirurgiczny

Często farmakoterapia nie przewiduje poprawę zdrowia pacjenta. W takich przypadkach leczenie chirurgiczne procesów patologicznych, które powodują zapalenie wyrostka sutkowego. Operacja jednak nie neguje równoległego leczenia zachowawczego.

Wśród najbardziej powszechnych technik chirurgicznych są paracenteza – nacięcie bębenek – i wprowadzenie rurki ucha środkowego, zapewniając przenikanie ropy z ucha. Po upływie pewnego okresu czasu – dwóch tygodni do kilku miesięcy, -, rurka spontanicznie usuwane z błony bębenkowej i nacięcie leczy naturalny.

Antromastoidotomy – chirurgia, w którym otwarto antrum i sutkowatego wiercenia trepanacyjnego. Celem zabiegu jest w tym przypadku całkowite usunięcie chorych tkanek. Istnieją przypadki, gdy interwencja chirurgiczna usuwa cały proces z jego czubka. Takie manipulowanie jest nazywany mastoidectomy. Jest to dość skomplikowane i uciekanie się do niej w przypadku powikłań lub w przypadku braku pozytywnej dynamiki leczenia. Dzieci w wieku poniżej trzech lat wykonywania antrotomiyu – manipulacja antrum, ponieważ są one słabo rozwinięte sutkowatego.

Powikłania wyrostka sutkowatego. profilaktyka

W przypadku braku leczenia infekcji lub chorób pochodzących do otaczającej tkanki, co może prowadzić do różnych powikłań, takich jak utrata słuchu, błędnika, a w następstwie – zawroty głowy, utrata słuchu. Zakażenie może wpływać nerwu twarzowego, powodując paraliż mięśni twarzy. Zapalenie wyrostka sutkowatego jest często przyczyną podokostnowe ropień spust w zigomatitsita rozwój, skvamita, petrozita, otogenny niedowładu. Jeśli proces zapalny wpływa na błony mózgu rozwija się zapalenie opon mózgowych. Obecność któregokolwiek z tych powikłań pacjent – jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej.

Zadaniem i medycznego i pacjenta – aby zapobiec rozwojowi wyrostka sutkowatego. Zapobieganie chorobie jest ściśle związana z zapobieganiem ropnia ucha środkowego – patologii zwanej „otitis media”. Zapalenie wyrostka sutkowatego – choroba, której nie można uruchomić. Jej objawy i przyczyny należy zająć się we wczesnych stadiach. Leczenie powinno być wykwalifikowana i wystarczające.

Nie ostatnią rolę odgrywają tu i ludzki układ odpornościowy i jego odporność na zakażenia. Ważne jest, aby dbać o jamy nosowej i ustnej, w celu uniknięcia choroby zapalnej w nosogardzieli. To pomaga w zapobieganiu wyrostka sutkowatego wczesnej diagnostyki chorób ucha i prawego antybiotykoterapii.

W artykule przedstawiono informacje o tym, co dokładnie jest zapalenie wyrostka sutkowatego; objawy, leczenie choroby i jej zapobiegania. Jednak zauważmy, że materiał określony powyżej jest czysto zapoznawcze. Dlatego też, jeśli jakiekolwiek wątpliwości na temat choroby powinien natychmiast szukać pomocy medycznej od specjalisty.