150 Shares 4093 views

Jakie są pęcherzyki na skórze? Opis i leczenie najczęstszych chorób

Pęcherzyki na skórze mogą różnić się pod względem typów i rozmiarów. Duże są nazywane bullae, małe (najczęściej) – pęcherzyki. Powodem pojawienia się pęcherzyków jest wiele. Rozważ podstawowe.


Ukąszenia owadów

Są to, co do zasady, małe pęcherzyki, wielkość gwoździa. Czasem (na przykład przy ugryzieniu kończyn) występuje podrażnienie (najczęściej zaczerwienienie) i obrzęk. Niełatwo jest poradzić sobie z problemem. W większości przypadków smarowanie obszaru dotkniętego octem lub sosem czosnkowym pomaga. Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na gryzienie, potrzebna jest rada medyczna.

Wirus opryszczki

Ujmuje się również w formie bąbla (lub kilku naraz). Istnieją dwa rodzaje opryszczki typu I i typu II. Pierwszy z nich osiada w ciele na zawsze i "budzi się" ze spadkiem odporności.

Pierwszy rodzaj pojawia się zazwyczaj w ustach, na ustach, pod nosem. Istnieją jednak maści, które lekko przyspieszają gojenie (Vivorax, Acyclovir, Zovirax, Acyclovir-Acry, Acyclovir-Hexal, Acyclovist). Należy jednak pamiętać, że leki te nie ustępują. Według statystyk, zwykła opryszczka ("zimna") zarażała 95% populacji świata. Jeśli raz Ci się to zdarzyło, to znowu będzie "odwrócić się".

Drugi rodzaj opryszczki (inna nazwa – narząd płciowy) najczęściej pojawia się poprzez erupcje na penisa, wargach (przy wejściu do pochwy). Jest przenoszony na kontakty seksualne (wszelkiego rodzaju). Ludzie są zakaźliwi nie tylko z wyraźnymi oznakami choroby, ale także ci, którzy mają przebieg bezobjawowy. Zakażenie może przenosić i ciężarną kobietę do jej płodu. Okres inkubacji jest rozciągany (zazwyczaj do miesiąca).

Kiedy pierwotna opryszczka, pacjenci w miejscu, gdzie wirusy czują się pieczenie, obrzęki, czasem ból. Mogą wystąpić ogólne złe samopoczucie i bolesne oddawanie moczu. Następnie na skórze pojawiają się małe pęcherzyki, wypełnione płynem, które wkrótce wybuchają (formuje się rany). Uzdrawianie może trwać dwa tygodnie. W przypadku nawrotu, złe samopoczucie jest mniej wyraźne, pęcherze na skórze wylane są w mniejszej objętości, leczenie jest szybsze. Powtarzające się objawy ułatwiają naprężenia, hipotermia i choroby. Nie ma jeszcze lekarstw na całkowite leczenie.

Kurczak kurczaka

Choroba jest uważana za dziecięcą, ponieważ rzadko występuje u dorosłych. Niemniej niemożliwe jest wykluczenie możliwości zakażenia po 15-18 latach. Trzeba powiedzieć, że dorośli tolerują zakażenie tym wirusem (Varicella-zoster) bardzo trudne, a nawet śmiertelne skutki są możliwe. Choroba przenosi się z łatwością, nawet bez osobistego kontaktu. Wystarczy pozostać w tym samym pokoju (samochód, autobus itp.). Okres inkubacji wynosi do trzech tygodni. W tej chwili można już zarażać innych. Depresja, dreszcze, bóle głowy są zauważalne.

U dzieci choroba może wystąpić nawet bez podwyższenia temperatury (u dorosłych czasami wzrasta powyżej 40 stopni). Znaki charakterystyczne – pęcherzyki na skórze (małe, wypełnione płynem) w całym ciele, pierwsze pojedyncze, a następnie w dużych ilościach. Zaraz po wyglądzie są silnie swędzące. Wkrótce pękają pęcherze na skórze, miejsca pęknięć pokryte są skorupami. Po ich niezależnym odejściu pacjent może być uważany za niezakaźliwy. Leczenie jest zwykle objawowe: przyjmowanie leków przeciwgorączkowych i immunostymulujących. System jest pościel. Pranie jest prasowane. Szlamy na skórze są smarowane zielenią lub silnym roztworem nadmanganianu potasu (mangan), jodu. Powtórzenia są rzadkie, ale nie wykluczone.

Grzybica

Występuje po przeniesieniu ospy kurczaka (nie zawsze) u dorosłych. Czynnikiem przyczynowym choroby jest ten sam. U dzieci w kontakcie z nosicielem przeciwnie, rozwija się varicella. Objawy skórne poprzedzają bóle neuroniczne (w przyszłości miejsce objawów), swędzenie, mrowienie, gorączka. Wkrótce obrzęk odnotowuje się wraz z utworzeniem grupy guzków (często sparowanych) wypełnionych płynem. Miejscowe węzły chłonne zwiększają się, wzrasta ból. Po tygodniu (około) blistry na skórze wysychają. Powstałe skorupy zanikają, pozostawiając pigmentowane plamki. Przebieg nieskomplikowanej choroby trwa około 3 tygodni.

Półpasiec wpływa nie tylko na skórę, ale także na układ nerwowy. Ból może trwać przez kilka miesięcy. Zaleca się stosowanie obojętnych proszków, farb aniliny (w postaci lokalnych roztworów alkoholowych), pasty cynkowej, znieczulenia i leków przeciwwirusowych, witamin, promieniowania ultrafioletowego.

Ponadto blistry na skórze mogą wskazywać inne choroby:

  • Pemphigus (dowolny z trzech typów);
  • Burns;
  • Plamisty pemfigoid;
  • Wyprysk;
  • Zapalenie skóry Duhringa ;
  • Epidermoliza (bulion);
  • Alergia.

Informacje podane w artykule są wstępne. Każda z tych chorób wymaga specjalistycznej porady. Leczenie jest wymagane dopiero po badaniu.