198 Shares 5669 views

Przyczyny suchej skóry ciała. Właściwa pielęgnacja skóry

Istnieją trzy główne typy skóry: tłustej, normalnych i suchych. W tym artykule chcę zbadać przyczyny suchej skóry ciała i twarzy u dorosłych i dzieci.

terminologia

Na wstępie należy stwierdzić, że skóra jest sucha, a jego nazwa medyczna. Tak, ten problem medyczny o nazwie „rogowacenie naskórka”. W tym przypadku przyczyną tego stanu często są zewnętrzne, może poradzić sobie z nimi za pomocą kosmetyków i leków. Stan cięższych pacjenta, który jest również towarzyszyć suchość skóry – to rybia łuska. W tym przypadku, suchość skóry szpecące pacjenta i daje mu nie tylko ból fizyczny, ale również emocjonalny.

symptomatologia

Jeśli dana osoba jest dręczony przez suchości skóry ciała, przyczyny tego mogą być najbardziej zróżnicowane. Najpierw jednak chcę mówić o objawach występujących z tym problemem.

 1. Suchość skóry jest często towarzyszy uczucie zwężenia. Szczególnie jaskrawo może wystąpić po kąpieli.
 2. Sucha skóra wygląda odwodnione, pomarszczona.
 3. Można również oglądać szorstki, zamiast gładkiej skóry.
 4. Osoby z tym problemem są często martwi swędzenie. To może być dość silny.
 5. Sucha skóra jest prawie zawsze łuszcząca. Peeling może być bardzo różny od prawie niezauważalne bardzo silna.
 6. Sucha skóra może pękać. Często te pęknięcia krwawić, bolało.
 7. Cóż, kolejny objaw – zaczerwienienie skóry w ograniczonych obszarach ciała.

Kiedy do lekarza?

Należy powiedzieć, że coraz częściej z powyższych objawów może być zarządzany niezależnie. Jednak w niektórych przypadkach lepiej jest szukać pomocy u lekarza. Czynność tę należy wykonać w następujących przypadkach:

 1. Jeżeli warunek ten nie ulega poprawie, mimo podjęte wszelkie środki.
 2. Po wyschnięciu skóry czerwieni.
 3. Jeżeli świąd i suchość skóry zakłócać osoby istnieje normalnie.
 4. Jest to konieczne, aby zobaczyć się z lekarzem, jeśli po zarysowania pojawiać suche zmiany skórne, rany.
 5. Cóż, szukać pomocy u dermatologa jest konieczna w przypadku, gdy skóra jest łuskane na A dość rozległe obszary ciała.

Następnie – o tym, dlaczego nie jest to problem.

klimat

Teraz mamy do rozważenia jest ciało powoduje suchość skóry. Przede wszystkim chcę powiedzieć, że jednym z głównych powodów są warunki klimatyczne. Tak więc, tego typu skóry jest bardziej powszechne wśród ludzi, którzy żyją w zimnych regionach o niskiej wilgotności. W środkowej strefie ludzie zaczynają cierpieć z suchą skórą najczęściej w okresie zimowym.

Ogrzewanie, klimatyzacja

Jakie są przyczyny suchej skóry, ciała i twarzy? Na przykład, przyczynia się do rozwoju najczęstszych problemów ogrzewania lub klimatyzacji obiektów. Kominek, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, konwektory – to wszystko bardzo wysusza powietrze, odpowiednio, i skórę. Aby uniknąć problemów, konieczne jest, aby nawilżać pomieszczenie, w którym urządzenie pracuje. Należy pamiętać, że idealna wilgotność mieści się w przedziale 55-65%.

gorąca kąpiel

Jakie są powody, dla ciała nadal mają suchą skórę i włosy? Tak, to zjawisko jest często doświadczane przez ludzi, którzy lubią brać bardzo gorącą kąpiel lub prysznic. Dla tych, którzy lubią przelewać się w wodzie przez długi czas, to jest częściowe przerwanie bariery lipidów skóry. Powoduje to, że sucha. Warto też wspomnieć, że najlepiej jest unikać zbyt chlorowane baseny.

mydło

Rozważyć dalsze przyczyny suchej skóry ciała. Na przykład, taki stan może powodować ostre mydła, jak również pewne żele pod prysznic. Rzeczywiście, w swojej strukturze, mają tak zwany środek powierzchniowo – czynne, które niszczą górną warstwę lipidową skóry. To powoduje uczucie suchości.

słońce

Co jeszcze może być przyczyny suchej skóry ciała i twarzy? Tak więc negatywny wpływ na skórę w postaci normalnej słońcu. A raczej jego promienie UV. Są one w stanie przebić się przez górną warstwę skóry – naskórek, skórę właściwą bardzo uderzające. W przypadku zbyt częstego, a długotrwałe wystawianie na działanie światła słonecznego, nawet u ludzi może przebić danych belki elastyny i kolagenu, prowadzi do problemów, takich jak elastoza słonecznej (które naturalnie towarzyszą skórze suchej ciężkiego).

pewnych chorób

Jeżeli osoba dręczony suchości skóry ciała, powodów może znajdować się w pewnych chorobach. Co to może być?

 1. Atopowe zapalenie skóry. Jest to jeden z typów egzemy, co wpływa na suche i skóry wrażliwej.
 2. Łuszczyca. Jest to poważna choroba skóry. W tym przypadku, łuski powstają, nie są utwardzone plamy na skórze. Jest również jednym z objawów towarzyszących – silne swędzenie.
 3. Niedoczynność tarczycy i inne choroby. W tym przypadku, w korpusie zmniejsza aktywność gruczołów potowych i że powoduje poważne suchej skóry.
 4. Rogowacenie mieszkowe. W tym przypadku pacjent ma dużo małych wyprysków, które wyglądają jak trądzik. Dają skórze szorstki wygląd papierem ściernym. Choroba ta jest również towarzyszy silny suchości skóry.
 5. Ksreoticheskaya wyprysk. Choroba nie tylko powoduje wysuszanie skóry, lecz pęka. W tym przypadku, skóra staje się stan zapalny, bardzo swędzące, swędzenie i ból.
 6. Rybia łuska. Gdy choroba na ludzkich narośli skórnych są tworzone, podobne do łusek. ich kolor może się różnić od białej do brązowej. W tym przypadku, skóra staje się bardzo sucha, popękana. Maksymalna bolesne są pęknięcia na podeszwach i dłoniach.

predyspozycje genetyczne

Lekarze mówią, że sucha skóra może być dziedziczona. Jeżeli osoba Doświadczenie takie problemy, trzeba zapytać, nie cierpią z powodu takich chorób, jeśli starszych krewnych.

beri-beri

Jakie są przyczyny suchej skóry ciała w zimie? Tak, to może być najczęstszym niedoborem witaminy. Rzeczywiście, w okresie jesienno-zimowym osoba otrzymuje znacznie mniej użyteczne mikroelementy. Z tego powodu cierpi całe ciało i skóra w szczególności. Do takich problemów można spowodować Deficiency Takie grupy rozpuszczalne w tłuszczach witaminy, takie jak A, B i E.

grupy ryzyka

Po rozpatrzeniu sucha skóra ciała (przyczyny i złuszczanie), warto też powiedzieć o ludziach, którzy są szczególnie narażone na:

 1. Fani gorące prysznice lub wanny.
 2. Mieszkańcy krajów o zimnym klimacie.
 3. Starsi ludzie.

o dzieciach

Oddzielnie rozważyć przyczyny suchej skóry ciała dziecka. Dlaczego jest to warunek często można zaobserwować u dziecka? Jeśli mówimy o nowonarodzonych okruchy, suchy ciała w pierwszych tygodniach ich życia – normalna. Chodzi o to, że w łonie matki dziecko cały czas jest w płynie, który nawilża jego skórę. Po urodzeniu okruchy zmian siedliskowych dramatycznie, więc kilka pierwszych dni dzieci jest bardzo suche. Koniecznie należy smarować olejem niemowlęcym. Po pewnym czasie, skóra dziecka przystosowuje. Jakie są inne przyczyny suchej skóry ciała i twarzy dziecka?

 1. Zbyt suche i ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Rodzice powinni pamiętać, że temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko, powinno być 18-22 ° C, wilgotność – nie mniej niż 55%.
 2. Niewłaściwe kąpielowy. Niektórzy rodzice nadal kąpać dzieci w nadmanganianu potasu. I to jest bardzo sucha skóra dziecka. Również niekorzystnie wpływa na kondycję skóry zbyt mocno lub gorącej wody.
 3. produkty do pielęgnacji ciała. Dziecko trzeba wybrać odpowiednie produkty do pielęgnacji ciała. Tak więc, mydła lub żelu pod prysznic musi mieć pH obojętne. Szampony i pianki nie powinna być zbyt jasny i długotrwały zapach. Oznacza to, że w ich skład mają środki zapachowe, które mogą powodować reakcje alergiczne. Ważne jest, aby powiedzieć, że jest to konieczne, aby umiejętnie podejść do wybranego detergentu.
 4. Jeśli dziecko jest bardzo suchą skórę stóp, dziecko powinno iść boso jak najwięcej (w domu, ale nie na ulicy) lub do maksymalnych otwartych butów.
 5. Do okruchów skórze oddychać i nie suche, wszystkie ubrania dziecka (w tym buty) powinny być wykonane z materiałów naturalnych.

We wszystkich innych przypadkach, nadmierna suchość skóry, który nie idzie za użytkowanie niektórych typów funduszy, może wskazywać, że dziecko jest chore. W tym przypadku powinno się pójść do lekarza i wykonać pewne badania.

powikłania rogowacenie naskórka

Jeśli czas nie pomaga skóry, rogowacenie naskórka może przekształcić się w bardziej poważne choroby. Więc lekarze odnoszą się do poważnych powikłań:

 1. Atopowe zapalenie skóry.
 2. Zapalenie mieszków włosowych (zapalenie kiedy mieszki włosowe).
 3. Zakażenie tkanki podskórnej.

profilaktyka

Uważamy ponadto tematu: „suchą skórę ciała. Przyczyny i leczenie” Tak, aby nie uciekać się do różnych leków, wystarczy przestrzegać środków zapobiegawczych. Co zatem należy zrobić?

 1. Nawilżać. Jeśli osoby na charakter suchej skóry, konieczne jest nawilżanie. Aby to dobrze stosować kremy kosmetyczne, które oparte jest kolagen, lecytyna, propolis, kwas hialuronowy, a jako kompleks witamin i minerałów. Jednak tutaj trzeba pamiętać, że zbyt częste stosowanie może powodować nawilżające skórę bardziej praktycznie niezdolny do zatrzymywania wilgoci.
 2. postawa troski. Ludzie, którzy mają suchą skórę, nie używać zbyt agresywne peelingi. Po kąpieli lub prysznica zawsze należy nasmarować ciało tłusty krem. I zbierając krem w zimie, trzeba mieć jedną w której znajduje się część awokado i masło shea.
 3. Moc. Sucha skóra powinna nie tylko nawilża, ale również kanały na składniki odżywcze. Więc musimy być masochki, który składa się z oleju z orzeszków piniowych lub olejem jojoba.
 4. Złuszczają. Koniecznie martwe obszary skóry powinny być usunięte z organizmu. Aby to zrobić, to najlepiej wybrać środki na bazie oleju lub śmietanie.
 5. Wybór odzieży i obuwia. Aby uniknąć wysuszenia skóry, wszystkie odzież powinny być wykonane z materiałów naturalnych (zwłaszcza bielizny). Odnosi się to również do obuwia.

leczenie

Co zrobić, jeśli człowiek dręczony przez suchą skórę ciała? Leczenie w tym przypadku może być stosowanie kosmetyków i leków. Ale również bardzo pomocne, aby poradzić sobie z tym problemem i tradycyjnych leków.

 1. Kolana i łokcie. Jeżeli dana osoba ma te suche obszary skóry, które pomogą uporać się z problemem zwykłej cytryny. Tak, na to musimy wziąć dwa płatki kosmetyczne, wycisnąć sok z cytryny. Ponadto, 10 minut to wszystko musi być stosowany do skóry suchej. Takie postępowanie powinno być nie więcej niż 3-4 razy w tygodniu, dopóki problem nie zniknie. Maksymalnie 15 dni będzie można zobaczyć wyniki. Ponadto, łokcie i kolana dostanie zadbany wygląd.
 2. Stopy i pięty. Jeśli bardzo „suchy” stóp człowieka, radzić sobie z problemem na różne sposoby. Jednak najbardziej skuteczne będzie następny zestaw procedur. Tak, codziennie ma się unosić nogi w ciepłej wodzie z dodatkiem soli morskiej. Następnie, pod bieżącą wodą do płukania nóg, otshelushivaya z martwego naskórka. Służy do mycia mydła nie jest konieczne. Po zabiegu stopy powinny być smarowane z tłuszczu śmietany. Doskonała jest również zmaga się z problemem suchej skóry nóg słonecznikowy, oliwa lub olej lniany.
 3. Ręce. Do zwalczania suchej skóry rąk , można użyć kremu, aby w domu. Do tego potrzeba tłuszczu wieprzowego i baraniny. Oznacz niezbędne składniki w równych proporcjach, a następnie – do stopienia na łaźni wodnej. Mieszanina chłodzie i umieścić w lodówce. Konieczne jest, aby smarować ręce raz dziennie przed snem.
 4. Twarz. Radzenia sobie z suchą skórę twarzy może pomóc wywar z siemienia lnianego. Aby to zrobić, jedna łyżeczka nasion należy umieścić w szklance zimnej czystej wody. Wszystko to znajduje się na ogniu, doprowadzić do wrzenia. Po ten lek jest usuwany z ognia, ostudzić. Muszą smarować twarz dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
 5. Ciało. Do zwalczania suchej skóry ciała trzeba podjąć „właściwą” kąpiel. Aby to zrobić, ciepłej wodzie należy dodać mieszaninę brzeczki z rumianku i siemienia lnianego (100 ml). W takiej kąpieli musi leżeć 10 minut (ale nie więcej niż 15). Dokonywanie takich procedur powinno być kilka razy w tygodniu. Efekt będzie widoczny jak najszybciej.