356 Shares 1044 views

Wasilij Dark 2: Podczas panowania, biografia

Moskwa Książę Wasilij Ciemne 2 reguły w momencie, gdy jego księstwo stopniowo stały się podstawą jednolitego państwa rosyjskiego. Na okres panowania Ruryka również stanowiły poważnej wojny domowej między nim i jego krewni – pretendentów do władzy na Kremlu. Ten konflikt feudalny był ostatnim w historii Rosji.


rodzina

Przyszły książę Wasilij 2 Mroczny był piątym synem Basil I i Sophia Vitovtovna. Matki dziecko było przedstawiciel litewskiej dynastii. W przeddzień swojej śmierci, Basil wysłałem jego teść Vytautas list, w którym prosił, aby chronić siostrzeńca niemowląt.

Pierwsze cztery synowie wielkiego księcia zmarła w dzieciństwie lub młodości z częstym gdy choroba, która jest znana w annałach jako „zarazy”. Zatem spadkobierca Basil Byłam 2 Basil CIEMNY. Z państwowego punktu widzenia, obecność pojedynczego potomstwa był tylko na plus, gdyż pozwala władca podzielić władzę między jego licznych dzieci. Z powodu tego szczególnego zwyczaju zmarł Rusi Kijowskiej i wiele lat cierpiał na ziemię Vladimir-Suzdal.

Sytuacja polityczna

Moskwa księstwo było podwójnie konieczne pozostają pojedynczy powodu obcych zagrożeń. Pomimo faktu, że dziadek Bazyli II Dmitrij Donskoj pokonał wojska tatarskie-Mongołów na Kulikowym Polu w 1380 roku, Rosja pozostawała zależna od Złotej Ordy. Moskwa pozostaje również ważnym ośrodkiem politycznym słowiańska prawosławny. Jego władcy byli tymi, którzy mogliby stanąć do chanów, jeśli nie na polu bitwy, z pomocą dyplomacji kompromisowego.

Od zachodu księstwa wschodniosłowiańskich zagrożone Litwę. Aż do 1430 IT Vytautas zasady – dziadek Bazylego II. Przez dziesięciolecia, rozdrobnienie litewskich władców Rosji udało się dołączyć do jego posiadłości western rosyjski księstwo (Połocka, Galich, Wołyń, Kijów). Kiedy Basil Straciłam niezależność smoleńskiej. Sama Litwa jest coraz bardziej koncentruje się na katolickiej Polsce, która doprowadziła do nieuchronnego konfliktu z większością prawosławnej i Moskwie. Bazyli II było konieczne w celu zrównoważenia niebezpiecznych sąsiadów i zachować spokój w ich własnym państwie. Czas pokazał, że nie zawsze udało.

Konflikt ze stryjem

W 1425 książę Wasilij Dmitriewicz zmarł, pozostawiając tron z dziesięcioletnim synem. Rosyjscy książęta przyznał jej szef linijki w Rosji. Pomimo wyrażanego pomocy położenia małej Basil bardzo chwiejny. Jedynym powodem, że nikt nie odważył się dotknąć, jego dziadek – potężny suwerenny litewski Witold. Ale był bardzo stary i zmarł w 1430 roku.

To było śledzone przez cały łańcuch zdarzeń, które doprowadziły do poważnej wojny domowej. Głównym winowajcą konfliktu był Bazyli II wuj Jurij Dmitriewicz – syn legendarnego Dymitr Doński. Przed śmiercią, zwycięzca Mamaja na tradycjach pozostawił jego najmłodszy syn odziedziczy. Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa tej tradycji, Dmitrij Donskoj została ograniczona przez fakt, że Yuri dał małe miasto: Zvenigorod, Galich i Vyatka Ruza.

Dzieci zmarłego księcia żyli w pokoju i pomagać sobie nawzajem. Jednak Jurij był znany dla jego ambicji i miłości władzy. W woli ojca, miał odziedziczyć wszystko Moskwą w przypadku przedwczesnej śmierci swego starszego brata Bazylego I. Ale to miał pięciu synów, najmłodszy z nich i stać się władcą Kremla w 1425 roku.

Przez cały ten czas, Yuri Dmitriewicz pozostał minimis Zvenigorod księcia. władcy Moskwa udało się zachować swój stan i zwiększyć ją ze względu na fakt, że kolejność dziedziczenia została zalegalizowana, według którego tron przechodził z ojca na najstarszego syna, z pominięciem młodszych braci. W XV wieku, procedura ta jest stosunkowo nowa. Wcześniej, w Rosji, w zależności od mocy odziedziczonej seniorat lub prawo starszeństwa (tj wujowie miały pierwszeństwo nad siostrzeńców).

Oczywiście, Yuri był zwolennikiem starego reżimu, ponieważ pozwoliło mu stać się prawowity władca w Moskwie. Ponadto, jego prawa były wspierane klauzuli w woli ojca. Jeśli usunąć poszczególne osobowości, a księstwa moskiewskiego pod Bazylego II w obliczu dwóch systemów dziedziczenia, z których jeden był wynikiem wymiata drugiej. Jurij był tylko czeka na okazję do dochodzenia swoich roszczeń. Po śmierci Witolda, to okazja mu przedstawiony.

Sąd w Hordzie

Podczas chanów mongolskich reguły wydawane etykiet do orzekania, które dawało prawo Rurikovich zajmują to czy tamto tron. Z reguły ta tradycja nie zakłócać normalnego rzędu, chyba że wnioskodawca nie jest śmiały nomadów. Decyzje niepokornych Khan zostali ukarani przez fakt, że na ich dziedziczenia ataku krwiożerczych hord.

Potomkowie Dmitrij Donskoj nadal otrzymywać etykiety królować, a hołd, pomimo faktu, że Mongołowie również zaczął cierpieć z własnej walki. W 1431 roku, dorosły 2 Basil Ciemny poszedł do Złotej Ordy, aby uzyskać ich zgodę na pokładzie. Równocześnie z nim w stepie pojechaliśmy Yuri Dmitriewicz. Chciał udowodnić Khan, który ma większe prawo do tronu niż jego siostrzeńca.

Pan Golden Horde Uług Mehmed zdecydował na korzyść Wasilij. Yuri poniósł pierwszą stratę, ale nie zamierza ustąpić. W słowach poznał swojego bratanka „wielki brat” i powrócił do rodzinnego dziedzictwa, aby czekać na nową okazję do strajku. Nasza historia ma wiele przykładów krzywoprzysięstwa, w tym sensie, Yuri Dmitriewicz nie różni się zbytnio od wielu mu współczesnych i poprzedników. Jednocześnie złamał obietnicę i bazylią. Na dworze chana obiecał jej wuja, aby dać rekompensatę w miejscowości Dmitrow, ale nie zrobiły.

Początek walki

W 1433 roku, osiemnaście lat książę Moskwy odegrała ślubu. Bazyli II i jego żona Maria – córka władcy konkretnego Jarosława Borovskogo (również z Moskwy dynastii). Uroczystości liczne krewni zostali zaproszeni do księcia, w tym dzieci Yuri Dmitriewicz (on się nie pojawił, ale pozostał w jego Galicji). Dmitriy Shemyaka i Wasilij Diagon nadal będzie odgrywać znaczącą rolę w wojnie domowej. Podczas gdy oni byli gośćmi wielkiego księcia. W środku skandalu ślubu. Matka Bazyli II Sofia Vitovtovna dopilnował Basil Koos pasem który podobno należał do Dymitr Doński i został skradziony przez pokojówkę. Zerwała ubranie dziecka, który spowodował poważny spór między krewnymi. Rannych synowie Yuri Dmitriewicz natychmiast wycofał się i poszedł do swojego ojca na drodze wandalizmu w Jarosławiu. Epizod z skradzionych pas stał się własnością folkloru i popularnym tematem w opowieściach.

Kłótnia krajowy stał się w ten sposób dlatego, że Zvenigorod Książę chce rozpocząć ważną wojnę bratanka. Uczenia się, co się stało w czasie święta, zebrał wierną armię i udał się do Moskwy. Rosyjscy książęta po raz kolejny gotowy przelać krew swych poddanych w imię interesów osobistych.

Armia wielkiego księcia Moskwy, Jurij został uszkodzony na brzegu Klyazma. Wkrótce mój wuj i wziął kapitał. Bazylia otrzymał rekompensatę w Kołomna, gdzie w rzeczywistości skończyło się na wygnaniu. Wreszcie, Yuri spełniła swoje marzenie o tron ojca. Jednak osiągnięcie pożądanego, zrobił kilka fatalnych błędów. Nowy książę udał się do sprzeczności z bojarów moskiewskich, których wpływy w mieście było bardzo duże. Pomoc dla tej klasy i ich pieniądze, to są bardzo ważne atrybuty władzy.

Kiedy zorientował się, że arystokracja Moskwa jego nowi władcy zaczęli wycisnąć starych ludzi z biura i zastąpić je własnymi kandydatami kilkadziesiąt najważniejszych zwolenników uciekli do Kołomna. Jurij był odosobniony i został odcięty od armii stolicy. Potem postanowił udać się do świata ze swoim siostrzeńcem i zgodził się zwrócić go do tronu po kilku miesiącach panowania.

Basil ale nie było dużo mądrzejszy do wuja. Z powrotem w stolicy, zaczął frank represji wobec tych, którzy wspierali bojarów George'a w jego roszczenia do władzy. Przeciwnicy popełnili ten sam błąd, nie biorąc pod uwagę smutne doświadczenie swoich przeciwników. Następnie Wasilij ogłosił synów Yuri wojny. Wielki książę został pokonany ponownie w pobliżu Rostowa. Jego wuj znowu stał gubernator Moskwy. Jednak nawet kilka miesięcy po kolejnej przetasowania zmarł Yuri (05 czerwca 1434). W stolicy było uporczywe pogłoski, że został otruty przez jednego ze swych dworzan. Zgodnie z wolą George Duke został jego najstarszy syn Basil Diagon.

Ukośne Basil w Moskwie

Wszystko panowanie Yuri w Moskwie Wasilij 2 był w biegu, walcząc bezskutecznie przeciwko synom. Kiedy jego brat powiedział Diagon Shemyaka że teraz panuje w Moskwie, Dmitrij nie przyjęła tej zmiany. Zrobił spokój z Bazyli, na który, jeśli się powiedzie, koalicja otrzymała Shemyaka Uglich i Rżewa. Teraz dwaj książęta, którzy wcześniej byli wrogami, wstąpił do armii, aby wyjechać z Moskwy najstarszy syn, Yuriya Zvenigorodskogo.

Ukośne Basil, nauka o zbliżaniu się wojsk wroga opuścił stolicę w Nowogrodzie, po zrobieniu z nim skarbiec ojca. On proknyazhil w Moskwie tylko jeden letni miesiąc w 1434 r. W okresie emigracji do podjęcia pieniędzy zgromadził armię i udał się z nią do boku Kostroma. Początkowo został pokonany w rzece koło Kotorosl Jarosławiu, a następnie ponownie w bitwie pod chereh River w maju 1436. Wasilij został schwytany przez jego imiennika i barbarzyńsko zaślepiony. To właśnie z powodu kontuzji, był nazywany zeza. Były Książę zmarł w więzieniu w 1448 roku.

Wojna z Kazan chanatu

W pewnym momencie w Rosji w spokoju. Wielki Książę Moskiewski Wasyl II starał się uniknąć wojny z sąsiadami, ale mu się nie udało. Przyczyna nowy rozlew krwi był Chanat Kazański. W tym czasie, pojedynczy Zolotaya Orda została podzielona na kilka niezależnych Ulus. Największy i najpotężniejszy był Chanat Kazań. Tatarzy zabili rosyjskich kupców i regularnie organizowane wycieczki do obszarów przygranicznych.

W 1445 roku między słowiańskich książąt i Kazan Khan Mahmoud wiązanej otwartej wojny. 07 lipca w pobliżu Suzdal walce odbyła, w którym rosyjski oddział poniósł druzgocącą klęskę. Więzień został zabrany Michael verey i jego kuzyn Wasilij ciemności 2. Za panowania tego księcia (1425-1462) były pełne odcinki, kiedy całkowicie traci moc. Tu i teraz, będąc w niewoli przez Khana, był krótko odcięty od wydarzeń w kraju.

Tatarzy zakładników

Choć Basil pozostał zakładnikiem Tatarów, był władcą Moskwie Dymitr Szemiaka – drugi syn zmarłego Yuriya Zvenigorodskogo. W tym czasie zdobył licznych zwolenników w stolicy. Tymczasem Wasilij przekonał Kazan Khan pozwolić mu odejść za darmo. Jednak musiał podpisać jednostronny umowy, w której musiał zapłacić ogromną karę, a co gorsza, w celu uzyskania niektórych swoich miast do Tatarów w żywieniu.

Wywołało to falę oburzenia w Rosji. Pomimo szumu wielu ludzi w kraju, zacząłem panować w Moskwie Wasilij Dark 2 ponownie. koncesje polityczne Horda nie mogła jednak prowadzić do katastrofalnych skutków. Ponadto, książę przybył na Kreml prowadził przez wojska chana, która została mu powierzona przez Tatarów, aby odzyskać tron dla pewności.

Dymitr Szemiaka po powrocie do swojego przeciwnika emeryturze Uglich. Bardzo szybko zaczął stada zwolenników Moskwie, wśród których byli szlachta i kupcy, niezadowolony z zachowania Basil. Z ich pomocą Uglich książę zorganizował zamach stanu, po czym znowu zaczął panować na Kremlu.

Poza tym, on zaciągnął wsparcie niektórych książąt, którzy wcześniej wstrzymały się od konfliktu. Wśród nich był Mozhajskij władca Iwan A. i Boris Tverskoy. Te dwa książęta pomógł Shemyaka fałszywie uwięzić Wasilij w świętych obrębem Trinity-Sergiusz Ławra. 16 lutego 1446 roku został oślepiony. Masakra była uzasadniona faktem, że Basil poszedł do czynienia z nienawistną hordę. Poza tym, on był kiedyś kazał oślepić wroga. Zatem Shemyaka pomścił losy starszego brata Vasiliya Kosogo.

po oślepiające

Po tym odcinku po raz ostatni został zesłany 2 Basil CIEMNY. W skrócie, jego tragiczny los dodała jego zwolenników wśród chwiejności arystokracji. Oślepiający jak rozumować się większość książąt moskiewskiego państwa, które stały żarliwych przeciwników Shemyaka. Skorzystałem z Wasilij ciemności 2. Dlaczego Ciemny dostał pseudonim, wiemy z kronik, które wyjaśniają tę ślepotę epitet. Pomimo uszkodzenia, Prince pozostaje aktywna. Jego syn Ivan (później Iwan III) stał się oczy i uszy, co pomaga we wszystkich sprawach państwowych.

Postanowieniem Shemyaka Wasyl i jego żona odbyła się w Uglicz. Mariya Yaroslavna, podobnie jak jej mąż, nie jest stracone serca. Gdy wygnany książę zaczął wracać kibice wykluły plan do przechwytywania Moskwa. W grudniu 1446 Basil z wojskiem objął stolicę, stało się w momencie, gdy Dymitr Szemiaka było. Teraz książę w końcu do jego śmierci potwierdził na Kremlu.

Nasza historia zna wiele konfliktów. Częściej niż nie skończyło się na kompromis, a całkowite zwycięstwo jednej ze stron. W połowie XV wieku, to samo stało się. Shemyaka zebrali armię i przygotowany do kontynuowania walki z wielkiego księcia. Kilka lat po powrocie Bazylego w Moskwie, 27 stycznia 1450, doszło do bitwy z Galich, co historycy uważają ostatnią bitwę bratobójczej w Rosji. Shemyaka poniósł klęskę i bezwarunkową wkrótce uciekł do Nowogrodu. To miasto jest często stał się schronieniem dla wygnańców z dynastii Rurykowiczów. Mieszkańcy nie emitowała Shemyaka i umarł z przyczyn naturalnych w 1453 roku. Jednak możliwe jest, że był potajemnie otruty przez agentów bazylia. Tak zakończyła się ostatnia wojny domowej w Rosji. Od tego czasu, książęta jednostki nie mają środków ani ambicji, by oprzeć organ centralny.

Pokój z Polski i Litwy

W młodym wieku, książę Wasilij Dark 2 nie różniły się foresight. Nie szczędził swych poddanych na wypadek wojny i często popełniają błędy strategiczne, stają się przyczyną rozlewu krwi. Oślepiający znacznie zmienił swój charakter. Stał się pokorny, spokojny, a może nawet mądry. Został ostatecznie przyjęty w Moskwie Wasilij zajął się spokój urządzenia z sąsiadami.

Głównym zagrożeniem jest król Polski i wielki książę litewski Kazimierz IV. W 1449 roku, między władcami przyznano kontrakt, uznajàcà ustalonych granic i obiecał, że nie obsługują domu konkurentów sąsiada. Kazimierz, jak Basil, w obliczu groźby wojny domowej. Jego głównym przeciwnikiem był Mihail Sigizmundovich, powołując się na prawosławnej części społeczeństwa litewskiego.

Umowa z Republiką Nowogrodzie

Następnie płyta bazylia 2 ciemny kontynuowano w ten sam sposób. Ze względu na fakt, że osłonięte Shemyaka Novgorod, Republika znalazła się w izolacji, który zgodnie z umową, wspieranego przez króla polskiego. Wraz ze śmiercią księcia rebeliantów przybył ambasadorów w Moskwie, aby anulować embargo handlowe i inne rozwiązania Prince, z powodu których życie obywateli staje się znacznie bardziej skomplikowane.

Traktat z yazhelbitsy 1456 została zawarta pomiędzy stronami. On zapewnił sobie pozycję wasal Novgorod republiki od Moskwy. Dokument ponownie de jure potwierdził wiodącą pozycję wielkiego księcia w Rosji. Później, umowa została wykorzystana przez syna Iwana III w Basil dołączyć do bogatych miast i całą północną krawędź Moskwie.

Wyniki Zarządu

W ostatnich latach życia Wasilij Temný utrzymywane we względnym spokoju. Zmarł w 1462 roku na gruźlicę i niewłaściwego leczenia tej plagi. Miał 47 lat, z czego 37 roku (z przerwami) był księciem Moskwie.

Bazylia udało się wyeliminować małe lenna w ramach swoich kompetencji. Podkreślił, zależność od Moskwy do innych ziem ruskich. Kiedy odbyła ważną imprezę kościelną. Postanowieniem księcia biskupa metropolity Jonasza został wybrany. To wydarzenie było początkiem końca zależności od Moskwy Kościoła Konstantynopola. W 1453 roku kapitał bizantyjska została podjęta przez Turków, po czym rzeczywiste centrum prawosławia przeniósł się do Moskwy.