90 Shares 5664 views

Gęstość elektrolitu

Kontrola baterii pozwala ocenić jego stan techniczny. Można zidentyfikować pewne niedociągnięcia. Sprawdzenie stanu akumulatora (stan zewnętrzny, jakość izolacji, gęstość) akumulatora wyjętego z samochodu odbywa się w określonej kolejności.

Po pierwsze, musisz sprawdzić stan monobloku, upewnij się, że nie ma wycieków. W tym celu przetrzyj ściany i spód suchą ściereczką i sprawdź. W przypadku wycieku należy wymienić monoblok.

Następnie należy sprawdzić stan powierzchni nasadek baterii, warstwy mastyksu. Pokrywy nie powinny być brudne, nie powinny mieć pęknięć i chropowatości. Elektrolit i brudu, uwięzione w pęknięciach, mogą prowadzić prąd elektryczny. Powoduje to przyspieszenie samorozładowania baterii. Jeśli na powierzchni baterii znajduje się brudu lub jeśli są widoczne wycieki elektrolitu, przetrzyj powierzchnię szmatką nasączoną 10% wodnym roztworem amoniaku. Następnie wycieraj osłony.

Ze szczególną troską należy zbadać zaciski akumulatora. Warstwa tlenku utworzona na zaciskach kołków powinna być usuwana ze szkła (z zamkniętymi zaślepkami). Konieczne jest również czyszczenie zacisków śrubowych, zdejmowanie zaślepek i wyczyszczenie otworów gazowych cienką drewnianą pałeczką. W tym celu nie używaj metalowego drutu.

Naładowany akumulator, który nie może obrócić wału korbowego z wymaganą prędkością. Podczas wykrywania obcych cząstek elektrolitu lub zmiany koloru należy wymienić elektrolit. Przed wymianą baterii należy rozładować baterię do akceptowalnego poziomu. Następnie należy wylać elektrolit. Baterię trzeba spłukać. W tym celu należy używać wody destylowanej. Płukanie musi być przeprowadzone, przestrzegając środków bezpieczeństwa. Po zakończeniu wypełnienia. Gęstość elektrolitu do napełnienia po wypłukaniu powinna być taka sama jak poprzednio. Następnie należy naładować akumulator ponownie.

Konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu i gęstości elektrolitu w każdym "banku" w zależności od warunków klimatycznych i pory roku.

Aby określić poziom, należy użyć specjalnej szklanej rurki. Jest ona opuszczana do akumulatora, aż spoczywa na górnej krawędzi płyty. Po rurze należy zacisnąć palcem, weź ją i zobaczyć poziom cieczy w nim.

Jednak z reguły nie ma rurki. W takim przypadku można wziąć kawałek papieru, wygnij go w postaci różdżki i opuść ją do "słoika". Elektrolit impregnuje papier, a poziom będzie widoczny. Za normę uważa się dziesięć do piętnastu milimetrów (jeśli wszystko jest w porządku, możesz sprawdzić gęstość).

Woda destylowana powinna zostać dodana, jeśli poziom jest poniżej normy. Dopuszcza się ponowne napełnianie H2O. Wynika to z faktu, że woda podczas elektrolizy odparowuje z elektrolitu . W płytach pozostaje cięższy kwas. Jeśli uzupełni się elektrolit, kwas będzie w nadmiarze. Spowoduje to szybki spadek warstwy i awaria baterii.

Gęstość elektrolitu jest wskaźnikiem stopnia naładowania akumulatora. Jeśli dozuje się H2O, pomiary mogą być przeprowadzone po dwóch godzinach od napełnienia. Gęstość w pełni naładowanej baterii wynosi 1,28-1,30 gramów na centymetr sześcienny.

Dokonaj uważnie sprawdzenia, pamiętając o obecności kwasu siarkowego w baterii. Jeśli krople elektrolitu trafiają w otwarte części ciała lub części maszyny, powinny być przemywane wodą i sodą (żywność).

Pomiar przeprowadza się przy użyciu wodomierza. Gęstość elektrolitu we wszystkich bankach powinna wynosić 0,02-0,03 grama na centymetr sześcienny.