438 Shares 2507 views

Krótka biografia Rudolfa Nurieva – słynny tancerz i choreograf

17 marca 1938 w rodzinnym wojskowy i polityczny przywódca Hamet gospodyni Farida urodził się wreszcie długo oczekiwany syn – Rudolf Nureyev. Biografię tego wielkiego człowieka zaczęła się dość niezwykłe. Czwartym i ostatnim dzieckiem pary (po córek róż, rosids i Lydia) urodził się w pociągu gdzieś pomiędzy stacją „Razdolnoe” i Irkucku. Ojciec wkrótce powołany do służby w Moskwie, ale osiąść w stolicy, rodzina nie dać wojny. Matki i dzieci ewakuowano do Ufa, a miasto przeszedł wszystkie dzieci i młodzieży przyszłego choreografa.

Rudolfa Nurieva biografia pokazuje, że talent chłopca otwartego wcześnie. Już w ciągu siedmiu lat uczęszczał do różnych klubów tanecznych oraz sekcja tańca ludowego. Kiedy miał jedenaście Rudolph zdecydował: przede wszystkim lubił był klasyczny balet. Bierze lekcje z Prima Diagilewa Baletu AI Udaltsova, a następnie w EK Wojtowicz – solista Teatru Kirowa. Kariera przyszła sława rozpocząć w ciągu piętnastu lat, dołączył do trupy opery Ufa.

W 1955 roku biografia Rudolfa Nurieva wzbogacony o nową rozwoju – przeniesienie do Leningradu, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Choreografii. Młoda tancerka baletowa talent nie przeszedł niezauważony: w ciągu trzech lat nawet solistka w przedstawieniach teatru. Kirov. Jeszcze w czasie studiów, wyjechał za granicę, w szczególności w VII Światowego Festiwalu Młodzieży w Wiedniu (1959), który zostaje nagrodzona złotym medalem. W ślad za występy w NRD, Egipcie i Bułgarii.

W maju 1961 roku biografia Rudolfa Nurieva dramatycznie zmieniła swój bieg. Choreograf w trupy wybuchła z powodu bariery „Iron Curtain”, i udał się do Paryża. Jednak w dniu 16 czerwca tego roku, nie czekając na koniec trasy, jest to spektakularny gest, poprosił o azyl polityczny. Jak długo wahał się, wybierając między gwarantowanym kariery w wolnym kraju i niepewne „dezerter” przeznaczenie? Zrobiliśmy i nie wiem …

Reakcja była natychmiastowa dawnej ojczyzny: w kwietniu 1962 roku Leningrad City Court wydał „tylko” werdykt: siedem lat więzienia i konfiskatę mienia. Dobrą wiadomością jest to, że wyrok został wydany zaocznie. Wielki talent nie był przeznaczony do otchłani, a od 23 czerwca 1961 biografia Rudolfa Nurieva na bieżąco z nowymi osiągnięciami zawodowymi. Trupy balet w Paryżu, potem londyńskim Covent Garden, gdzie tańczy się w parze z Margot Fonteyn, Grand Opera, mediolańskiej La Scali, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, wiedeńskiego teatru … Ponadto, Nureyev pojawił się w filmach, w szczególności w filmie „Valentino „(1977).

Tylko przez dwa dni w kieszeni, paszport obywatela Austrii, odwiedził Związek Radziecki w czasie pierestrojki, aby spotkać się z umierającą matką (w 1987 roku). Już wtedy wiedział, że to przetrwa długo. W 1984 roku pozytywny wynik testu na obecność wirusa HIV we krwi. Od 1961 roku Nureyev było otworzyć komunikację z tancerką z Danii Erik Bruhn. Były gej małżeństwo 25 lat, aż do śmierci Erica. Nureyev zmarł na AIDS w styczniu 1993 roku w Paryżu, w przeddzień prawosławnego Bożego Narodzenia. Dwa lata przed śmiercią, został zrehabilitowany za ofiary represji politycznych. Pochowany wielki choreografka i tancerka Rudolf Nureyev na cmentarzu św Genevieve niedaleko stolicy Francji.