871 Shares 5728 views

Wspólna polnik: opis gatunku, siedliska i ciekawostki

O wspólnej Vole słyszał, zapewne każdy. Ten mały gryzoń – ogrody i pola uprawne Klątwa przemysłowych. Dzięki zdolności do proliferacji, wspólny polnik w bardzo krótkim okresie czasu może spowodować nieodwracalne szkody w pole bramkowe.

Opis i siedlisko

Wspólna polnik należący do rodziny chomików. Ten gatunek gryzonia nie jest duża czy niezwykły wygląd. Są one bardzo podobne do myszy lub szczurów jednak mieć kształt stępiony, pyska i małe, zaokrąglone uszy.

Długość ciała norników jest niewielka – jedynie 10-12 cm, ogon. – 5 cm Maksymalna waga gryzonie nie przekracza '45

Sierść na grzbiecie, szyi i górnej części głowicy znajduje się szary odcień brązowy, brzuch, podbródek, a dolna część ogona żółtego szaro. Interesujące jest to, że z wiekiem skóra głowy ma tendencję do rozjaśnienia vole, często można zobaczyć na siwe włosy.

Siedlisko wpływa leśnej i strefie stepowej kontynent europejski od wybrzeży Atlantyku Altaian górach. Voles znajdują się w południowej Skandynawii, na Syberii Zachodniej i na Środkowym Uralu. Kolonie te gryzonie żyją w Kaukazie, Bałkanach, na Krymie i na północy Kazachstanu. Lubią mongolskich stepów, zamieszkałych Azji Środkowej i Azji Mniejszej.

Mimo wszystkich podjętych działań przeciwko osobie, wspólne nornice są jednym z najczęstszych rodzajów gryzoni.

Zwykłych szarych Vole: zachowania i styl życia

myszy polne żyją w społecznościach, w których współistnieją rodzinnymi kilka samic dorosłych i 3-4 pokoleń ich potomstwa. Pomimo tak spokojnym spojrzeniem, nornice, mężczyźni są bardzo terytorialne. Zatem własność mężczyzn jest około 1-1,5 km w promieniu kilku osiedli i wpływają samic.

Nornice są bardzo emocjonalne – mogą pokazać życzliwość i otwartą agresję. Quarrelsomeness najczęściej występuje u mężczyzn, w niektórych przypadkach, szamotanina mysz kończy się wraz ze śmiercią członka.

W celu utrzymania stałej temperatury ciała wilki przylegają do pewnego systemu, który ma charakter cykliczny. Podczas odstępie 3 godzin w jelitach w czasie snu dziecka w wieku 2-4 razy, od 3 do 9 razy czystą powłoką, od 2 do 6 razy podjętych w celu utrzymania i rozszerzania ich uderzeń. Liczba karmień w tym samym czasie waha się od 6 do 20.

Rezydencja wspólny polnik

Trudno sobie wyobrazić lepszego architekta niż wspólne nornika. Opis do domu – nie jest łatwym zadaniem. Labirynty fragmenty są tak ozdobny i przemyślane, gdyby nie stworzyć mały gryzoń, żarłoczne i zespół pracowników, metrostroevtsev.

Każdy otwór ma sieć wąskich korytarzy, które prowadzą do wielu kamer. Powołanie tych wyjątkowych pokoi są różne: niektóre służą jako miejsca składowania zboża i innych zapasów żywności, podczas gdy inne – na odpoczynek i hodowli.

Podziemnej mieszkania karczownik ma zróżnicowane, skierowana w górę (około 35 cm głębokości) komory znajduje się z żywnością, dźwigniki te myszy zorganizować pod podłogą na głębokości około pół metra.

W zimie, wspólna polnik rzadko opuszcza swój dom. Stale przebywających pod ziemią, a śnieg, ten przebiegły opieki nad zwierzętami i wentylację swoich katakumb. W tym celu, karczownik robi wąskie (1,5 cm) z pionowym wałem, który można zaobserwować na ich kolonii.

żywność

Vole diety można nazwać wystarczająco zróżnicowane. Te małe gryzonie jeść orzechy, jagody, młode pędy i korzenie około 80 gatunków roślin. Kiedy sprawa i nie da się na małe owady i ślimaki.

Korzystne są zbóż i roślin strączkowych, w dowolnej formie, aw toku są młode pędy i dojrzałe ziarna. W zimie, te znane szkodniki rolnych często mieszkają w piwnicach domów i spichlerzy prywatnych, jak również gryźć jak pni drzew owocowych, jedzenie ich młode kory.

Szkody, które powoduje wspólne ogrodników Vole rocznie, porównywalne jedynie do najazdu szarańczy. Aby odstraszyć te małe gryzonie używać urządzeń ultradźwiękowych, a także rośliny, zapach, którego nie tolerują. Takie dotyczy miętową, tuje, czosnek. Wiele również wypełnić dziurę znaleźć wodę, ale nie zapisać ogród z plagą myszy raz na zawsze.

Dobrze zrobione na miejscu 2-3 słupa, który będzie przyciągać ptaki drapieżne, jak będzie dla nich doskonały punkt widokowy. Na przykład, sowa za rok może zniszczyć do 1200 małych gryzoni. Co powiedzieć o drapieżnych zwierząt: fretki jeden dzień stanie złapać 10-12 sztuk.

reprodukcja

Powiedzieć, że wspólna polnik jest bardzo owocna – nic nie mówić. Tempo reprodukcji jest po prostu niesamowite, w sprzyjających warunkach.

Godów zaczyna się wraz z nadejściem wiosny (marzec-kwiecień) i kończy się jesienią (listopad). Na okres jednego roku samica rodzi 3-4. Podczas gdy niektóre kolonie, polubił kosić siano lub ziarno stodołę, można rozmnażać przez cały rok.

kobiet ciąża trwa około 20 dni, a następnie pojawia się światła w średnio 5-6 myszy całkowitą bezsilność i łysy. Jednak polnik potomstwo rozwija się w niesamowitym tempie. W wieku 2 miesięcy młodzi są nie tylko całkowicie niezależne, ale również starsze.

Żywotność myszy, nornice bardzo mały – rzadka jednostka umiera przed pierwszymi urodzinami.

ciekawostki

Te gryzonie mają wiele ciekawych informacji:

  • Wspólna polnik dobrym pływakiem.
  • W przypadku myszy pole mieszka na obszarach bagiennych, zamiast podziemne nory, buduje na gałęzi krzewu okrągłym gnieździe słomy lub mchem.
  • Przechowywać ta forma Khomyakova może zawierać do 3 kg różnego rodzaju akcje.
  • Żeńskie nornice może zajść w ciążę w 13 dniu życia.
  • Zwierzę może jeść jak najwięcej żywności dziennie, ile on waży.
  • Vole zęby rosną całe życie.

Ta maleńka istota – nie tylko wielka koparka i znienawidzony gryzoni: wspólna polnik jest ważnym ogniwem w łańcuchu pokarmowym wielu drapieżników, z których wiele jest na skraju wyginięcia. Tak więc, oprócz szkody nim w jakiś sposób i jakie przynosi korzyści. W przyrodzie wszystko jest ze sobą połączone.