431 Shares 1006 views

Gumboldt Vilgelm: biografia i twórczość

Wilhelm von Humboldt miał ogromny wpływ na rozwój kultury i literatury. Jego prace miały wpływ na uczonych i myślicieli. Każdy wykształcony człowiek stawia sobie dokładnie przeanalizować prace, które napisał w czasie Gumboldt Vilgelm. Jego myśli i wnioski są nadal istotne dla współczesnej XX i XXI wieku. Dla zrozumienia jego idei należy zagłębić się w jego biografii, dowiedzieć się, które jest kolebką Vilgelm Gumboldt, gdzie pracował, którego przyjaźń miała szczególny wpływ na niego.

pochodzenie

Wilhelm von Humboldt, a także jego równie utalentowany młodszy brat, Aleksander, pochodził ze szlacheckiej i zamożnej rodziny, który ma znaczny potencjał i finansów. Są one własnością, w tym słynnego zamku Tegel w Berlinie.

Gumboldt Vilgelm urodził się 22 czerwca 1767 w Poczdamie. Jego ojciec, Aleksander Georg, pochodzą od pruskiej burżuazji. Jego dziadek był szlachcic dzięki ich zasług wojskowych. Matka, Elizabeth baronowa von Golvede ma francuskie korzenie. Ucisk hugenotów we Francji zmusiły jej rodzinę do opuszczenia swoich domów i przenieść się do Niemiec, w Berlinie. Kiedy Aleksander Georg przybył do Berlina po jego przejściu na emeryturę, poznał swoją przyszłą żonę. Mieli dwóch synów – Alexander Wilhelm.

formacja

rodzina Humboldt szczędził środków na edukację swoich dzieci. W wieku 20 lat Vilgelm Gumboldt wchodzi uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą i zaczął słuchać wykładów o historii i filologii na Uniwersytecie w Getyndze od 1788 roku. Od 27 do 30 lat, żył w Jenie, gdzie zrealizował wielu przyjaciół, którzy są znani filozofowie i myśliciele. Wśród nich warto zwrócić uwagę nazwiska Schillera i Goethego. Następnie udał się do Paryża, by studiować kulturę francuską – częściowo dlatego, że płynie krew i francuski. Jednakże, spędził dużo czasu podróży po Hiszpanii i Kraju Basków.

kwalifikacje zawodowe

Gumboldt Vilgelm była znacząca postać na arenie politycznej Prus. W różnych okresach od 1801 do 1819 roku zajmował ważne stanowiska rządowe, był pełnomocnikiem wysłannik w Wiedniu, w Watykanie, Paryżu, Pradze. Podczas jego kadencji jako ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia, był w stanie przeprowadzić reformy na szeroką skalę w średnim i wyższym wykształceniem w Prusach. Pomysł Humboldta przynieść do szkoły podstawowej spod wpływów religijnych oraz do niezależnej instytucji edukacyjnej.

W 1809 roku założył Uniwersytet w Berlinie. Teraz ta szkoła jest nazwany Humboldt. To właśnie w Berlinie mieszkał i pracował Vilgelm Gumboldt, którego biografia jest nierozerwalnie związany z jednym z najbardziej wpływowych miast w Niemczech.

Humboldt nie poprzestał. Jego zalety są oczywiste i na słynnym kongresie wiedeńskim, która zdefiniowała nową jednostkę europejskiego po upadku władzy Napoleona. Aż do 1819 roku Vilgelm Gumboldt był wpływowym dyplomata, który uczestniczył w podejmowaniu najważniejszych decyzji dla kraju. Reprezentował kraj na arenie międzynarodowej i osiągnęła wielki sukces w tej dziedzinie.

hobby

Doskonała edukacja i bezpieczeństwo finansowe jego rodziny dozwolone William wejść do grona wybitnych naukowców i filozofów swoich czasów. Oprócz profesjonalnego zainteresowania polityką, von Humboldt zawsze był zainteresowany humanizmu i jego idei. Na przykład, w 1790h lat napisał pracę pod tytułem „Myśli na próbie określenia granice działania państwa”, który rozwija ideę pełnej wolności jednostki wobec państwa. Humboldt przedstawia ideę, że głównym zadaniem państwa jest zapewnienie integralności terytorialnej kraju, ale ingerować w sprawy jednostek, to nie kwalifikuje. Idee przedstawione w niniejszym opracowaniu były tak nowatorskie, że produkt został poddany cenzurze, a nie wolno było drukować. W związku z tym nastąpił dopiero w połowie XIX wieku.

To nie jest tylko praca, w której jego pomysły i refleksje Vilgelm Gumboldt. Językoznawstwo dostał w twarz jednego z reformatorów i założycieli nowoczesnych koncepcji.

Ze względu na szerokość widzenia oraz wysoki poziom edukacji Vilgelm Gumboldt znajduje się we wszystkich salonach literackich. Jest często zapraszany usłyszeć jego opinię na temat tej czy innej okazji, znaleźć opinie o przeczytanych dzieł literackich.
W 1791 roku, jego żona stała Caroline von Dahereden – jeden z najbardziej wykształconych i inteligentnych kobiet swego czasu. Pomogła i wspierane wszystko co zrobił Wilhelm von Humboldt. Po ślubie, Humboldt dom stał się miejscem regularnych spotkań najlepszych umysłów w całej Europie. Tutaj można spotkać i pisarzy i naukowców i filozofów, a politycy.

Jednym z głównych interesów Wilhelm rozpoczął podróż. Podróżował po Europie, często przez długi czas przebywał w Szwajcarii i Rzymie. Było to w czasie jego podróży był wypełniony miłością i wielkim zainteresowaniem w językach obcych i innych kultur.

postępowanie

Koncepcja językowa Vilgelma Gumboldta dostał maksymalny prześwit po przejściu na emeryturę, a zakończenie kariery politycznej i publicznej. Miał dużo wolnego czasu, a okazało się, aby przynieść swoje myśli i pomysły w jednej formie pisemnej.

Pierwsza trudność była praca „Z analizy porównawczej języków stosowanych w różnych okresach ich rozwoju.” Czytał je w ścianach Berlin Akademii Nauk. Dalsze opublikował „O pochodzeniu form gramatycznych i ich wpływu na rozwój idei”. To był rozplanowany podstawy językoznawstwa teoretycznego, który został opisany przez Vilgelm Gumboldt. Lingwistyka jest jeszcze bardziej zwraca w swoich pracach, a teoretycy, aby omówić swoje pomysły i postulaty.

Jest też w toku, że nie miał czasu na dokończenie i publikowania Gumboldt Vilgelm. „Na Kawi na wyspie Jawie” jest jednym z takich prac. Które podkreślają wszechstronność i wszerz talentu i pomysłów tego filozofa i myśliciela.

Jego główne dzieło „O różnicy między strukturą języka ludzkiego i jego wpływ na rozwój duchowy ludzkości” został opublikowany niestety pośmiertnie. To Humboldt Wilhelm próbował jak najwięcej szczegółów, aby wyjaśnić istotę swoich badań.

Podkreślił ducha jedności ludzi i ich języka. Ponieważ język odzwierciedla kreatywność każdego języka, odzwierciedla duszę wszystkich ludzi.

osiągnięcia

Wilhelm von Humboldt stał się nie tylko znaczącą postacią polityczną w państwie, ale również pozostawił znaczący ślad za wybitnego naukowca. Bronił interesów swojego kraju w czasie redystrybucji terytorialnej Europy, tworząc nowy porządek świata. I to na pewno nie powodzeniem. Jego praca była wysoko ceniona przez cesarza. Był zdolnym dyplomatą.

Po zakończeniu kariery i wraz z nadejściem wolnym czasie zajmuje się badaniem języków, ich klasyfikacja, rozdzielanie podobieństw i różnic. Idee przedstawił w swoich pismach, które zostały opublikowane. Badania głębokość był tak poważny, że jego koncepcja była podstawą nowej nauki – językoznawstwo. Niektóre z jego pomysłów przewiduje się raz na sto lat i zostały potwierdzone dekadę później. Na podstawie swoich ustaleń był tam osobny nauka o dźwiękach w językoznawstwie – fonologia.

Held nich reforma edukacji pomogła ruszyć wysiłki w celu wyeliminowania analfabetyzmu wśród ludności. To właśnie podczas jego szkoła zaczęła nabierać cech nam znane. Wcześniej żaden system szkolny jest prawie nie istnieje.

dziedzictwo kulturowe

porody Wilhelm von Humboldt za podwaliny dla nowej nauki – językoznawstwo, lingwistyka. Twierdził tezy, co dało do myślenia wielu filozofów i naukowców. Do tej pory językoznawcy dyskutować i omawiać wiele o swoich wnioskach z czymś zgodzić się o coś kłócić. Ale jedno jest pewne – jest to niemożliwe do zbadania tej nauki, nie znając nazwę Vilgelma Gumboldta.

Oprócz prac naukowych, które są pozostawione do ich potomków Wilhelm von Humboldt w języku innym istotnym świadectwem stał się uniwersytet założony przez niego, w którym ukończył tysiące młodych i utalentowanych ludzi.

Wartość dla współczesnego

Wilhelm von Humboldt koncepcja stała się rewolucja w językoznawstwie. Tak, według większości teoretyków, myśl naukowa upadł do przodu, a niektóre z pomysłów i założyciel tej nauki są przestarzałe i stają się nieistotne. Niemniej jednak, każdy naukowiec będzie bardzo pomocne, aby poznać i zrozumieć przebieg rozumowania von Humboldt w tworzeniu swoich prac.

Spędził wiele czasu, systematyzowania i klasyfikowania różnych językach dla grup językowych i wspólnych cech lub różnic. Humboldt opowiadał o stałości i zmienności zarówno języka – jak zmienia się w czasie, że wpływ tych zmian, niektóre z nich pozostanie na wieki, a który jest również stopniowo znikają.

Mogiły i pomniki

Na świecie zainstalowane dziesiątki pomników na cześć Wilhelma von Humboldta, ale jednym z najwybitniejszym był krater na widocznej stronie Księżyca, który został nazwany na cześć wielkiego naukowca.

W Berlinie, pomnik na cześć Humboldta na jednej z głównych ulic miasta – Unter den Linden.