314 Shares 2044 views

Grenlandia – największa wyspa na świecie

Grenlandia – największa wyspa na ziemi. Obszar 2,2 mln km2, podczas gdy największa wyspa w Rosji. – Sachalin – obejmuje obszar zaledwie 76 km2 .. Grenlandia oznacza „zielony kraj”. To bardzo dziwne, jeśli wziąć pod uwagę, że około 80% wyspy pokryte lodem. Faktem jest, że w 982 roku grupa Normanów pod wodzą Erikom Raudom, wylądował na południowej części wyspy. W tym czasie nie było rośnie brzoza, jałowiec, łąki ozdobione wysokiej bujnej trawie, więc nazwali go Grenlandii.

Choć po okazało się, że ponad 1,8 mln. Km2 pokryte lodem i nie ma życia, ale wciąż nie zmieniła nazwę. W lecie temperatura na wyspie prawie nie osiągnie 12 ° C w zimie, na wybrzeżu utrzymuje około -7 ° C, a bliżej do północy -36 ° C W niektórych obszarach, minimalna temperatura -70 ° C,

pokrywa lodowa na wyspie powstała w tym samym czasie co lądolodu Antarktydy. Przez tysiące lat na terytorium Grenlandii śniegu tłumnie, nie topnieją z powodu niskiej temperatury. Z biegiem czasu stał się ogromny warstwa lodu, jej średnia grubość mieści się w zakresie 2 – 2,5 km, a w niektórych miejscach sięga 3,5 km.

Największa wyspa trzyma niesamowity ciężar lodu, jego warstwy od centrum powoli zbliżył się do wybrzeży Grenlandii. grzbiety górskie jak gigantyczny miski, jak się wydaje, ostatni wysiłek, aby utrzymać większość lodu, ale jeszcze kilka kry lodowe zerwać i spadają z góry wody, przekształcając ogromnych gór lodowych – główne niebezpieczeństwo statków pływających na Ocean Atlantycki.

Aż do 1536 roku największa wyspa należała do Norwegii, a następnie stał się kolonią duńską. W 1953 roku, Grenlandia uzyskała status duńskiej prowincji. Populacja wyspy jest niewielka – tylko 50 tysięcy osób. Zasadniczo jest to Grenlandii Eskimosi, Duńczycy i Norwegowie. Najbardziej zaludnione miasto jest Nuuk (Godthab). Jest domem dla około 14.000 Greenlanders.

Godthab został założony w 1721 jako misjonarz z Norwegii H. Egede, który przybył na Grenlandii w celu konwersji na chrześcijaństwo lokalne Eskimosów. W tym czasie żyło około 12 rodzin. Potem założył miasto, nazywając go „Good Hope”. W 1979 roku, po Grenlandii stał autonomia Godthab został przemianowany Nuuk. Uważa się, gospodarczej stolicy wyspy, ponieważ posiada wiele przemysłu.

Największą wyspą jest praktycznie niezdolny do życia jako trudnych warunkach klimatycznych tutaj. Tylko na wybrzeżu znajduje się niewielki pas ziemi, gdzie ja i lokalnych życia ludności. Zasadniczo Grenlandii są zaangażowane w rybołóstwa i polowania, w cieplejszych regionach – owce. Grenlandia jest w pierwszej kolejności do produkcji przetworzonej krewetek jest złowionych tu co roku około 30 tysięcy ton ryb.

Największą wyspą jest praktycznie niezagospodarowany obszar ludzkiej do dnia dzisiejszego. Brak koleje, tylko miasto można podróżować samochodem. Aby dostać się do innej lokalizacji, należy użyć skuter lub psim zaprzęgiem. coś Grenlandia jak królowa śniegu, co piękne i niedostępne.