416 Shares 8269 views

Narodowy strój Żydów: zdjęcia, opis

Kto potrafi wymienić główne oznaki różnic między Żydami z innych krajów? kostium narodowy. Opis nim i zostanie przedstawiony uwagę artykuł, ponieważ ubrania zawsze przydziela Żyda z tłumu.

Żydzi – ludzie zapadnosemitskoy grupa zbliżona do Arabów i amhartsam (Etiopia). Tak, może się to wydawać dziwne, zawsze walczą i nie lubią się nawzajem Arabów i Żydów – bliskich krewnych, o tym, jak rosyjski i Polacy.

Jednak religia, kultura w ogóle i odzież w szczególności wśród tych ludów nie podoba. Żydzi tradycyjne nosić bardzo kolorowe i podkreśla przedstawicieli tego narodu z tłumu. Ludzie są nowoczesne i daleko od religii – i sposób Żydów ubrać w całości oparta na wierzeniach religijnych – może się to wydawać absurdalne, a niektóre „anachroniczny”. Staromodny, Jaki jest narodowy strój Żydów? Czarne płaszcze, kapelusze, paski – Te rzeczy strojach żydowskich „wizytówką” Żyda. Nieco mniej znane jarmułkę – czapka. Jednak to nie wszystkie szczegóły szafie żydowskiej. Jaki jest narodowy strój Żydów? Zdjęcie w artykule pokazuje nam obraz Żyda, ubrany zgodnie z zasadami swego ludu.

Żydowska ideologia odzież

Stroje narodów Żydów mają swoje korzenie w starożytności. Przez wieki, były one ciągle się zmienia, a powód – pragnienie Żydów do ukrycia się (mimo wszystko, w wielu krajach nie były one dopuszczone do w ogóle żyć, czy pozwolono osiedlić się w ściśle wyznaczonych obszarów) lub przyswoić. Najnowszy trend pojawił się na początku XІX wieku: utworzona przez przedstawicieli narodu żydowskiego postanowił zmienić swój tradycyjny strój dla europejskich ubraniach; zaczęli się ubierać w modzie tamtych czasów – jak w używaniu hebrajski zawiera bardzo długie czarne płaszcze i kapelusze. Jeszcze w tym stylu „utrzymać” i stał się jedną z opcji „tradycyjnej żydowskiej” odzieży, podczas gdy w pozostałej części świata, wyszedł z mody.

Ale ta transformacja ma pewien sens – krajowe, ideologiczne, a nawet religijne. Jego zasada znajduje odzwierciedlenie w popularnej anegdoty. Podobno na początku XІX wieku jeden z tych wykształconych Żydów przyszedł do rabina, jakby opiekun starożytnego pobożności i postanowił go „pin”, zapytał: „Rebe, a co się ubrać naszego przodka Abrahama?”. Rabin odpowiedział spokojnie: „Mój synu, nie wiem, w co się ubrać Abrahama – w sukni jedwabnej lub sztrajmł; ale wiem dokładnie jak on dobierał ubrania Wyglądał jak strój nie są Żydami, a ubrany inaczej. "

Rzeczywiście, przez wieki Żydzi starali się być inny od wszystkich innych narodów i zrobił to z większą fanatyzmu niż reszta wschodnich narodów. Pogańska religia Żydów jest nadal uparcie odmawiają nazywają „pogaństwo” (chociaż wyłącznie na nauce, w tym „pogańskich” może być uznane chyba wiary żydowskiej, gdyż jest praktycznie nie ulegają zmieszaniu z obcych kultów).

muzyka żydowska, gotowanie, zachowanie, ubrania – wszystko to musi być zawsze tak jak inni, ale dokładnie tak, jak to powinno wyglądać, drobnych spraw. Nawet koszerne – lista kulinarnych (i nie tylko) od dogmatów – wielu Żydów ortodoksyjnych interpretować jedynie jako: „Koszerna został wprowadzony w celu odróżnienia Żydów z nie-Żydami.” Podobnie obrzezanie …

Nie jest zaskoczeniem, że w Europie Zachodniej początek kostium ubiegłego wieku oficjalnie uznane za tradycyjne stroje żydowskie. Narodowy strój Żydów w Rosji może wydawać się nieco dziwne i nietypowe, ale to tradycja od innych osób, które muszą być przestrzegane.

jarmułka

Jest to ta sama czapka. Żydów z byłego Związku Radzieckiego mają tendencję do myślenia, że jego nazwa pochodzi od rosyjskiego imienia Ermolai. Ale po przybyciu w Izraelu, mieszkańcy wyjaśniają, że kapelusz jest nazwą wyrażenia „Yere Malka” – „boi Pana” Oznacza to, że nosi jarmułkę teoretycznie oznacza, że jego właściciel jest głęboko i mocno wierzy w Boga.

Jak wybrać jarmułkę?

Wybór jarmułkę – zadanie nie jest tak proste jak się wydaje, dla niewtajemniczonych. Izraelscy sklepach są sprzedawane jak zwykłe czapki – na półkach określonymi jarmułka różnorodność rozmiarów, materiałów, kolorów i stylów. Jednakże, jaką nabywca będzie wybrać – zależy od charakteru jego religii i nastawienie psychiczne. Na przykład, chasydzi nie rozpoznają aksamit i dzianin jarmułkę. Religijny Żyd nabywa korek styl, noszony w swojej społeczności. Jest także odzwierciedleniem zasad judaizmu: wydaje się z zewnątrz monolitycznych, jednolite kultu, ale w rzeczywistości jest ona podzielona na dziesiątki różnych ruchów, dogmatami, zasadami, odzież itp relacji między wieloma strumieniami daleko od przyjazny …

peleryna

Żydowski kostium narodowy obejmuje pelerynę. Po hebrajsku nazywa się „tałes katan” lub „arbekanfes”. Jak jarmułka, jest również obowiązkowym atrybutem stroju żydowskiego. Jest czworokątny kawałek materiału z otworem dla głowicy i cztery szczotki (cyces) na krawędziach. Cape może być noszony pod ubraniem lub noszony na wierzchu jako koszuli, ale szczotka jest zawsze umieszczony na górnej części spodni. Każda szczotka ma osiem wątków. Tutaj też znajdują się elementy, które są typowe dla pewnych nurtów judaizmu.

Najciekawszym, a nawet tajemnicza część – jeden (może być dwóch) nici w ręku, malowane w kolorze niebieskim. Oznacza to, że właściciel przylądka – Radzinsky lub Izhbitsky chasyd. Jeśli chodzi o pochodzenie tych włókien mają legendę. Uważa się, że niebieska farba – „theylet” – uczestniczyło strój żydowski w starożytności, ale dwa tysiące lat temu, a jej receptura została utracona. Pod koniec XIX wieku chasydzki rabin Gershon Hanocha-dostałam theylet ponownie, ale przepis nie został uznany przez większość przedstawicieli społeczności żydowskiej jak „bardzo” farby. Dlatego członkostwo był tylko theylet te żydowskie ruchy.

W rzeczywistości, próbuje przywrócić starej receptury i dostać theylet przejęte przez wielu zachodnich i żydowskich uczonych od średniowiecza. Jego wkład w ten wykonany przez archeologów, którzy badali szczątki pradawnych roślin i współczesnych chemików.

Cicit, według kanonów religijnych, muszą być noszone przez wszystkich ludzi, którzy osiągnęli 13 rok życia. Oznacza to pełnoletność (bar micwy). Noszenie szczotek dowód, że chłopiec był w stanie odpowiedzieć za swoje czyny, a do udziału w sprawy dorosłych, w tym czytać i dyskutować Tory w synagodze.

„Casekits” i kapelusz

Narodowy strój Żydów koniecznie zawiera głowicę. Sobie jarmułkę zobowiązany każdy pobożny Żyd. Jednak zwykle jest ukryte pod drugim hełm. To może być czapka, kapelusz lub „casekits” (aka „dashek”) – stary styl czapki. Ten ostatni jest szczególnie popularny wśród rosyjskich i polskich Żydów, w tym chasydów.

Ale najbardziej znana jest tradycyjnym czarnym kapeluszu. Żydzi go nosić w dni powszednie. Nie myśl, że wszystkie takie same: kapelusze na jej pojawienie się na osobowości jego właściciela, można powiedzieć nawet więcej niż paszport. rozmiar kapelusza, jego pozycja na głowie, charakter gniecenie i innych elementów pokazu, do których strumień judaizmu należy do właściciela, a nawet kapelusze posiada status społeczny.

Shtraymbl

Shtraymbl – jest to trzeci rodzaj nakrycia głowy, który jest częścią stroju narodowego Żydów. Ale on tylko dystrybuowane chasydzi. Shtraymbl – cylindryczna nasadka futra. Mają też więcej niż dwa tuziny rodzajów. W tym przypadku istnieją trzy główne grupy: Rzeczywista shtraymbl – szeroka i niska, prawidłowej postaci; Chernobyl – niski, bardziej wolne formy; i spodik – bardzo wysoką czapkę. Shtraymbl Chasydzi noszą tylko na specjalne okazje – w sobotę, na weselach i innych uroczystościach, podczas wizyty rabina. Istnieją rodzaje shtraymbla noszone tylko liderów społeczności.

Tie i broda

Istnieją elementy odzieży, które rozpoznają tylko niektóre społeczności żydowskiej. Jeden z nich – remis. Jest przywilejem tylko Litvak. Ale chasydów krawaty zaciekle nienawidzą; jest to wynikać z faktu, że pierwsze działanie jest zawiązać węzeł wiążąc minimalnie kształcie krzyża. Wszystko związane z krzyża, gorliwy Żyd powinien nienawidzić.

Kolejna część „ubrania” – brodą. Niektórzy Żydzi pójść gładko ogolony, inni starannie przycięte brody, ale chasydzi nie uznają żadnych modyfikacji brodą, więc to ich najbardziej gęste i czarne spośród wszystkich Żydów.

ogony

Co jeszcze może wejść do stroju narodowego Żydów? W niektórych społecznościach (np Y Litvak) konserwacji takie ukształtowane według europejskiego elementu koncepcja szafa jako płaszcz. Jest także czarna, długa i nie ma kieszenie. Co ciekawe, przyciski na jego strój płaszcz (i wszelkie menswear Żyd) przymocowany tak, że prawo pokrywa podłogi do lewej – „jako kobieta”, to znaczy z punktu widzenia nie jest Żydem, Żydzi nosić frak, zwykle podczas wakacji.

Jaki jest narodowy strój Żydów? Zdjęcia w artykule jasno pokazują nam kolorowe i niezwykłe dla prostego europejskim stylu ubioru. Dla wielu może się to wydawać dziwne, ale to Żydzi i funkcje. Są mocni w swoich poglądach i są wierni swoim tradycjom. I te cechy nie przeszkadza każdy naród!