715 Shares 7014 views

Ile zmienić olej w silniku? Dodatki w oleju silnikowym

Trudno przecenić znaczenie oleju w silniku. To dzięki niemu silnik jest w stanie pracować prawidłowo przez długi czas. Wiadomo, że płyn smarujący musi regularnie się zmieniać. Wykonaj tę procedurę przez określony przebieg. Dlaczego zmienia się olej w silniku i ile kilometrów to zrobić, rozważymy w tym artykule.

Co się dzieje z olejem podczas pracy?

Podczas pracy smar w silniku jest zanieczyszczony odpadami pochodzącymi z spalania paliwa, pyłu i innych zanieczyszczeń, w tym produktów spalania cieczy. Ponadto, w wyniku reakcji chemicznej następuje utlenianie, a w oleju może powstać kondensacja. W rezultacie staje się bardziej agresywny dla elementów silnika.

Z biegiem czasu smar staje się znacznie grubszy, traci użyteczne właściwości detergentu, ponieważ podczas ciągłej pracy, przychodzące dodatki w oleju silnikowym rozpuszcza odpady z spalania paliwa, a zatem są myte jak mydło. Silnik nie może być wymywany od środka, a na nim jest nagromadzenie. Powstaje pytanie: jak dużo oleju w silniku? Pięć tysięcy kilometrów, dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści?

Nie istnieje dokładny uniwersalny kilometr, ponieważ wiele czynników wpływa na tę wartość. Przede wszystkim oczywiście kierują się tymi zaleceniami, które zostały określone w instrukcji obsługi pojazdu przez producenta. Ale poza nimi są inne wskaźniki. Po ich zbadaniu można dokładniej odgadnąć niezbędne odstępy czasu, po tym jak dużo oleju w silniku.

Obsługa i projekt silnika

Różne silniki mają własne tryby pracy. Opcje budżetowe nie będą trudne. Dlatego też, jeśli taki samochód będzie ciągle ściskał wszystko, to smar będzie zużyty szybciej, tak że zużycie wzrośnie, a wypalenie będzie wielokrotnie większe. Silniejsze samochody z silnikiem wysokoprężnym przewyższają większe obciążenia. Noszenie szczegółów jest wysokie. Dlatego olej na silniki Diesla powinien mieć więcej dodatków. Niezależnie od tego, ile ich jest, spalona ciecz zostanie umyta własnymi dodatkami i szybko pogarszać się. Trzeba zrozumieć i rozważyć, zastanawiając się nad momentem wymiany oleju silnikowego.

Wymiana zwykle wynosi co dziesięć tysięcy kilometrów. A jeśli jazda jest nadal aktywna, to dwa i trzy tysiące mniej.

Miasto – autostrada

Interesujące jest to, że przy pierwszym użyciu samochodu w mieście, olej musi być częściej zmieniany niż przy ciągłym prowadzeniu pojazdu drogowego.

Dzieje się tak dlatego, że w drodze można spokojnie iść bez zatrzymań i przy pewnej prędkości. Jednocześnie w mieście stale świecą światłach, korków są tworzone tam, gdzie trzeba jechać z silnikiem. Dlatego też w takich warunkach lepiej byłoby nie rozważyć przebiegu, ale czasu pracy silnika. Przecież całkiem możliwe jest odczytywanie stu kilometrów na linii przez godzinę, a dwadzieścia kilometrów w mieście – przez wszystkie osiem godzin.

Okazuje się, że na wsi, przebieg silnika pracuje w bardziej łagodnym trybie, więc olej na silniki Diesla lub benzyna będzie dłuższy. Ale gdy stale trzeba przyspieszyć, a następnie spowolnić, ma to znaczny wpływ na zużycie benzyny i życie robocze smaru. W tym samym czasie wiele godzin bezczynności w korkach i światłach nie jest rozliczane przez producenta.

Obciążenia

W samochodzie można jeździć w trybie cichym iw stanie rozruchu, na przykład z przyczepą. Dodatkowe obciążenie jest również uzyskiwane podczas jazdy pod górę. Wszystko to ma oczywiście wpływ na silnik i olej. Przy większym obciążeniu należy częściej wymieniać olej.

Poziom obciążenia wpływa również na zużycie paliwa. Dlatego wielu ekspertów uważa, że wymiana płynu smarującego musi być przeprowadzona podczas wiązania się z używaną benzyną. Przyjeżdżasz dziesięć litrów paliwa na sto kilometrów. Dlatego też, wymagany przebieg, aby zastąpić olej na dziesięć tysięcy kilometrów, będzie wymagał tysięcy litrów benzyny. W związku z tym można liczyć, ile się zmienia olej w silniku. Oznacza to, że z tysiącami litrów zużytej benzyny można dokonać wymiany. Przecież ten przebieg będzie taki sam, gdy samochód jedzie i zużywa benzynę. I ostatni zawsze pozostawia więcej ze względu na bezczynność czasu w korkach, światła drogowe i inne przystanki, gdy silnik jest uruchomiony.

Temperatura pracy

Idealny do smarowania wynosi 90 stopni. Przykład może służyć jako silniki "Porsche" i "BMW". Początkowo temperatura robocza była i pozostaje dziewięćdziesiąt stopni. W tym przypadku samochód jest uważany za jeden z najbardziej niezawodnych w tej chwili. Z drugiej strony "BMW" był kiedyś uważany za jeden z najbardziej niezawodnych. Jednak dziś silnik zaczął się zużywa znacznie wcześniej. Wielu z nich nie ma nawet czasu, aby uruchomić pierwsze sto tysięcy kilometrów.

I to się stało z prostego powodu: w samochodach "Porsche" zachowują tę samą temperaturę roboczą, jak przedtem. W tym samym czasie w "BMW" z każdym nowym modelem silnika wzrasta. Osiągnięte w firmie w wyniku odwrotnych wyników. Jasne jest, że stary "BMW" będzie czymś więcej niż nowym.

Uruchomienie silnika

Jeśli chodzi o temperaturę, jest również ciekawy i taki wskaźnik rozgrzewania silnika. Jeśli samochód jeździ na krótkich odcinkach i nie ma czasu na rozgrzanie się do wymaganej temperatury, to na pewno będzie to mieć złe działanie na silnik. Podczas gdy stoi, kondensuje formy w nim. Jest to szczególnie ważne w chłodnym sezonie. Aby zagwarantować, że cała wilgoć odparuje przed zmieszaniem z olejem, silnik musi być stale rozgrzany i przechodzić przez znaczną odległość. Ale z prostym zimowym kondensatem powstała duża liczba. Dlatego w takich przypadkach lepiej jest natychmiast przejść do centrum technicznego i zmienić olej, nawet nie zastanawiając się nad tym, ile oleju w silniku.

Jakość

Trendy na świecie są takie, że we wszystkich produkowanych procesach próbują zminimalizować szkody dla środowiska. Uwzględniając dotknięcie i eksploatację ropy naftowej. Czas wzrasta również przez samych producentów, dostosowując się do tych norm. Dlatego oleje syntetyczne nadal rozwijają się, opracowując wszystkie nowe rozwiązania w celu zwiększenia przebiegu, dodania wszystkich rodzajów dodatków do oleju silnikowego. I takie środki smarne są naprawdę zdolne do pracy nawet trzydzieści tysięcy kilometrów.

Jednocześnie należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Na przykład dotyczy to ciężkiej jazdy, lub odwrotnie, częstych godzin bezczynności związanych z korkami. Dlatego też wymianę należy przeprowadzić przed określonym przebiegiem.

Jednocześnie nie należy zapominać, że korzystne jest, aby producent stwierdził, że samochód stanie się bezużyteczny wkrótce po zakończeniu jego użytkowania. Ponieważ taka technologia jest duża i są opracowywane.

Przejrzystość

Załóżmy, że zbliża się czas, gdy jest to możliwe i konieczne jest wymianę oleju. Jak to sprawdzić w rzeczywistości? Jednym ze sposobów jest ocena wizualna. To porównanie odbywa się ze świeżym, nieprzetworzonym olejem.

Olej nie powinien być zimny. Ponieważ jego lepkość różni się od gorącej. Samochód jest włączany przez kilka minut, a następnie wyłączony i sprawdzony za pomocą manometru. Na widok cienia Coca-Coli wymiana jest wymagana natychmiast.

Jeśli jednak nowy olej szybko się zaciemnia, to jeszcze nie wskazuje wyraźnie na jego niską jakość. Po prostu może zawierać specjalne dodatki detergentu. Dlatego też, w celu dokładniejszej diagnozy, jedna wizualna ocena nie wystarczy.

Opróżnianie

Jeśli dla zestawu parametrów jest tylko jedno wyjście – wymagana jest wymiana, to jest ona produkowana w następujący sposób. Maszyna jest podnoszona w centrum technicznym lub napędzana do wiaduktu, a odprowadzany olej jest odprowadzany. Aby to zrobić:

  • Korek zatyczki oleju jest luzowany;
  • W miejscu odpływu znajduje się duża pojemność pięciu litrów i paleta;
  • Spust jest wykonywany, gdy olej się ochładza;
  • Należy zmienić uszczelnienie.

Zmiana smaru

Jego wymagana ilość jest określona na różne sposoby. Olej w silniku ulega zmianie, głównie na podstawie zaleceń producenta. Jeśli instrukcje obsługi nie są pod ręką, można je znaleźć na konkretnym modelu w witrynie producenta. Średnio potrzebny jest samochód od trzech do pół do pięciu i pół litra. Na przykład olej w silniku "Volkswagen Jetta" wypełnia się objętością 3,6 litra, aw "Tiguan" – cztery litra.

W celu wymiany oleju szczególna wiedza nie jest potrzebna. Trzeba tylko uważać, aby nie palić i nie brudzić się. Olej może zapalić się po ogrzaniu, dlatego lepiej jest używać specjalnego leja. Zimne smarowanie porusza się wolniej, więc warto poczekać na dotarcie do tacy, a następnie sprawdzić poziom sondy.

Niewłaściwy lub nasycony olej nie wróży dobrze dla silnika. Na przykład w silniku może znajdować się silnik. Powodem tego, co się stało, jest ukryte w nadmiarze kompozycji. W tym przypadku konsekwencje dla silnika z czasem będą bardzo smutne. Dlatego nie da się pozostawić takiej sytuacji bez zmian, a ty powinieneś natychmiast pozbyć się nadwyżek. Istnieje kilka sposobów na to, a co najmniej jeden z nich można łatwo przeprowadzić samodzielnie za pomocą strzykawki medycznej i rurki do transfuzji krwi.

Brak płynu smarującego jest jeszcze bardziej destrukcyjny dla silnika, ponieważ tarcie części bocznych bez użycia oleju bardzo szybko staje się nieużyteczne, dzięki czemu zasoby całego silnika zostaną znacząco zredukowane.

Przestrzegać poziomu i stanu oleju silnikowego. Z uważnym nastawieniem, będzie działać poprawnie i przez długi czas.