297 Shares 7407 views

Nagroda Pritzkera. Laureaci Nagrody Pritzkera na zawsze

„Oscar” – dla filmowców, Nagroda Nobla – dla naukowców, Nagroda Pulitzera – dla dziennikarzy, muzyków i pisarzy. Architekci w każdym czasie, również otrzymali nagrody. Ona stała się prestiżową Nagrodę Pritzkera.

historia

Ta wielka globalna nagroda jest najlepszym dowodem sukcesu architekta. Przekazanie go rozpoczęła się w 1979 roku, a założycielem tej nagrody został milionerem Jay A. Pritzker. Z żoną, okazało się, że brak architektów wśród laureatów Nagrody Nobla – rażącej niesprawiedliwości. Postanowiono stworzyć globalną nagrodę, która będzie starało się dostać architekci z całego świata.

Przez ostatnie 37 architekci otrzymali nagrodę za jego ogromnego talentu, daru i twórczych aspiracji. Każdy z nich nie odbiegają od jego osobistych kanonów artystycznych, a tym samym niezwykły wkład w światową architekturę, pozostawiając żywe i niezapomniane instalacje artystyczne.

Wręczenie nagród i

Laureaci Nagrody Pritzkera raz otrzymali pamiątkowe medaliony z brązu. Oni są grawerowane z głównych słów, które powinny charakteryzować pracę zwycięzcy: „siła. Świadczeń. Beauty ". Ponadto, każdy z laureatów otrzymał obowiązkową wielkość finansową nagrodę stu tysięcy dolarów.

Każda ceremonia odbywa się zawsze w najlepszej tradycji „Oscar” lub nagrody Nobla. Laureaci Nagrody Pritzkera zebrać w uroczystej sali w oczekiwaniu na własnym zwycięstwie. Generalnie nawet nominowany do tej prestiżowej nagrody. To motywuje każdego twórcy, aby zrobić kolejny krok do zwycięstwa, który zostanie zapamiętany na całym świecie.

rodziny Pritzker

Amerykańscy milionerzy, co pozwoliło architektom z całego świata, aby wyrazić siebie i być do tej nagrody, jest obecnie jednym z najbogatszych rodzin w 20 wieku. Warto zauważyć, że niemal każdy członek rodziny jest ogromnym teraz na liście Forbes.

Życie ich rodziny są owiane tajemnicą. Legenda głosi, że w czasie założyciel dynastii uciekł z Ukrainy podczas pogromów. W Ameryce, dotarł bez pieniędzy. Wszystko udało mu się zdobyć, to są inwestowane głównie w treningu na Wydziale Prawa, po już w stanie zorganizować kancelarię.

Po dostaniu się na nogi, Pritzker zaangażowany w zakup nieruchomości, a jego synowie dorośli kontynuował pracę ojca. Tak więc okazało się, że architektura jest znacznie ważniejsze niż orzecznictwo. Teraz jest prezesem Thomas Pritzker Hyatt Foundation, która ma to hotel biznesowy na całym świecie.

laureaci

Laureaci Nagrody Pritzkera dla wszystkich porze roku nawiedziło za pracę w dziedzinie architektury. Unieśli pretensjonalnych budynki, które stało się powszechne budynki: ogień, stadiony, budynków mieszkalnych lub centrów biznesowych.

Każdy z nominowanych i zwycięzców nie tylko tworząc niezwykłą konstrukcję architektoniczną. Każdy z nich zrobił coś ergonomiczne, wygodne, przestronne i przytulne. Każdego roku Nagrodą Pritzkera została podana do architektów z dowolnego miejsca na świecie, żadnej ideologii, narodowości lub poglądów politycznych.

Największą liczbę laureatów nagród architektonicznych wśród obywateli USA, Japonii, Wielkiej Brytanii. W 2012 roku otrzymał pierwszego chińskiego architekta Van Shu. W 2004 roku, zwycięzca pierwszego była kobieta Zaha Hadid.

2016

Normalnie, ceremonia wręczenia nagród odbywa się w marcu. Wybór różnych miast, w zależności od konkretnej architektury. Nagroda odbył się w Wersalu, Jerozolima, Bilbao, Pradze, Petersburgu i innych miastach arcydzieł architektonicznych.

Tegoroczni nominowani byli znani architekci Piter Ayzenman Berlina Pomnik Pomordowanych Żydów Europy „a David Chipperfield Muzeum” Folkwang „i innych. Zwycięzcą został 48-letni Chilijczyk Alejandro Aravena.

Jurorzy wyróżnić przede wszystkim fakt, że działa w serii nigdy nie była składnikiem finansowy. Główną cechą – jest, aby dbać o gości, niskiego zużycia energii, a co ważniejsze, łatwiejsze do klęsk żywiołowych.

Znane utwory Aravena był kampus Uniwersytetu Katolickiego. Budynek jest formą sześcienny, ma 14 pięter monolitycznie. Dla wszystkich jego ciężkiej wygląd, wewnątrz jest bardzo łatwe i przyjazne. To wszystko dlatego, Aravena zadbał otworów w elewacji, która pozwoli na obniżenie kosztów energii o 2/3.

Próby Zaha Hadid

Oczywiście, każdy architekt, otrzymał wyróżnienie zasługuje na uwagę. Ale pierwszą kobietą, aby stać się zwycięzcą w 2004 roku Zaha Hadid. Pritzker Prize było bodźcem do twórczych osiągnięć kobiet. Przed odebraniem nagrody miała w swoim arsenale kilka wspólnych projektów.

Zwycięstwo było prawdziwe zaangażowanie dla niej, która doprowadziła ją firma architektoniczna do ogromnych ilości wykonywanych prac. Po przyznaniu dekadę pod kierownictwem Hadid został stworzony 950 projektów. Są one rozrzucone na kraju 44. na świecie.

Pierwszy nieudany projekt Zaha założona w 1982 roku i zdobyła mu pierwszą konkurencję. klub sportowy na szczycie góry interesuje wielu specjalistów. Ale powodem nie budynek stał napięć politycznych, które wpłynęły na losy kobiet. Wróciła do Londynu i otworzyła biuro.

Dalsze próby wrócić do architektury była dość nieśmiała i niepewna. Fire Station, Opera w Cardiff, który nigdy nie został zbudowany, Centrum Sztuki Współczesnej Rosenthal. Ten budynek był ostatnim projektem, przed udzieleniem, który podzielił swoje życie na „przed i po”. Miało to miejsce prezentacji nagrody Pritzkera w Ermitażu. W Petersburgu, kobieta otrzymała zachowywała brązowy medal oraz wsparcie finansowe dla przyszłych projektów.

I tak, w 2014 roku, Zaha otworzyła swój nowy budynek w Hong Kongu, który był podobny czy skale, albo kosmicznym. Ta wieża Politechnika Innowacja stała się jakby „głos” w przyszłości. Kawałek, który wyciągnął i wstawiony tutaj, w niedoskonałym świecie. Pomimo faktu, że Hongkong był niszczycielem swojego talentu w odległym 1980 roku, obecnie jest on fanem niej i miejsce dla twórczych rozwiązań. 31 marca 2016 Hadid złapany na atak serca, który był dla niej wyrok śmierci.

przyszłe projekty

Świat potrzebuje nagrodę architektoniczną. Nagroda Pritzkera był dla wielu nie tylko uznaniu jego talentu, ale także najlepszą motywacją do tworzenia wspaniałych projektów. Norman Foster z Wielkiej Brytanii wygrał nagrodę w 1999 roku. Zasłynął dzięki londyńskim neboskrebu- „ogórka”. Teraz, w 2014 roku zrealizował swój projekt w Pensylwanii. W 2017 roku, powinien być zbudowany wysokość wieży 336 metrów z 60 piętra.

W 2008 roku nagroda została przyznana francuskiego architekta Zhan Nuvel. Jego niezwykłe rozwiązania i poszerzenie świadomości społecznej od dawna czczone znanych architektów, więc wydawało spóźnioną nagrodę prezentacji. Jednak nie należy nagradzać Nouvel było niemożliwe. Jego projekty są uderzające: domy, budynki użyteczności publicznej, centra handlowe, instytucje kultury, różne serwisy społecznościowe i wiele innych. Nouvel za plecami – ogromna liczba doskonałych technologicznie obiektów.

Teraz Nouvel pracuje na budowie dwóch muzeów w Rio de Zheneyro i Tokio nad Luwr w Abu Dhabi, na centrach rozrywkowych Dubaju i Kuwejcie i na kilka wieżowców w Nowym Jorku i Paryżu.

Pritzker Prize dla wielu stała się narzędziem dalszego rozwoju kariery. Laureaci, którzy żyli przed naszym czasie, są obecnie zaangażowane w projekty na dużą skalę, co niewątpliwie będzie w stanie pokonać każdą osobę.