168 Shares 3472 views

Główne typy drukarek

Zaledwie kilka dekad temu nikt nie myślał, że takie urządzenia biurowe jak drukarki, z czasem stanie się częścią niemal każdego komputera domowego. Pojawienie się drukarek do drukarek atramentowych z niewiarygodnie niskim kosztem poważnie potrząsnęło położeniem drukarek matrycowych "weteranów".
I inne modyfikacje spadły w cenie. W rezultacie istnieje sytuacja, w której przy zakupie komputera osobistego lub laptopa zakupiono również drukarkę. W tym miejscu powstają pierwsze trudności, ponieważ przyszły właściciel nie wie, jakie drukarki. W końcu cena jest tylko jedną z wielu cech charakterystycznych, a nie zawsze najważniejszych. Oczywiście można poprosić konsultanta w sklepie, ale aby mu powiedzieć, jakie drukarki istnieją, potrzeba czasu, który z oczywistych względów nie ma. W tej sytuacji osoba wybiera jeden z dwóch skrajności – kupuje najtańszy lub najdroższy model (który ma wystarczająco dużo pieniędzy). Dlatego na stronach aukcji internetowych po okazyjnych cenach są realizowane różne typy drukarek z wypalonymi dyszami i uszkodzonymi głowicami drukującymi. Także często w pobliżu komputera domowego widać kosztowny model drukarki, z którym większość funkcji nie jest używana przez użytkownika. W ten sposób można dokonać najlepszego wyboru tylko wtedy, gdy wiesz, jakie drukarki istnieją. W rzeczywistości jest ich niewiele, a nie trzeba pamiętać o ogromnej liście.

Następnie wymienimy główne typy drukarek. Wszystkie z nich można podzielić na kilka grup: urządzenia matrycowe, atramentowe, laserowe. Czasami wspomnij o innej grupie, która obejmuje sublimację drukarki. Modele te wykorzystują technikę termotransferową, gdy barwnik w stanie stałym jest utrwalony w strukturze materiału przez ogrzewanie.

Niektóre z najprostszych są matrycami. Po pierwsze pojawiły się w związku z tym praktycznie pozbawione "chorób dziecięcych". Zasada działania jest prosta: głowica drukująca zawiera cienkie igły sterowane przez miniaturowe elektromagnesy. Pomiędzy głową a papierem jest taśma, prawie taka sama jak w maszynach do pisania. Każdy skok igły tworzy punkt, z którego można utworzyć dowolny obraz lub symbol. Wady technologii: szybkość drukowania jest za mała, obrazy nie mogą być wydrukowane w kolorze (chociaż istnieją rozwiązania kompromisowe, na przykład LX-300), hałas podczas pracy. Kasy fiskalne wykorzystują dokładnie typy macierzy urządzeń drukujących.

Wszystkie te wady są w pełni rozwiązywane w drukarkach atramentowych. W nich igły zastępuje się wieloma dyszami, z których mikrokulki płynnego atramentu ściskają się na papier pod ciśnieniem lub wysoką temperaturą.

Poziom hałasu jest znacznie mniejszy, szybkość drukowania wzrosła kilkakrotnie. Ponadto, modele atramentowe są najbardziej dochodowym nabyciem danych wyjściowych obrazów kolorowych. Mają jednak wady. Tak więc, przy długotrwałym nieużytkowaniu, atrament w dyszy zanika, a urządzenie wymaga obsługi. Koszt wymiennych wkładów atramentowych jest dość wysoki, dlatego na takich drukarkach często instalowane są drukarki zewnętrzne.

Technologia laserowa ma niezrównaną szybkość drukowania, wysoką odporność na wilgoć, znaczny zasób kasety. W takich drukarkach specjalny proszek barwiący jest utrwalany na papierze pod wpływem temperatury. Wstępnie symbole są tworzone przez wiązkę lasera.