205 Shares 4682 views

World Car-Free Day: historia i doświadczenie z różnych krajów

Ostatnio, coraz większa liczba krajów, z okazji Światowego Dnia bez samochodów rocznie. Jaki jest powód pojawienie się tej daty i jakie wydarzenia są dzieje się w różnych krajach? Obserwujemy przebieg dnia w różnych częściach kraju i świata.

Historia magazynie

W 1973 roku, w samym środku kryzysu paliwowego, władze szwajcarskie zaoferowały obywateli spędzić dzień bez samochodu, przy użyciu rowerów i transportu publicznego. Kilka lat później był pomysł, aby roczny rajdowy wymagającym mniejszej ruchem pojazdów osobowych. Idea została podchwycona różnych miast: Reykjavik, Bat, La Rochelle i innych. Kampania zyskuje na popularności ze względu na warunki środowiskowe, a jako sposób promowania zdrowego stylu życia. „Porzuć samochód przynajmniej na jeden dzień, zyskać lepszą walking zdrowia lub na rowerze, korzystania z transportu publicznego i ograniczyć przepływ samochodów” – tzw właściciele samochodów do udziału w wydarzeniach.

Zaproponowano w dniu 22 września Światowy dzień bez samochodu, inicjatywa była wspierana przez wielu krajach UE w 1994 roku. W Rosji, podobna impreza po raz pierwszy odbył się w 2008 roku.

Światowy Dzień bez samochodu w różnych krajach

W ramach Dnia kraju bez samochodu oferującego szereg wydarzeń, aby motywować kierowców do pozostawienia „konie żelaza” w domu co najmniej jeden dzień w roku. W wielu miastach, ulgowy na transport publiczny prawie połowę kosztów podróży w metrze.

Idąc za przykładem San Francisco więcej krajów spędzają 22 września velodemonstratsii: rowerzyści w jasnych strojach jeździć ulicami miasta na równi z samochodami, wykazując, że ta metoda transportu bardziej przyjazne dla środowiska i dla zdrowia, także nie przeszkadza kierowcom.

Wiele krajów w tym dniu granicznej wejścia do samochodu miasta, zmuszając ich właścicieli, aby wybrać się na spacer.

Wraz z rozwojem sieci społecznościowych staje się popularny poparcie dla działań na zdjęciu. Proponuje się, aby zrobić zdjęcie z siebie chodzenie na piechotę lub na rowerze i umieścić go w sieci z hashtag, np „# denbezavto” (opcje w każdym kraju).

W Rosji, kampania jest bardziej popularna w miastach wojewódzkich niż w Moskwie i Petersburgu, ale fani Dnia bez samochodu co roku staje się coraz bardziej.

Działania oświetlenie w mediach

Światowy Dzień bez samochodu staje się coraz bardziej popularne co roku. W jaki sposób zwolennicy akcji przyciąga uwagę do niego?

Przede wszystkim, oczywiście, za pomocą mediów. Zdrowy styl życia jest teraz w modzie, a historie lekarzy z ekranów telewizyjnych lub stron czasopism Przypomina Co złego ludzkość ogromna liczba samochodów. To szkodliwe działanie spalin i osłabienie mięśni z powodu niskiej sprawności ruchowej oraz zaburzenia układu nerwowego z powodu ciągłych korków i wielu wypadków.

Artykuły na wynik netto i argumenty z ekonomicznego punktu widzenia. utrzymanie samochodu – to zakup benzyny, naprawach, przeglądach i różnych gadżetów. Nawet jeden dzień podróży środkami transportu publicznego znacznie zaoszczędzić budżet. A jeśli się pieszo lub na rowerze – tak to nawet za darmo.

Ekolodzy są zaniepokojeni opłakanego stanu środowiska, który jest potęgowany przez emisje spalin, przeprowadzonego badania motywacji. Okazuje się, że w samej Moskwie, ze względu na fakt, że odbyło się w 2014 roku 22 września Światowy Dzień bez samochodu, powietrze stało się czystsze nawet o 15%!

Praca z młodszego pokolenia

Od kilku lat w szkołach rosyjskich posiadać specjalne wydarzenia, zachęcając młodszych koszty wytwarzania co najmniej raz w roku bez pojazdów. World Car-Free Day w szkole – to interesująca godzin, gazetkach ściennych problem w zawodach rowerowych, wyścigów w różnych odległościach i wędrówki. Dla dzieci zaprosić pracowników służby zdrowia, którzy powiedzieć, jak wiele zdrowsze dla organizmu, na przykład, aby dostać się do szkoły na piechotę, zamiast jechać samochodem.

W wielu miastach zgłosić to World Car-Free Day, w przedszkolu. Opiekunowie powiedzieć dzieciom, co może uszkodzić samochód, trzymaj gier na świeżym powietrzu, i wzywamy rodziców do przyłączenia się do udziału w akcji.

opinia publiczna

Światowy Dzień bez samochodu ma fanów i zagorzałych przeciwników. Ktoś rezygnuje z przyjemności transportu osobowego pewnego dnia, ktoś nie wierzy, że to możliwe. Oczywiście, każdy mieszkaniec Ziemi jest zaniepokojony kwestie środowiskowe i rozumie, że miliony ton gazów wydechowych z każdym dniem sytuacja gorsza. I policzyć wszystkie pieniądze, które jest przeznaczone na utrzymanie i serwis nawet najbardziej skromny samochód.

Ale według sondaży, tylko niewielki odsetek kierowców gotowych zrezygnować z prywatnego pojazdu przynajmniej na jeden dzień, nie mówiąc już o tym, aby to styl życia. Samochodów – komfort, jest to okazja jak najszybciej dostać się z jednej części miasta do drugiej. Dla rodziców z dziećmi samochód właścicielem – niezbędne narzędzie, dzięki któremu można zarządzać w przedszkolu, w szkole iw pracy, a także liczne kluby i sekcje.

Jednak pomysł, że w niektórych przypadkach jest to możliwe do zrobienia bez samochodu, zasługuje na uwagę. I miejmy nadzieję, że odrzucenie osobistego pojazdu przez co najmniej jeden dzień stanie się tradycją w roku, który przyniesie korzyści ludziom i pomóc w rozwiązaniu problemów środowiskowych.