699 Shares 7433 views

Ekspedycja to … Główne typy ekspedycji

Czy jest wyprawa? Jak różni się od podróży turystycznej czy zwykłego spaceru? Jakie są rodzaje ekspedycji? Spróbujmy odpowiedzieć na wszystkie te pytania razem.

Różnorodność form turystyki

Wyprawy, podróże, spacery, trekking, zwiedzanie – wszystko to można uznać za formę jednego rodzaju działalności człowieka, turystyki. Jednak na tej liście konieczne jest przydzielenie tylko jednego elementu – wyprawy. Wszakże znacznie różni się od wszystkich innych form.

Jeśli podróż poślubna ma na celu pokonanie pewnej trasy i wycieczkę – aby odwiedzić zestaw konkretnych atrakcji, to ekspedycja wyznacza zupełnie inne zadanie. To jest konkretna podróż, prowadzona z celem badawczym. W związku z tym proces przygotowywania i bezpośredniego prowadzenia takiego zdarzenia ma swoje własne cechy charakterystyczne.

Ekspedycja jest … Rodzaje wypraw

Określenie to pochodzi od łacińskiego słowa expeditio, które w rzeczywistości tłumaczone jest jako "wycieczka", "podróż". Jest to wyjazd długoterminowy, prowadzony w celach naukowych, badawczych lub edukacyjnych. Spektrum badanych problemów może być bardzo zróżnicowane. Członkowie ekspedycji mogą badać florę, tereny, glebę, kulturę i tradycje danego regionu lub na przykład przejawy życia społecznego wielkiego miasta.

Ekspedycja może obejmować pokonywanie naturalnych barier (górskich przejść, rzek, jaskiń, itp.). Dlatego jego członkowie muszą być dobrze przygotowani fizycznie.

Główne typy ekspedycji obejmują:

  • Naukowe;
  • Pole;
  • Eksperymentalne;
  • Geologiczne;
  • Botaniczny;
  • Etnograficzne;
  • Architektoniczne i inne.

Jeśli chodzi o zasięg terytorialny, mogą one mieć charakter międzynarodowy i regionalny, w sposobie poruszania się – na piechotę, na drodze, na rowerze lub na morzu.

Szczególnym rodzajem podróży ekspedycyjnej są wyprawy naukowe. Mogą być złożone lub wąskie. Współczesna ekspedycja naukowa jest bardzo trudnym wydarzeniem w przygotowaniu i wdrożeniu. Zasadniczo obejmuje ona szeroką gamę różnych specjalistów, a także szereg instrumentów i specjalnych urządzeń.

Każda wyprawa jest wyjątkowa i unikalna na swój sposób. Jedna z nich może obserwować zmiany w wodzie w korycie Amazonki, a drugą – badanie liczby bezpańskich psów w Detroit.