685 Shares 9150 views

Porucznik Ellen Ripley: aktorka, biografia

Seria fantastycznych horrorów opowiadających o śmiertelnej konfrontacji Ellen Ripley i pozaziemskich form życia w kosmosie na długo przed "Grawitacją" Alfona Cuarona stała się manifestem ziemskiego silnego ducha kobiet.

W kontekście

"Nieznajomy" – przykładowy film horroru fantasy, w którym twórcy położyli większość podtekstów. Od wydania pierwszego epizodu franczyzy (1979), "Aliens" nadal są przedmiotem artykułów naukowych, badań, książek i rozpraw: w kontekście całej serii widać zarówno dyskurs feministyczny, jak i pojęcie macierzyństwa i lewicowy pomysł. Ale przewrotna seksualność ludzkiego sojuszu (Ellen Ripley) i obca forma życia prowadzą, ich konfrontacja była niekiedy nazywana jednym z najlepszych bitew płci na ekranie.

Weteran przestrzeni kosmicznej walczy z "obcymi"

Bez wątpienia Ellen Ripley jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych fikcyjnych kinopersonazh wszechczasów i narodów. Bohaterka lekkiej ręki twórców kwestionowała konwencjonalny stereotyp o tym, kim powinna być bohaterka fantastycznej horrory i działania, wywyższając rolę Sigourney Weaver na całym świecie. Ellen Ripley, której biografia jest całkowicie fikcyjna, urodziła się na początku stycznia 2092 roku w amerykańskiej kolonii na Księżycu "Olympia". Po odpowiedniej edukacji, dziewczyna od pewnego czasu służyła jako drugi pilot statku kosmicznego "Zelyazny" z American Space Merchant Fleet. Okoliczności zmusiły Ellen do zmiany stanowiska i uzupełnienia załogi statku kosmicznego Ndrrom z hiperdrive. W tym okresie dzielna kobieta narusza warunki umowy i staje się naturalnie ciąży. Po 9 miesiącach ma córkę, Amandę. Przed śmiertelnym lotem Ripley składa wniosek o nadzwyczajny urlop, aby spędzić więcej czasu z dzieckiem. Firma, bez zastosowania kary administracyjnej, zobowiązuje się do spełnienia jej prośby, ale po powrocie z najbliższego lotu.

Czas cudzoziemca

Od chwili pojawienia się pierwszego obrazu na ekranie, które wywołało szokujące wrażenie na widza, wywołując sytuację psychozy masowej, tysiące wielbicieli odważnej kobiety obserwowały jej los. Autorzy przedstawili Ellen Ripley jako pełnomocnik statku kosmicznego Nostromo powracającego z planety Tedus na Ziemię. Cała załoga statku kosmicznego, jak zwykle, jest w trybie nadprzestrzeni, z którego są obudzeni przez sygnał niebezpieczeństwa pochodzący z LV-426 – jednego z planetoidów. Po podjęciu decyzji o przeglądzie LV-426 część zespołu została wysłana na wyprawę ratowniczą, która nie trwa sprawnie. Wraz z załogami powracającymi do Nostromo, próbką życia pozaziemskiego, stopniowo zabijającą wszystkich, przetrwała tylko porucznik Ellen Ripley. Kobieta, która przeprowadziła się do autobusu ratunkowego, rzucała się w otwartą przestrzeń obcych organizmów, która podążała za nią.

Po wydaniu filmu wypożyczalni krytycy natychmiast wyznaczyli film jako przełomowe wydarzenie w filmie fantasy. Twórcy wymyślili genialny alarm, przerażony niewidzialnymi modyfikacjami i przemianami cudzoziemca, wykorzystując w ten sposób wszystkie formy ekspresji artystycznej w oryginalny sposób, a tym samym okazując światu najwyższy profesjonalizm.

57 lat później

W sequelu "Aliens", który pojawił się po siedmiu latach, nowy reżyser James Cameron kontynuuje opowiadanie oczekiwanej publiczności o losach bohaterki. Porucznik Ellen Ripley (aktorka Sigourney Weaver) spędził 57 lat w stanie snu, po czym jej transportowiec znalazł służbę ratowniczą. Samica astronauta dowiaduje się, że planeta, na której panuje czas Alien, zamieszkiwali obecnie koloniści – ziemscy. I ostatnio utracili kontakt z nimi. Ripley wcale nie ma wątpliwości, że jest to zasługa całej populacji potworów i wysyła z zespołem ludzi o podobnych poglądach do hipostazy konsultanta w celu ich zniszczenia. Doświadczone marynarki – załoga statku kosmicznego "Sulako", niemal natychmiast stają się ofiarami nieubłaganych potworów. Możliwe jest przetrwanie android biskupa, malucha Newta i fizycznego Duane'a Hicksa wraz z Ripleyem, który udaje im się wrócić na pokład statku kosmicznego, instalując bombę na planetoidzie. Ale po nich przenika do kosmosu i łonie potworów, pragnących zemścić ich utracone potomstwo. Utrata w walce z Ellen Ripley, królowa wpada do kosmosu, a członkowie załogi, ranni, ale żyją, wchodzą w stan nadprzestrzeni, wysyłając statek na Ziemię.

"Zaczęło się od nowa …"

Trzecia część serii – "Alien 3" – w reżyserii Davida Finchera, która wolała nie przerażającą atmosferę, ale akt energetyczny. W filmie panuje atmosfera zgiełku, panikę i biegnie wokół, co nie tylko uniemożliwia zrozumienie motywów konkretnych działań postaci, ale także pozbawia je przyjemności obserwowania kolejnych modyfikacji potwora. Moduł ratunkowy "Nostromo" powoduje awaryjne lądowanie na odległej planetoidie Fiorina, przekształconej w więzienie dla najbardziej okrutnych i niepoprawnych zbrodniarzy. Po sprawdzeniu załogi okaże się, że Ellen Ripley jest niewątpliwa. Niespodzianka, a raczej jedna z jej form – kochanek (larwa) – zaczyna zamieszek, nie dotykając Ellen. Kobieta jest zaniepokojona manifestacją miłosierdzia z obcym potworem – rozpala się przy pomocy skanera. Najgorsze obawy bohaterki potwierdza się: wewnątrz Ripley rozwija się embrion królowej. W tej chwili więźniowie zdołają utopić kogoś innego w stopionym ołowiu i nieustraszony, że porucznik Ellen dobrowolnie wpada do kotła wrząc metal.

Kult Ripley. Ostatni rozdział

W filmie "Alien 4: Zmartwychwstanie" reżyser Jean-Pierre Jeunet przybliża narrację od dwustu lat przed krwawą rzezką na więzieniu. Dyrektor wpadł w niepotrzebny ciężar – odpowiedzialność za wypełnienie kwadratu. Reżyserowi udało się zrealizować wysokiej jakości, udany film bez banalizmu, lśniący oryginalnością we wszystkich aspektach, kończąc franczyzę na wysokim poziomie, wielokrotnie większy niż jego poprzednik. Niezrównany Ripley sklonowany jest z własnego DNA, bohaterka jest jeszcze bardziej spektakularna i odważna. Sigourney Weaver pokazuje fanom nie tylko ogromny talent dramatyczny, ale także doskonałą formę fizyczną. Jednakże wskutek zmartwychwstania porucznika, naukowcy oddają życie cudzoziemcom, zostaje wyodrębniona z chirurgii przez Ellen. Eksperci nie biorą pod uwagę, że ich DNA jest mieszany. W klonowanej kobiecie kwas płynie przez żyły, a królowa nie kładzie jajek, rodzi potwora o twarzy o ludzkich cechach. Noworodek natychmiast zabija królową, postrzegając jako matkę Ripley'a. Kobieta nie tylko niszczy to stworzenie, ale kiedy ocenia skalę tragedii ludzkości, Ellen pozbywa się potwora.

Ripley jako marka

Nic dziwnego, bohaterka czworoboku stała się przedmiotem kultu tysięcy fanów na całym świecie. Biorąc pod uwagę okoliczności, firma Seiko przygotowała niespodziankę dla wszystkich fanów, zwalniając zegarek "Ellen Ripley" z okazji 30-tej rocznicy drugiego filmu. Stworzenie zegarka objęło Georgetto Giugiaro, znany projektant samochodów z Włoch. Zegarki kolekcjonerskie zostały wydane w bardzo ograniczonej wersji i mają imponujący koszt. Jedną z różnic w nowoczesnej wersji była brak guzików po lewej stronie obudowy.