539 Shares 6265 views

Lilac: gatunki, odmiany, uprawa i przycinanie (zdjęcie)

Lilac w naszym kraju jest prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem krzewów ozdobnych. Sadzą ją w ogrodzie domków letniskowych, a obok domków letniskowych. Ta bezpretensjonalna roślina praktycznie nie wymaga opieki i doskonale toleruje zarówno silne mrozy jak i susze. Istnieje kilka rodzajów lili. Ponadto niedawno hodowcy hodowali dużą liczbę hodowców. O tym, który z nich powinien być wybrany do dekoracji stoczni i jak poprawnie poprawiać lilie, przeczytaj artykuł.

Trochę historii

O tym, czym są lizaki, porozmawiajmy trochę później. Najpierw sprawdźmy, skąd pochodzi roślina.

W Europie bażki rosły dopiero w 16 wieku. Po raz pierwszy w Starym Świecie został on przywieziony przez ambasadora Francji z Turcji. Początkowo ta ozdobna roślina była uprawiana tylko w ogrodach królewskich. Jednak ze względu na jego bezpretensjonalność, liliowy rozprzestrzenił się bardzo szybko w całym kraju. Z Francji, liliowy sprowadzono do Austrii, a następnie do Anglii. Później zakład ten otrzymał uznanie w Rosji.

Bzy: Gatunek

Wśród najbardziej popularnych odmian tego ozdobnego krzewu są brazyliki z Węgier, Chin i Amur. Pierwsze dwa gatunki nie są najbardziej atrakcyjne. Są często uprawiane na zacienionych obszarach.

Jeśli chodzi o liczbę gatunków liliowatych występujących w naturze w ogólności, niemożliwe jest udzielenie jasnej odpowiedzi. Dotychczas znane jest kilka tysięcy. Istnieje 30 głównych odmian, często wykorzystywanych do terenów zielonych i ulic. Rozważmy cechy wyróżniające najpopularniejsze gatunki.

Węgiel węgierski może osiągać wysokość 3-4 m i jest uważany za dobry zapas dla większości starych odmian. Dzikie lisy rosną na Węgrzech, Karpatach i Jugosławii. Są dwa jego formy ogrodowe. Mają blado fioletowe i czerwono-fioletowe kwiaty.

Chińczyk liliowy jest mieszanką lilii zwyczajnych i perskich. W rzeczywistości nie jest to odmiany, ale odmiany, która została hodowana dawno temu, w 1777 roku, we Francji. Najczęstsze to trzy rodzaje takich lili: purpurowy, jasnopomarańczowy i ciemnofioletowy. Ten ostatni jest uważany za najpiękniejszy.

Amur Lilac

W Rosji tego ozdobnego krzewu rośnie w regionie Amur, Uralu, Arktyki i Arkhangelsk. Wszystkie dzikie gatunki lili w Rosji i innych krajach preferują dobrze oświetlone obszary słońca. Szybko dają pędy i są dość dekoracyjne. Amal lilac rosnący na Dalekim Wschodzie iw Chinach nie jest wyjątkiem od tej zasady. Reprezentuje drzewo wielozadaniowe, w warunkach naturalnych osiągające wysokość 20 m, o bardzo gęstej koronie rozprowadzającej. Jest to jedna z niewielu odmian lili, która czuje się świetnie, gdy sadzi się w pobliżu stawu. Najczęściej balsam amurski jest stosowany w paskach grupowych w zieleni miast i miasteczek.

Są inne mniej popularne, ale także bardzo piękne typy lili: opadające, drobno pospolite, Preston, itp.

Odmiany Lilac

Hodowcy z tym dekoracyjnym krzewem zajęli się dość aktywnie. Jakie są rodzaje lili, już wiesz. Zobaczmy jakie są popularne odmiany tej rośliny. W tej chwili są wystarczająco duże. Przy wyborze najbardziej odpowiednich mieszkańców latem i właścicielom domów pozamiejskich zazwyczaj skupia się na kolorze panicle. Wśród najczęściej występujących odmian z purpurowymi kwiatami są:

  • Vesuvius. To jest liliowy z purpurowo-czerwonymi panami 8×18 cm i wyraźnym zapachem. Kwitnienie w tej odmiany jest umiarkowane, a krzak nie jest zbyt wysoki i wystarczająco kompaktowy.
  • Violetta – liliowy z ciemnofioletowym frottem i pół duże duże kwiaty. Uprawa krzaków tej różnorodności lili jest bardzo wysoka.
  • Cavour. Jest to jedna z najciemniejszych fioletowych odmian. Kwiatostany w nim są bardzo duże, szerokokątne, osiągają długość 24 cm.

Najpopularniejsze rodzaje białych lili:

  • Vestalka. Lilac z czystymi białymi kwiatami, zbierane w dużej (do 20 cm) mnogoshverinnye panicle.
  • Joanna d'Arc. Odmiany Terry z białymi kwiatami, o bardzo przyjemnym zapachu. Krzew nie rośnie. Kwitnienie jest obfite.
  • Madame Abel Shantane. Również odmiana fiołków z mlecznobiałymi kwiatami. Kwiatostany mogą osiągać długość 24 cm i szerokość 20 cm. Ten niski krzew jest uważany za jeden z najpiękniejszych w tej chwili.

Od różowych i czerwonych odmian lili, możemy wyróżnić:

  • Belle de Nancy. Kwiaty w tej odmiany rośliny są liliowo-różowe, srebrzyste odcienie, frotte i bardzo pachnące. Ten gatunek nie jest szkodliwy przy cięciu.
  • Gaya-Vata. Kwiatostan tej odmiany jest karmazynowo-różowy, bardzo gęsty, do 30 cm długości. Krzew może osiągać wysokość do 2,5 m. Kwitnienie jest obfite.
  • Piękno Nancy z delikatnymi różowymi kwiatami, które mają piękny srebrny odcień. Ta odmiana jest uważana za jedną z najlepszych podwójnych odmian o podobnym kolorze.
  • Sensacja. Kwiaty tego lila są purpurowo-czerwone, o białej granicy. Oni praktycznie nie mają zapachu.

Odmiany i rodzaje lili (zdjęcie z imionami można zobaczyć w artykule) są bardzo zróżnicowane. Kolor panlic w tej roślinie różni się od bardzo jasnego do ciemnego. Odcienie, nawet w zwyczajnych odmianach purpurowych, może być wiele. Przy wyborze należy zwrócić uwagę, w tym na wielkość kwiatostanów. Oczywiście, im więcej są większe, tym bardziej wygląda krzak.

Prosta kwestia wyboru sadzonek roślin, takich jak lili, gatunków i odmian jest niezwykle zróżnicowana. Możesz umieścić liliowy z miotłami tego samego koloru lub inny w witrynie. W każdym razie, roślina ta będzie zadowolić oka, a wiosną wypełni stocznię przyjemnym, delikatnym zapachem.

Reprodukcja

Wszystkie rodzaje lili są propagowane zarówno wegetatywnie, jak i przez nasiona. W pierwszym przypadku wykorzystywane są sadzonki, szczepki lub warstwy. Bażant różany może być rozmnażany tylko wegetatywnie. Sadzonki są cięte zazwyczaj w okresie kwitnienia, trochę szorstkie. Jednak krajowi ogrodnicy często zakładają liliasy z warstwami. Najlepszym czasem na sadzenie jest wrzesień-październik. Operację można przeprowadzić wiosną, ale najlepiej wcześniej – pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Gdzie jest najlepszy sposób na rozwój

Różnorodność i rodzaje lili (zdjęcia z imionami wyraźnie pokazują piękno tych roślin) są zróżnicowane. Wybór meta dla krzewów powinien odbywać się zgodnie z określonymi zasadami.

Gleba dla bzu jest odpowiednia do słabo kwaśnych lub neutralnych gliniastych lub piaszczystych loamy. Nie można posadzić tej rośliny, gdzie wody podziemne są zbyt blisko powierzchni. W tym celu nie zaleca się, aby rośliny i działki były zbyt pożywne. W tym przypadku roślina nie rozwinie się korzeni i rozkwitnie. Z tego samego powodu lili nie zapłodniają.

W północnych regionach iw środkowej części Rosji ten dekoracyjny krzew jest zazwyczaj uprawiany w słonecznych miejscach. W południowych regionach wybierany jest dla niego półcień. Za zbyt intensywnym oświetleniem przy liliowym zaczyna się spalać kwiaty.

Jak zakładać

Sadzenie lili jest bardzo prostą sprawą. Sadzonka powinna mieć system korzeniowy o średnicy około 25 cm. Pod nim wykopać wykop kwadratowy. Długość jej boku powinna wynosić dwukrotnie większą średnicę systemu korzeniowego. Możesz dodać trochę torfu na ziemię wyjęty z dołu. Sadzi się na dole i posypuje ziemią. Prestvalny koło podeptało stóp. Następnie wykonaj ziemną poduszkę i dokładnie napełnij instalację wodą.

W mętne dni bzy mogą być obsadzone w ciągu dnia. W słonecznym zabiegu odbywa się zwykle wieczorem. Bielizna, gatunki i odmiany (zdjęcia potwierdzające ten artykuł są potwierdzone), które są rzeczywiście piękne i liczne, w tym przypadku będzie dużo lepiej i szybciej.

Jak rozprzestrzeniać liliową sadzonką

Jest to również dość powszechna metoda reprodukcji. Długość sadzonek powinna wynosić około 15 cm, a następnie usunąć liście dolne. Reszta zostaje odcięta o połowę. Ponadto, pod kątem prostym, górna krawędź każdego wycięcia jest usuwana. Następnie materiał siewny przygotowany w ten sposób powinien być umieszczony przez 16 godzin w okularach napełnionych stężonym wodnym roztworem heteroksyny (150 mg na litr). Następnie sadzonki są myte i posadzone w cieniu w specjalnie przygotowanej glebie. Ten ostatni jest wytwarzany przez zmieszanie 1/4 mchu torfowego, 2/4 nisko położonego i 1/4 gruboziarnistego perlitu. Początkowo drenaż z gruzu (10 cm) i wyrzucony na ziemię potomek (15 cm) zasnął w stronę lądowiska. Warstwa właściwej mieszaniny gleby powinna wynosić 5 cm. Nie można do niej dodać piasku. Lilac, gatunki i odmiany w większości przypadków są bardzo wytrzymałe i dobrze się korują, ma zbyt mało rozwiniętych systemów korzeniowych. Na sadzonkach piasku będzie źle utrzymywać.

Odległość pomiędzy sadzonkami wynosi zazwyczaj 5 cm, pomiędzy rzędami – 10 cm. Lądowanie jest starannie rozlane i pokryte polietylenem rozciągniętym na ramie. Wentylować sadzonki zaczynają się po 1,5-2 miesięcy, otwierając ognisko wieczorami. Nawadnianie nie częściej niż raz w tygodniu. Jesienią lub następną wiosną sadzonki są przeszczepiane na podwórko lub do ogrodu.

Troska o liliowy

Po raz pierwszy zasadzony na stałym miejscu, sadzonki muszą być okresowo napowietrzane (gdy gleba wysycha). Przy deszczowej pogodzie nie ma konieczności nawilżania podłoża pod rośliny. Busz rosnie sam. Żaden rodzaj bzu praktycznie nie wymaga irygacji i karmienia. Jedyne – gleba w okręgu tułowia będzie miała pierwszy raz – aż krzak rośnie gęsta korona – chwast.

Jak przycinać

Wszystkie rodzaje lili są bezpretensjonalne. Rozwijanie ich jest procedurą, która wcale nie trwa. Dopiero wiosną, najprawdopodobniej, trzeba przycinać krzaki – bardzo często liliowy daje dwa pnie. Takie rośliny nie wyglądają bardzo schludnie, więc zazwyczaj usuwany jest drugi tułów w tulei.

Właściwie tworzenie krzewu odbywa się poprzez przycięcie wystających i rosnących gałęzi. Operacja ta powinna odbywać się wiosną, nie wcześniej niż w drugim lub trzecim roku po sadzeniu. Usuń także mrożone gałęzie, jeśli takie istnieją i pędy.

Drugie przycinanie odbywa się tuż po rozkwitnięciu. Tym razem odciąć cały suchy trzepaczkę. Jeśli pozostało, krzak nie będzie wyglądał zbyt schludnie.

Jak widać, taka roślina jak liliowy nie zajmuje dużo czasu. To nie praktycznie troszczy się o siebie. Jednocześnie wszystkie rodzaje lili mają wysokie walory dekoracyjne. To wyjaśnia ich niezwykłą popularność.