529 Shares 3770 views

Metale nieżelazne: funkcje i obszary zastosowań. Obróbka metali nieżelaznych

Metale nieżelazne i ich stopy są szeroko stosowane w przemyśle. Z nich produkują sprzęt, narzędzia, materiały i konstrukcję zrobił. Zastosowanie Są nawet znaleźć w tej dziedzinie, takich jak na budowę pomników i rzeźb. Jakie są metale nieżelazne? Jakie cechy posiadają oni? Przekonajmy się.

Jakie są metale?

Na początku badania o nazwie „metal” obejmuje także minerały i rudy, aby oddzielić pojęcie rozpoczął się dopiero w XVI wieku. Metale – są proste substancje, które wykazują określone cechy. Główne cechy charakterystyczne przewodności cieplnej i przewodności elektrycznej, ciągliwość, metaliczny połysk, wysoką plastyczność i wytrzymałość jednocześnie.

Na okresowego podejrzanych o to 94 element. Właściwości chemiczne są one podzielone na alkalicznych, przejściowego, światło, lantanowców, aktynowców, półmetale, i tak dalej. D. W normalnych warunkach, są początkowo w stanie stałym.

Jednym z najbardziej popularnych metali w użyciu – żelazo. Stopy zawierające żelazo, zwane metale nieżelazne, w branży zajmują oddzielnego przemysłu niszowych. Należą stopów takich jak żelazo i stal. W przypadku metali nieżelaznych są czasami określane chrom i mangan. Inne są kolorowe.

Metale nieżelazne

Ten typ jest często określane jako „metali nieżelaznych”. W porównaniu z czarnym, nie są one bardzo podatne na zużycie, posiada wysoką wytrzymałość i odporność ogniową. metali nieżelaznych są bardziej elastyczne i łatwe w obróbce. Mogą one tworzyć stopów odpornych na działanie kwasów.

Są one podzielone na grupy, w zależności od właściwości fizycznych i występowania. Tak więc, nie są ciężkie i lekkie metale. Należy do pierwszego ołowiu, cyny, rtęci, cynku, a z drugiej – berylu, magnezu, glinu i litu. Tytanu, wanadu, molibdenu, wolframu charakteryzuje się jako materiał ogniotrwały.

Wydzielono jako rzadkich i cennych metali. Rzadkich dotyczy tantal, molibden, radu toru. Nie są one bardzo powszechne w skorupie ziemskiej, a ich przetwarzanie jest trudne. Szlachetne lub metale szlachetne nie jest absolutnie rdzewieją i mają szczególny blask. Zaprezentowali złoto, platyna, srebro, ruten, osm, iryd, Palade.

Przetwórstwo i produkcja

Ekstrakcja i obróbki metali nieżelaznych wymagają więcej zasobów niż w leczeniu żelaza, ponieważ są znacznie rzadsze. Rudy zawierają typowo do 5% czynnika korzystnego, który jest stosowany w przemyśle. Bezpośrednio po ekstrakcji wzbogacania rud, oddzielając go od skały płonnej, w celu zwiększenia zawartości metalu.

Następnie jest on poddawany różnym procesom zmianę rozmiarów, kształtów cechy. Etapy sposobu i techniki przetwarzania są zależne od zamierzonego celu. Metale nieżelazne mogą zawierać ich formowanie, prasowanie, kucie, zgrzewanie, itp. D. Dla niektórych ich właściwości są mieszane ze sobą. Najbardziej znane stopy są wykonane z anodowanego aluminium, Babbitt, brązu, mosiądzu, siluminu.

Najbardziej popularne przemysłowe metali nieżelaznych – aluminium i miedzi. Ich produkuje Rosja, USA, Włoszech, Niemczech, Japonii, Australii i Ameryce Łacińskiej. Większość kopalni miedzi w Chile. Gwinea na światowym liderem w produkcji boksytów w produkcji ołowiu – Austria, cyny – Indonezja. RPA zajmuje pierwsze miejsce w produkcji złota i srebra wydobytego w Meksyku.

Stosowanie metali

metale kolorowe i ich stopy są materiały wszechstronny. W codziennym życiu, każdego dnia mamy do czynienia z nimi. Z nich wykonane klamki, garnki, czajniki i cyfrowych urządzeń domowych, mebli, lamp i innych.

Są one szeroko stosowane w budowie różnych części i narzędzi. Spośród tych, wykonana z drutu, śruby, nakrętki, śruby, gwoździe, aby płyty z folii o różnych rozmiarach, taśm, płyt i rur.

Metale nieżelazne nadają się do wytwarzania dużych urządzeń, stosuje się zatem z przemysłu obronnego. Są one znacznie lżejsze od żelaza, więc stosowane tam, gdzie potrzebna wytrzymałość i lekkość w tym samym czasie, takich jak samochody, statków, łodzi podwodnych i samolotów.

Miedź jest wykorzystywana w architekturze, przy wytwarzaniu rur. Dla trwałości jest ona dodawana do złota w produkcji biżuterii. Ołów dodaje się do farby, jest używany do instalacji do wytwarzania kul i wybuchowe. Wymagane litu w produkcji akumulatorów alkalicznych dla optyki w elektronice, do leków.

Cechy i ciekawostki

Najczęstszym metali w skorupie ziemskiej – aluminium. Spośród wszystkich otwartych elementów jest trzecim, za tlenu i krzemu. W przeciwieństwie do niego nie jest rzadkim metalu renu w przyrodzie, nazwany niemieckiej rzeki Ren.

Lit jest najlżejszym. Ma niską gęstość, więc nawet pływa w nafcie. Litu toksyczne i powoduje oparzenia skóry i podrażnień. jest ona przechowywana w specjalnych kolbach z olejem mineralnym lub parafina.

Najbardziej uznane wolframu ogniotrwałych. To może być topiony w temperaturze powyżej 3422 stopni Celsjusza wrzenia – w 5555 ° C. Dzięki tej funkcji jest używany do żarnika w żarówkach i kineskopów.