675 Shares 2874 views

dokumentalne przyrody sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi?

BBC wspólny zespół badawczy, twórcy Planet Earth II i naukowcy z UC Berkeley odkryli, że oglądanie filmów dokumentalnych przyrody znacząco zwiększa nasze poczucie szczęścia i zmniejsza stres i niepokój.

Być może wielu nie zgodzi się z tym stwierdzeniem. Niemniej jednak, dowiedzmy się, co zrobić z naszego szczęścia jest natura.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców BBC Worldwide i profesor psychologii na University of California w Berkeley Dacherom Keltner, z okazji rozpoczęcia Planet Earth II w Stanach Zjednoczonych.

Opis badania

W ramach globalnego projektu, naukowcy wykorzystali zaawansowaną technologię do 7500 uczestników z wielu krajów, w tym USA, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Indiach, Afryce Południowej i Australii.

Technologie te pomagają naukowcom odczytać emocje uczestników w czasie rzeczywistym, podczas gdy oglądaliśmy krótkie filmy z różnych programów telewizyjnych, w tym nowości, dramaty, i, oczywiście, Planet Earth II. Wyniki wykazały, że kobiety bardziej doświadczonych dramatyczne zmiany emocjonalne podczas oglądania filmów dokumentalnych o przyrodzie, a ludzie w wieku od 16 do 24 lat wykazały największy spadek nerwowość i zmęczenie.

Ale ogólnie rzecz biorąc, większość doświadczonych znaczny wzrost pozytywnych emocji, w tym awe, radości, ciekawości, zadowolenia, entuzjazmu i zabawy. Badania wykazały również znaczną redukcję takich emocji jak nerwowość, niepokój, lęk, stres i zmęczenie.

Komentarz producent Planet Earth II

„Co mnie martwi w tym badaniu to, aby zobaczyć jak Planet Earth II współdziała z ludźmi na głębokim poziomie emocjonalnym, który jest bardzo przydatny – powiedział producent wykonawczy projektu Mayk Ganton. – Zawsze staramy się, aby nasza publiczność zbliżyć się do natury, tak ekscytujące, aby zobaczyć, że może generować takie pozytywne emocje i ma ogromny wpływ na nastrój i samopoczucie naszych odbiorców ".

Analiza prac naukowych

Badanie dostarcza również przegląd istniejących 150 prac naukowych, które zbadaliśmy związek między naturą i uczucia szczęścia i dobrego samopoczucia. Keltner profesor doszedł do wniosku, że nasz związek z naturą pogłębia naszą uwagę, zdolności poznawczych i poczucie spokoju, co czyni nas prospołecznych, bardziej skutecznych graczy zespołu, a może nawet poprawić nasze fizyczne samopoczucie.

„Te zmiany emocji Kiedy oglądamy dokumenty są niezbędne, ponieważ wiemy, że niespodzianka i harmonia są podstawą ludzkiego szczęścia – powiedział Keltner. – Jeśli ludzie mają poczucie grozy, jest prawdopodobne, aby być wyświetlane w wrażliwej i charytatywnej zachowania i pomaga radzić sobie ze stresem ".

„Prawdziwe szczęście”

W bezpośredniej reakcji na potrzeby projektu badawczego BBC Ziemi uruchomiła „prawdziwego szczęścia”. Jest to strona internetowa, gdzie można znaleźć nie tylko wiele filmów zwierząt, ale także mają możliwość personalizowania ich treści poprzez Happybot, który dostosuje filmy ze zwierzętami dla Ciebie. Utworzyć „szczęśliwy moment”, odpowiadając na krótki kwestionariusz z pomocą Facebook Messenger, można zapisać się do dziennego lub tygodniowego „dawce szczęścia„, aby utrzymać wysoki poziom oksytocyny i zmniejszenia stresu.