871 Shares 1541 views

Dyskietka: struktury, zalety i wady. Co jest dyskietka?

Połowa właścicieli komputerów osobistych nie są nawet świadomi, że nie ma takiej technologii, takich jak zapisu magnetycznego, a pozostała połowa użytkowników uwierzyć, że to nagranie, w tym mediów – dyskietka, zatonął w zapomnienie. Jeśli jednak zagłębić się w tej kwestii, może się okazać, że producent kontynuuje produkcję dysków magnetycznych i taśm. Za co? Gdzie wykorzystywane nieaktualne technologii? Celem tego artykułu – zapisu magnetycznego na różnych nośnikach, zalety i wady technologii XX wieku.

informacje historyczne

Wiele źródeł mediów wskazują, że dyski magnetyczne zastąpiły taśm magnetycznych jako bardziej kompaktowych pojazdów. To nie jest prawda. W rzeczywistości, dyskietka – zastępuje on talię kart. Taśmy i konkurenci nie mogą być z prostego powodu – ich zdolności niewymierną.

Uwalnianie pierwszego dysku magnetycznego jest produkowany przez IBM, który w 1971 roku pokazał światu dyskietkę o średnicy ośmiu cali i napędem zdolnym zapisu i odczytu danych z nośnika pamięci. Pojemność dyskietki jest sto kilobajtów, co było wystarczająco do przechowywania i przesyłania czasu. Kilka lat później pojawiła się na rynku średniej wielkości pięć i ćwierć cala, a w 1981 roku światowej sławy grupa Sony wprowadziła na rynek dyskietki o średnicy 3,5 cala. Początkowo objętość wynosiła 720 kilobajt dyskietka. Ale później, poprzez zwiększenie gęstości zapisu, istnieje nośniki i 1,44 Mb 2.88 MB.

A mówiąc o zapisu magnetycznego w ogóle

wymiana informacji może odbywać się nie tylko na dyskietce, ale również na filmie i sztywnego nośnika. Zasada działania nagrywania na miękkim mediów jest znany wszystkim. Zapisu na nośniku magnetycznym prowadzi się sekwencyjnie. W związku z tym odczyt musi być odwrotna. To dla napędów taśmowych i jest to ogromny minus. Ale to ma swoje zalety, ponieważ, ze względu na wysoką gęstość zapisu, medium może przechowywać dużą ilość informacji. Przykładami takich urządzeń są napędy taśmowe. Ale zapis na twardych nośników pozwala na dostęp do danych o wiele szybciej z zaledwie dwóch mechanizmów – obracający wrzeciono że obraca powierzchni płyt z danymi i informacjami o ruchomej głowicy odczytującej.

Na grzbiecie fali

Jeżeli pojemność elastycznej tarczy magnetycznym jest ograniczony do powierzchni nośnika, giętka folia może być nawijana na szpulę o długości pół kilometra. Aktywnie wykonywana przez producenta. W XXI wieku, zainteresowanie napędami są nie tylko nie zniknął, lecz wzrosła. Producenci są ulepszane nowych technologii dla tych urządzeń. W jednym takim małym podłożu taśmy magnetycznej mogą być napisany od 0,5 do 4 terabajtów informacji. napędy taśmowe są powszechnie stosowane w dużych korporacjach przechowywać rekordy bazy danych. Studia na nośniku umieszcza filmów przesyłanych do archiwum. Administratorzy dużych zasobów internetowych na naboje do napędu taśmowego do przechowywania kopii zapasowych wszystkich ważnych miejsc. A wszystko to za sprawą kilku pozytywnych cech urządzenia, które nie zostały jeszcze w stanie prześcignąć dowolnej technologii.

  1. Ogromna gęstość zapisu w małym nośnika pakietu.
  2. Niskie zużycie energii w porównaniu do podobnych obsługuje dużą pojemność.
  3. Wysoka niezawodność i trwałość.

Triumph, która nie miała miejsca

Jak wiecie, monopol na rynku daje możliwość ustalania własnych cen, ale spodziewać się wielki rozwój produktów, które są wyjątkowe, to nie jest konieczne. Okazało się, że mało znana firma Iomega Zip weszła na rynek technologii, pod koniec XX wieku z innowacji, które nie mają odpowiednika w skali światowej. Został przedstawiony napęd i 3,5-calowy napęd dyskietek do nich, dzięki czemu wielkość zapisu danych 100, 250 i 750 megabajtów na nośniku. Cena takiego urządzenia zostały tak zawyżone, że nie tylko zwykłych ludzi, ale także duże korporacje wolą powstrzymać się od kupowania. Ze względu na niski popyt producenta nie od razu wiedzą, że uszkodzona dyskietka wyłącza napęd. Rozwijać technologia uniemożliwia pisanie laserowy, którego szczegóły nie były trzymane w tajemnicy przed innymi producentami.

Urządzenie i konstrukcja elastyczne nośniki

Słowo „floppy” pochodzi od angielskiego słowa dyskietce, co z kolei doprowadziło do zmniejszenia dyskietce. Tłumaczone dyskietka jest „elastyczny”. W końcu, dosłownie – na dyskietce. Jaka jest nazwa – sortowane. Pozostaje zrozumieć jego strukturę. Zasada działania jest zmniejszona do obecności zaznaczonym obszarze na powierzchni nośnej i głowy, zdolnego do zapisu i odczytu, która znajduje się w napędzie. Ponadto napęd jest umieszczony specjalny wałek, który jest zaangażowany w obrót dyskietce. Dostęp do powierzchni nośnika magnetycznego, za pośrednictwem specjalnego dyskietek okienne, których długość umożliwia głowicy do poruszania się po promieniu na powierzchni płyty. W celu ochrony powierzchni magnetyczny jest chroniona za pomocą specjalnej okiennicę, która otwiera się automatycznie przez włożenie dyskietki napędu. Brak migawki na wydajność urządzenia nie ma wpływu, ale może prowadzić do zanieczyszczenia powierzchni, ponieważ struktura dysk magnetyczny w stanie przyciągać kurz.

Zasada działania i małych dziwactw

Zasada warstwy zapisu magnetycznego na elastycznym nośnikiem dość ciekawy. Oprócz nagrywania, urządzenie posiada dwie głowice sterujące, które znajdują się za główną i przesunięcie w bok od siebie. Ich zadaniem jest ochrona nadpisaniu informacji na torach, blisko do nagrania. Jeśli głowica magnetyczna jest pisanie wysoką dynamikę wpływ na informacje znajdujące się tam, szef kontroli Ta zmiana przesłonięcia. To wygląda dość dziwnie z zewnątrz. Po tym wszystkim, jeśli porównamy dysk twardy, można zobaczyć, że ma tylko jedną głowę do każdej powierzchni dysku. Fakt, że głowica zapisująca, wbudowana stacja dyskietek nie ma stronniczości wysokiej częstotliwości ze względu na złożoność jego konstrukcji. Tak proste i niedrogie rozwiązanie zostało znalezione.

Technologia wypieranie z rynku IT

Zaledwie kilka lat temu przy zakupie komputera osobistego obowiązkowym atrybutem bloków systemowych stacji dyskietek. Ale zainteresowanie użytkowników urządzeń szybko ugaszony. A teraz, obecność 3,5-calowy dysk mówi, że właściciel komputera ma słaby komputer. Przyczyny tego zniknięcia dyskietkach z rynku wiele. Oto kilka z nich.

  1. Płytkiej pojemność zapisu. W rzeczywistości, nie można napisać jeszcze jeden utwór na płycie.
  2. Zawodność przechowywania danych. Dyskietka jest rozmagnesowane pod wpływem silnych pól magnetycznych. Na przykład, pojedynczy napęd do wózka lub metra zdolnego sformatowaną dyskietkę.
  3. Nawet głupota, uruchomiona w mediach SSD dyski producentów o niebezpiecznych efektów magnetycznych dysków twardych, a wszystko tej technologii, zważywszy na jego wyniki.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Może się to wydawać dziwne, ale dyskietka jest bardzo popularny w amerykańskich agencji rządowych, w tym administracji prezydenckiej. dysk magnetyczny do uwierzytelniania użytkowników podczas logowania do systemu sterowania. Podczas gdy cały świat został przeniesiony do kluczy USB, Ameryka wykorzystuje technologię ubiegłego wieku. Takie podejście wynika z faktu, że bardzo często, biorąc posiadania klucza USB, oszust ma dostęp do informacji niejawnych. Wiele filmów fabularnych ujawniają problem w historii.

Z dysków magnetycznych wszystkiego innego. Odgrywa ważną rolę zarówno wady i zalety elastycznego napędu. Oprócz niskich kosztów, małych rozmiarów, przepisywania możliwości, szybko czytać, identyfikacji przewoźnika dowolnego systemu operacyjnego bez kierowców i korzyści obejmują lekki wyjście przewoźnika fail. Naturalnie, bez możliwości odzyskania. To jest główną zaletą tej dyskietki. W przypadku pojazdu ratowniczego jest łatwy do zniszczenia, wraz z ważnymi informacjami. Dostać nowy klucz nie będzie trudne, wystarczy odwołać się do Służby Bezpieczeństwa konstrukcji.

System edukacyjny

Ale rosyjskie dzieci na dyskietkach wiedzą więcej niż ich rodzice. Mimo wszystko, większość szkół rosyjskich jeszcze saldo na komputerach osobistych z wbudowanym napędy dyskietek. A dzięki programu szkolnego w informatyce, która od kilku lat nie uległy istotnym zmianom, wszyscy studenci uzyskać praktyczne umiejętności i korzystanie z dysków magnetycznych. Po tym wszystkim, objętość dyskietce można zapisać na jednej nośnej, dwa języka programowania entry-level, wraz z cesją na cały rok akademicki. I bez podstawowej wiedzy podstawowej i programowania Turbo Pascal języku, bez Politechnika nie otworzy swoje podwoje dla wnioskodawcy.

Administrator systemu narzędzie

Jest to dyskietka zamiast USB lub napęd optyczny dysk administrator systemu korzysta zaktualizować firmware urządzeń systemowych, serwerów i systemów sterujących. Ponadto, dyskietka jest używany do przesyłania klucza autoryzacji, konfigurację sprzętową systemu, sterowniki konfiguracyjne i obudów. Nie wspominając o tym, że banalne uszkodzenie dowolnego PC BIOS może usunąć albo za pomocą dyskietki lub programista. Powody, dla aktywnego korzystania z dyskietki jest ich kilka.

  1. Do odczytu danych z nośnika pamięci jest wbudowany w urządzenie napędowe, które nie są niezbędne dla kierowców. Nie odkrycie i konfiguracja.
  2. Tańsze dyski i nośniki o tym samym odporność na uszkodzenia na rynku od dziesięcioleci nic.
  3. Nie potrzeba dużych ilości informacji – 1,44 MB dla systemów uniksowych brakuje niezbędnych danych do zapisania.

O programistów rozrywkowych

Ze względu na fakt, że struktura dysku magnetycznego jest spirala, głowica odczytu musi stale poruszać się na powierzchni nośnika. W tym przypadku, silnik krokowy, który przesuwa głowę, tworzy specyficzny dźwięk w napędzie, który jest bardzo dobrze słychać w dużym pokoju. To jest to, co programiści używać przez wiele lat. Korzystając z jednego z języków programowania niskiego poziomu (Turbo Pascal lub C +), za pomocą specjalnych poleceń może osiągnąć sterowania krokowy silnik urządzenia za pośrednictwem szeregowego i krótkim komputer uzyskuje dostęp do różnych danych zapisanych na całej płycie. Wielu nie może odegrać bardzo skomplikowaną melodię z wielu dysków, z których każdy służy jako pojedynczy instrument. W mediach, można stać się bardziej zaznajomieni z tego rodzaju rozrywki.

Konkludując

Tylko jeden wniosek: dyskietka, tak mocno, zbyt wcześnie, by odpisać. Po pracy w sektorze IT, około 25 lat, dyskietki i dyski twarde są popytu w wielu dziedzinach działalności człowieka. Oprócz wad, które są przypisane do tych nośników danych, mają wiele zalet, które można zobaczyć podczas próby, aby poznać bliżej tę technologię. Oczywiście, nie powinniśmy ignorować głupoty myślących ludzi, którzy mówią o niebezpiecznych skutków sztywnego dysku magnetycznego, a cała zapisu magnetycznego w ogóle. Wszystkie urządzenia w dużych ilościach na rynku nie przechodzą certyfikację, zanim pojawi się na ladzie.