152 Shares 3848 views

Symbolika w obrazach artystów rosyjskich

Symbolika w Rosji różni się znacząco od tej tendencji w sztuce innych krajów europejskich. Pojawiły się pod koniec XIX wieku, rosyjski symbolizm ma swoje własne cechy, które sprawiają, że rozpoznawalny i niepowtarzalny. Jego powstanie związane jest z aktywnością znanych publicystów i poetom – Z. Gippius, D. Merezhkovsky, V. Bryusov. Symbolika w swojej pracy przede wszystkim religijno-mistyczny, Christian. Innymi słowy, rozumienie symboli jest akt poznania Boga. Wybitni przedstawiciele tego nurtu można uznać SM Sołowjow i FM Dostojewski.

Głównie symbolika literacki jest jednością pomysłów, ogólna orientacja i znaczenie. Symbolizm w malarstwie sprzeczne i niejednoznaczne, a pod pewnymi względami wchodzi w konflikt ideologiczny z podstawą literacką. Odpowiedź na dążeniu duhovvnye pisarzy jest czysty wyświetlacz duchowości ( „Wizja Młody Bartłomieja”, „Pustelnik”, „Proceedings of the św Sergiusza” M. Nesterov) na zbyt pretensjonalne postawy – ironia i groteska ( „Wiosna” Chagall „kąpieli Red Horse „Petrov-Vodkin, i tak dalej).

Symbolika w malarstwie był pierwszy użył M. Vrubel. Jasne, intensywne, można by powiedzieć, mozaika sztuką wielkich mistrzów epopei, monumentalny. To chvstvuetsya sprzeczność między rzeczywistym środowisku i wyobraźni autora. Jego prace zanurzyć nas w dobie epickich bohaterów sędziwy starożytności, który jawi się nam jako coś snu i fantazji.

Dobrym przykładem tego, jak pokazują symbolikę w malarstwie – znane dzieła Vrubel za „Pearl”. Nieskończony wszechświat, migocząc wróżka taintvenno i perłowe odcienie odzwierciedlenie w maleńkich pereł. Lub innych, nie mniej słynny „Siedzą Demon”. W związku z technik kompozycyjnych, spojrzeć na obraz charakteru przedstawionego hipnotyzujące i hipnotyzujące, oddające atmosferę strachu i wewnętrznego dyskomfortu. Ale mimo takich mieszanymi uczuciami ze jest to niemożliwe, aby odwrócić wzrok.

Dalszy rozwój symbolizmu w malarstwie było spowodowane twórczego stowarzyszenia artystów o nazwie „The Blue Rose”. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy był VE Borisov-Musatov. Okres twórczości artysty zbiega się z przełomu XIX i XX wieku, co znalazło odzwierciedlenie w jego sposób pisania. Począwszy od impresjonistycznych szkiców, stopniowo doszedł do nowego stylu obrazów, fresków, obrazów organicznie przekazującego, który jest pełen symboliki w malarstwie. Słynne dzieło „Tapestry” wydaje się na pierwszy rzut oka, zwykły i nie wiąże się z prostotą fabuły. Jednak sposób, w jaki te dwie rozmowy kobiety, pokazano ukryty niezmierzona głębia. Widz zostaje przeniesiony do specjalnego sile kompozycji. Jest to uczucie, że „Tapestry” ukrywa tajemnicze Istoty Najwyższej i oznaki czegoś nieznanego.

Z biegiem czasu, malarze symbolistycznych zjednoczeni wokół czasopisma „świata sztuki”. Punktem zwrotnym w historii państwa, jak to zostało przewidziane w duchu symbolizmu, a później przesyłane i rozumienia w malarskich artystów. W post-rewolucyjnych technik czasie tego stylu były instrumentem wypowiedzi nowej ery: „New Planet” K. F. Yuon „bolszewik” B. M. Kustodieva, etc.