493 Shares 4756 views

Imieniny Fedor: Terminy czcią świętych

Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, kiedy imieniny Fiodora, trochę zbadać pochodzenie nazwy. Niegdyś bardzo często stara rosyjska nazwa Fiodora i pochodzenia greckiego oznacza „dar Boga”. Kościół i forma przedrewolucyjnej brzmi jak Theodore – dwuskładnikowego nazwy theophoric, gdzie pierwsza część odnosi się do „Boga”, a drugi – „dar” Tutaj konieczne jest, aby podkreślić, że Imię Teoforyczne składa się z imienia Boga lub boskiego epitet. Wśród takich nazw obejmują takie jak Eliasz (moja Boga) i Gabriela (Boska moc).

Imieniny Fedor w kalendarzu kościelnym

Po rosyjskiej ortograficznych reformy 1918, czyli po rewolucji październikowej, nazwa przeszła pewne zmiany i zaczął pisać jak Fedor. Fedora imieniny obchodzone kilka razy w roku. Ale o tym później.

Wiele Imię Teoforyczne jest chrześcijański, a to oznacza, że były one wykorzystywane po raz pierwszy, że jest wśród chrześcijan. Ale wiemy też, że imię Teodora był znany jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa, na przykład, Fiodor Kirensky (grecki matematyk V .. – N … IV wiek pne). Ta nazwa jest zużyta i pierwsi święci chrześcijańscy. Od tych najbardziej znanych świętych ofiar – Fiodora Tiron i Theodore Stratilat (początek w IV ..).

Starożytny Rus i wczesne chrześcijaństwo

W starożytnej Rusi imię Teodora był jednym z najbardziej popularnych. Dla imienia Teodora w kalendarzu Cerkiew zawiera wiele Dni Pamięci.

Oprócz wczesnych chrześcijańskich i bizantyjskich świętych w tradycji prawosławnej do świętego zostały rankingowym i kilku książąt Rurik: Fedor Rostislavovich czarny (który był wnukiem Vladimira Monomaha) i jego dzieci – Dawid i Constantine.

Nazwa ta jest także noszone przez królów Fiodor Iwanowicz, Teodor II B. Fiodora III Alexeevich.

Konieczne jest, aby skupić się na życiu kilku świętych, że jego bezinteresowny czyn uwielbiony jego imię.

Fedor Rostislavovich Czarny

Fedor urodził się gdzieś w 1231-1239 dwuletnim. Od dzieciństwa, to był skromny i pobożny człowiek. Po jego ojciec spał w młodego człowieka odziedziczył miasteczko Mozhaisk. Po pewnym czasie, robi to zatłoczone i dość zamożnych miasto, zdobywając miłość i szacunek społeczeństwa.

W 1260 roku poślubił księżniczkę Marię Vasil i zaczął królować w Jarosławiu. W tym małżeństwie syn, Michael. Książę, wykonując podwyżki walki w 1277 do Osetii ziemi, przyciąga szczególną uwagę i szacunek Khan Meng-Timur. Jakieś trzy lata spędził w Hordzie, ale gdy wrócił, jego żona nagle zmarł, a matka-in-law – Księżna Xenia – wraz z bojarów przeciwny jego powrotu, a jego syn niemowlę książę Michael został ogłoszony. Theodore musiała ponownie wrócić do Hordy i tam się ożenić z córką Khana, który przed krzyżuje się z imienia Anny. Dała mu synów Dawida i Konstantyna. Szacunek i respekt, który nabył w Hordzie, Prince wykorzystane na rzecz Rosji i Kościoła rosyjskiego. W ciągu lat spędzonych chan, zbudował kilka cerkwie.

W 1290 roku, po śmierci jego syna Michaela, Prince Fedor i jego rodzina w końcu wrócił do Jarosławia. W domu, stał się zazdrosny i trudno dbać o swojego księstwa i rodaków. St. Theodore zbudował wiele kościołów i katedr.

18 września 1299, w oczekiwaniu rychłego końca, książę wziął schemat. 19 września szczerze szukał przebaczenia ze wszystkich ludzi, spokojnie upłynął do Boga.

05 marca 1463 roku odbyła się nabycie niezniszczalnego relikwii św Theodore i jego dzieci Dawida i Konstantyna.

Tak sławny St. Theodore. Imieniny w kalendarzu kościelnym obserwowanej w dniu 19 września (2 października), – upadek dnia, 5 (18) Marzec – nabycie relikwii, 23 maja (5 czerwca) – Rostów Katedra Świętych.

Od 1989 do 2011 roku święte relikwie przechowywane w Jarosławiu, w katedrze Theodore, obecnie przechowywane w katedrze Wniebowzięcia.

Fiodor Tiron

Warto wspomnieć jeszcze jeden, tym razem na początku Christian, St. Theodore. Służył w regionie Pontine Amasia. Podczas panowania Maksymiana (286-305 gg.). Wojownik Christian Theodore został zmuszony do zrzeczenia Chrystusa i czcić pogańskiego boga, ale on nie chciał zrobić tak potworny był torturowany i więziony. Tam poświęcił się modlitwie, a Pan go usłyszał, i pocieszali wspaniałe zjawisko. Po chwili znów był torturowany, ale nie wyrzekł męczennik Chrystusa, kiedy został skazany na spalenie. Posłusznie poszedł do ognia i modlitwą oddał duszę Panu. Było to około roku 305.

Po 50 latach, cesarz Julian Apostata (361-363 gg.), Chcąc nadużywać pożyczonych chrześcijanami, nakazał gubernatorem miasta Konstantynopola, cały tydzień od pierwszego postu potajemnie posypać wszystkie produkty sprzedawane na rynku, krew pogańskich ofiar.

Nocą, arcybiskup Konstantynopola Eudoksja ukazał się w widzeniu św Theodore i ostrzegł ludzi, aby nie kupować zhańbiony żywności na rynku i gotowane gotowanej pszenicy z miodem – kutyu. Teraz, na pamiątkę tego wydarzenia co roku w pierwszą sobotę Wielkiego Postu jest dzień pamięci św Feodora Tirona. W przeddzień piątek po modlitwie przed ambony w kościele służył modlitwę do św Theodore i błogosławionej kutya.

Fiodor Stratilat

W kontynuacji interesujących tematów: „Fedor: imieniny, imieniny” jest również trzeba wspomnieć męczeństwo gubernatorów Feodora Stratilata, którzy żyli w czasie panowania Licyniusz w IV wieku, był pochodzący z Evhait i był menedżer miasta Herkulesa. Uratował ludzi z węża w pobliżu źródła za pomocą siły fizycznej i modlitwy, przeszedł wszystkie testy z godnością, nie połamane duchowo i nie wyrzec się wiary w Chrystusa. Imieniny Fedora Stratilata uwaga 8 (21) Luty, 8 (21) czerwca.