794 Shares 2475 views

Powrót do podstaw: żeńskich imion słowiańskich

Nasi przodkowie traktowali nazewnictwa bardzo ostrożnie, uważając, że ma wpływ na losy człowieka. Podobnie jak w przysłowiu: „Jak nazwać łódkę, więc będzie unosić” Jednak nazwy utworzone pod wpływem wielu kultur – słowiańskiego, Waregów, grecki, a później – Mongol-tatarski i zachodniej.

W zależności od pochodzenia starożytnych nazw słowiańskich są podzielone na następujące grupy:

  • imiona bogów – Veles, Lada;
  • orto – Jaropolk każdy, Velimudr, Dobrogneva Ludmiła Radomir, Svjatoslav Bogdan i ich pochodne – Tishilo, Dobrynia, Putyata Yarik;
  • utworzone od nazw minerałów, roślin i zwierząt, zjawisk naturalnych – złota, Hare, Veshnyanka Pike, Eagle;
  • Kolejność urodzeń – Vtorak, Pervushov;
  • stworzony przez imiesłowów – nieoczekiwanie, Żdanow, wola;
  • przez cechy – Odważny, mądry;
  • Specjalna grupa – nazwy, które zostały użyte w wyższych klasach – Wiaczesław, Jaropolk, Wsiewołod, Vladimir.

Nazwy pochodne są utworzone przez część odcięcia skomplikowanych nazwy i dodanie do zakończeniach podstawy sufiksu.

Przed dołączeniem do ziem ruskich chrześcijaństwa w życiu codziennym użyto męskich i żeńskich imion słowiańskich. Z nowa religia wyłoniła i nowe zwyczaje. Na przykład, noworodka noszą imiona świętych i męczenników, ale do XIII wieku, były one używane tylko w kościołach. W codziennym życiu jako pogańskich imion i pseudonimów. Już w XIV wieku dla mężczyzn i kobiet przesiedlonych przez Christian nazw słowiańskich. Przez pseudonimów i pochodzi wiele nazw: Volkov, Sidorov, więcej.

Obecnie istnieje słowiańskie imiona dziewcząt, które nie można nazwać narodowy. Tak popularne dzisiaj, Wiara, Nadzieja i Miłość są kopią greckich wariantach – Pistis, Agape, Elpis. Male Lion posiada także prototyp – Leon.

Słowianie mieli inny zwyczaj, który staje się coraz bardziej popularne. Jednak wiele osób błędnie uważa, że tradycja dawania dziecku dwa imiona przychodzą do nas z Zachodu. Nasi przodkowie dali dziecku fałszywe nazwisko, które otwiera się obcy, a także sekret, który znał tylko najbliższa. Mapuje wewnętrzny świat człowieka, jego podejście do życia i cechy charakteru. Praktyka ta zdawała się chronić dziecko przed niesprawiedliwym ludzi i złych duchów. Często fałszywe nazwisko było nieprzyjemne usłyszeć – Anger, krzywa, brzydka, Nesmeyana. Zostało to zrobione celowo dla lepszego efektu ochronnego. Druga nazwa nadana człowiekowi jako nastolatek.

Wiele męskie i żeńskie imiona słowiańskie w dzisiejszych czasach zapomniany. Strony do niego i kościoła, ponieważ dał się listy zakazanych imion. Należą do nich imiona bogów, mędrców, pogańskie celnych. Praktyka ta doprowadziła do tego, że dzisiaj na ziemiach należących do słowiańskich plemion, tytuły krajowe znaleźć nie więcej niż pięć procent. Na przykład takie popularne niegdyś kobiety słowiańskie nazwy takie jak Gorislava, Yarina, Westy, zabawa, Svetlana, teraz dość rzadko. Czasami nawet wokół zastanawiać, dlaczego dziecko nazwane tak egzotycznej nazwie. Jednakże, pierwotnie był używany w Rosji, a Ksenia Katya lub Masza – przyszedł do nas nie tak dawno temu.

Jak nazwać dziecko zdecydować, oczywiście, rodziców. Ale dziś jest to idealny czas, aby wrócić do swoich korzeni, aby odnowić utracone połączenie z rodziną, aby ożywić bogatą kulturę słowiańską w całej swej wielkości.