409 Shares 4978 views

„General Sherman” – największe drzewo na świecie. gigant sekwoja

Sequoia – jeden z największych drzew na świecie. W ciągu okresu jury i kredy, było powszechne w Europie i Azji, ale teraz jest zachowana tylko w górach Kalifornii i Southern Oregon. To rośliny reliktowe pre-Ice Age, mogą być nazywane żywych skamieniałości.

funkcje

Giant Sequoia (Sequoia, mamut tree), nazwany na cześć wodza Irokezów, był zupełnie nieznane Europejczykom do 1850 roku. Oliwnym olbrzymich drzew przypadkowo odkrył Anglik Lobb.

Indianie nazwani sekwoje „ojcowie lasów.” Ma to sens, jak opisane przez drzewo nie tylko osiągają wysokość 100-120 metrów, ale także żyć zaskakująco długo. Roczne pierścienie na najstarszym z nich stwierdzono, że mogą one osiągną wiek 3000 lat.

Giant Sequoia należący do rodziny Taxodiaceae (nagonasienne Division). To drzewa iglastego z bujną liści. Chociaż piękne i gęste drewno jest wysoko cenione, możliwość ich wykorzystania w gospodarce jest niewielka z powodu skrajnego niedostatku sekwoje. Zamiast tego, jest ona wykorzystywana do celów dekoracyjnych. Sadzenie tych gigantów można znaleźć na Kaukazie i na południowym wybrzeżu Krymu.

Sequoia i Giant Sequoia?

Mimo, że te drzewa są bardzo podobne, istnieją różnice między nimi.

Sekwoje rośnie w północnej Kalifornii na wąskim pasie przybrzeżnym. Dla nich korzystne wilgotny klimat z uporczywej mgle. Gigantyczna sekwoja znajduje się na zachodnich zboczach Sierra Nevada (na wysokości 1,5-2 km). Sequoia stożki nie może nadmuchać gdy wilgotne. Dla wysypki nasiona potrzebują suchej i ciepłej pogody.

pożary lasów, niebezpiecznych dla wszystkich żywych istot, dla tych drzew mogą odgrywać rolę w reprodukcji i wzrostu katalizatora. Stożki ciepła są ujawniane, a nasiona padają na ziemię, już wolne od chwastów. Dojrzałe drzewa z ich potężnej kory od ognia nie cierpi tak bardzo jak inne rośliny. I w beczce stary Gigantyczna sekwoja może zawierać maksymalnie 8000 litrów wody.

Te olbrzymy uderzył jego wysokość. Twierdzą oni, z niektórymi rodzajami eukaliptusa o tytuł najwyższych drzew. Sequoia trochę krótki wysokości stu metrów, ale prowadzą one w zachwycie jej grubości, która dociera do ponad 10 m. Nie bez powodu nazywane są gigantyczne.

Na przykład, sekwoja „General Sherman” ma obwód pnia ponad 35 m. W celu prowadzenia pojazdów krąg wokół tego olbrzyma, zajęłoby więcej niż 25 osób! To drzewo jest uważane za największe na świecie od 1931 roku.

Olbrzymie sekwoje – stulatków. Na początku XX wieku zostały one wycięte z powodu cennego drewna. wiek drzew została ustalona przez słojów na pniakach. Okazało się, że niektóre z nich żył około 3000 lat! Dorastali w czasie, gdy tylko Egipcjanie zaczęli budować słynnych piramid.

Olbrzymia sekwoi rozgałęziona i posiadać silną system korzeniowy. Kora zawiera substancje odstraszający korników i innych szkodników. Przez grzyby i porosty mają też ochronę chemiczną.

General Sherman Drzewo

W Kalifornii (USA) ustanowiono Park Narodowy "Sequoia". Jego główną część – jest „Las Giants” – Grove z największych drzew na świecie. Niemal każda instancja ma swoją nazwę. Wśród najsłynniejszych General Sherman drzewa. To jest po prostu niesamowite. Sequoia „General Sherman” – ogromne drzewo na świecie. Uważa się, że w jego wieku to lata 2300-2700. Wzrost nie jest maksymalna dla drzew. – „tylko” 84 metrów, ale objętość giganta, stanowiących prawie 1500 metrów sześciennych, a waży około 2500 ton sprawia, że największa żywa istota na tej planecie.

I to nie jest limit, ponieważ rosną sekwoje w całym życiu. I umierają ze starości, a nie jak większość jego gigantycznych rozmiarów. Przychodzi taki moment, kiedy pnia drzewa nie może dłużej trzymać wielką wagę. On po prostu załamuje. A „General Sherman” nadal rośnie, zwiększając jego średnicę rocznie przez co najmniej pół centymetra. Obecnie jest więcej niż 11,1 m!

Takie wielkie drzewo przyciąga wyjątkową uwagę turystów. Park Narodowy „Sequoia” co roku jest odwiedzane przez dziesiątki tysięcy ludzi, którzy chcą zobaczyć ten cud świata, aby być fotografowane obok nich.

Nazwany na cześć bohatera

General Sherman, który został nazwany na cześć drzewa – bohater narodowy USA. Podczas wojny domowej, on cieszył się jeszcze większą popularnością niż General Grant. Najbardziej znanym operacja pod kierownictwem Sherman była walka do Atlanty, po czym przyjął kapitulację armii konfederatów, prowadzony przez Johnstona. W 1869 roku, następca generała Granta, jak amerykańskie siły wodza.

W 1879 roku, przyrodnik James Wolverton Township, w czasie wojny domowej służył w armii Sherman porucznikiem, zwany ogromne drzewa w imię ukochanego dowódcy.

Nawiasem mówiąc, drugi co do wielkości na świecie jest uważane sekwoja „General Grant”.

atrakcje parku

Oprócz „Giant Forest” turyści są przyciągane przez tunel-log. W 1937 roku, po drugiej stronie drogi w parku upadły gigant sekwoja, blokując drogę dla samochodów. Aby odnaleźć drogę pracownicy parku byli zmuszeni wyciąć go w tunelu o szerokości 5 m i wysokości około 2,5 m. Drewno nie zdecydowała się oczyścić, a ona stała się jedną z głównych atrakcji.

W środku parku znajduje się granitowy wzgórze Moro Rock, na którego szczycie schodów. Na szczycie wspaniały widok na całą „gigantów leśnych.” Przyciągnąć ich i liczne jaskinie. Jednakże są one zamknięte dla publiczności, z wyjątkiem jednego.

Piękny park i gigantyczne drzewa są teraz w niebezpieczeństwie. Kontynuując w ostatnich latach suszy w Kalifornii spowodował liczne pożary, które nie mogą wytrzymać nawet najmocniejsze sekwoje. Brak wilgoci w glebie utrudnia pojawienie się młodych pędów. Niestety, te stulatków może zniknąć z powierzchni Ziemi.