186 Shares 6614 views

Ośmiorzędowa gwiazda: znaczenie. Ośmioramienna gwiazda prawosławia

Ortodoksyjny chrześcijaństwo ma własne symbole. Ośmioramienna gwiazda jest jedną z nich. Każdy z symboli charakteryzuje pewien sposób ortodoksji. Prawdopodobnie wszyscy przynajmniej raz pomyśleli o tym, co ośmioramienna gwiazda w religii i nie tylko oznacza. Przecież to było w kulturze wielu narodów w różnych epokach. Z pewnością jego znaczenie jest różnorodne. Aby zrozumieć to wszystko, trzeba wyśledzić jego pojawienie się w historii ludzkości i symbolizować prawosławne chrześcijaństwo.

Gwiazda z ośmioma promieniami

W chrześcijaństwie jest to gwiazda Betlejemska lub symbol narodzin Jezusa Chrystusa. Według Pisma Świętego, było ono zapalone na niebie, gdy przyszedł Mesjasz. Jej osiem promień było jaśniejsze od innych gwiazd. Widząc ich, starożytni mędrcy (magowie) przypomnieli sobie przepowiednie i zrozumieli, że narodził się długo oczekiwany Zbawiciel. Spieszyli się na wschód, aby ukłonić się Synowi Bożemu. Gwiazda Betlejem zwróciła się do starszych, ruszając naprzód, aż zatrzymała się nad miejscem narodzin Jezusa.

W jaskini Narodzenia Chrystusa jest gwiazda Betlejemska. Ile promieni na to, jest pewne. Miejsce, w którym Jezus pojawia się, jest wskazany przez srebrną gwiazdę z czterema promieniami. Liczba ta nie jest przypadkowa. Symbolizuje zatrzymania Drogi Krzyżowej w Jerozolimie.

Gwiazda Betlejemska. Historia zdarzenia

Dziś w prawosławnych kościołach znajduje się ośmioramienna gwiazda, której znaczenie można zrozumieć odnosząc się do historii jej wyglądu.

Ale pierwotnie Gwiazda Betlejemska była z pięcioma promieniami, w zależności od liczby rany Jezusa Chrystusa. To również symbolizowało zdrowie: liczbę palców, zmysły. Ale jego głównym znaczeniem było ludzkie natury Chrystusa.

W renesansie gwiazda wiązała się z okultyzmem. I odwrócony, stał się symbolem Szatana. Ale chrześcijanie uważali tę opcję za znak odrodzenia Chrystusa. I nawet w rankingu przez kościół do rangi świętych, cesarz rzymski Konstantyn miał pieczęć z odwróconą pięcioramienną gwiazdą. To on sprawił, że chrześcijaństwo było państwową religią.

Dla Rosji historycznie symbol w postaci gwiazdy z pięcioma promieniami jest obcy. Zwyczajowo jest ucieleśniać judaizm i masonerię. Choć w latach radzieckiej władzy gwiazda z pięcioma promieniami została wybrana jako symbol państwa.

Ośmioramienna gwiazda prawosławia. Wymagania wstępne dotyczące wyglądu

Pięcioramienna gwiazda Betlejem została zastąpiona gwiazdą o sześciobiegunie w około piętnastym wieku. Ogólnie rzecz ujmując, ten symbol pojawił się na początku okresu neolitu. Oznaczało to sześć stron świata. Wszyscy wiedzą, że ich cztery (wschód, zachód, północ, południe), ale, na przykład, mieszkańcy starożytnych Indii, widząc symbol z tak wielu promieniami, rozumieli jego znaczenie jako "sześć stron horyzontu".

W pewnym momencie w Rosji była siedmioła gwiazda Betlejem. Dawno, dawno temu, magowie nosili ten sam symbol, co charakterystyczny znak, ale z planetą wskazującą każdy promień.

Wartość ośmioramiennej gwiazdy w Rosji

I wreszcie pojawiła się ośmioramienna gwiazda – symbol znany w Rosji przez długi czas. Na długo przed dwudziestym stuleciem, wśród mieszkańców starożytnego Rus, nawet w czasach pogańskich, oznaczało obecność głównego bóstwa. Obraz takiej gwiazdy był umieszczony na wojskowych banerach, ubraniach i różnych przedmiotach codziennego życia i kultu.

W prawosławnej Rosji gwiazda ośmioramienna była bez znaczenia. Wszakże w momencie narodzin naszego Zbawiciela zapalił się w firmamencie i poprowadził Magi do miejsca narodzin Jezusa.

Ośmioramienna gwiazda w ikonografii

Dziś znak ten jest obecny we wszystkich kościołach prawosławia, symbolizujących Rosję. Gwiazdę z ośmioma promieniami można znaleźć na wszystkich rosyjskich ikonach Matki Bożej, patronki Ojczyzny. O tym symbolu, w Rosji, mówimy: gwiazda Dziewicy, Rosji, a także Betlejem.

Jak wspomniano powyżej, ikony Najświętszej Maryi Panny przedstawiają ośmioramienną gwiazdę, której znaczenie ma znaczenie w ortodoksji. Jest to zrozumiałe tylko przez fakt, że symbol znajduje się na ramionach i głowie Dziewicy. Na ikonie "Burning bush" i na wszystkich obrazie Matki Bożej wpisanej w ośmiokąt (jest to również nazywany symbolem z dwoma nałożonymi kwadratami tworzącymi ośmioramienny symbol). Gwiazda jest ściśle związana z Dziewicą, jej tajemnicą.

Jeśli pamiętasz znaczenie symbolu z ośmioma promieniami, to z tradycji było to rozumiane jako wieczność, niezmienna stabilność i wykraczanie poza ten świat. Także ośmiokąt jest znakiem raju, Niebiańskiej Jerozolimy i ostatecznej Przemiany.

Znaczenie gwiazdy w różnych krajach

Ośmioramienna gwiazda jest symbolem równowagi, porządku, stworzenia, jeśli jest wpisana w okrąg. Tak więc w czasach starożytnych wyznaczaliśmy kalendarz, pory roku (wszystkie istotne zmiany, ale najważniejsze pozostaje bez zmian).

Gwiazdę ośmioramienną znajduje się w kultu Łotyszy, Udmurts. W formie podwójnego krzyża lub rozwidlonych końców widać je w ornamentach ludowych pochodzących od Finów i Karelińczyków, a także z ludów północnych (np. Finno-Ugric). To oznacza prowadzenie i odrodzenie, jest symbolem światła i chwały.

Ponadto, w ramionach Republiki Karelii, Lejosławie i jego regionie (mieszkańcy są też Karelińczycy), Kolumbia, Peru znajduje się gwiazda z ośmioma belkami. Flagi Wielkiej Brytanii i Filipin również śledzić symbole ósemkowe.

Ośmioramienna gwiazda, której znaczenie wśród Egipcjan była tożsamość boskiego znaku, znajduje się również wśród Sumerów. W ich języku ten symbol to słowo, które brzmi "bóg, gwiazda, niebo".

Uważa się, że ośmioramienisty symbol symbolizuje siedem okresów w historii ludzkości, a ósmy promień jest życiem przyszłego stulecia. Oznacza to, że przyjdzie królestwo Boże.

Gwiazda w tradycjach chrześcijan

Ośmioramienna gwiazda świąteczna zawsze była najważniejsza na szczycie świątecznego świerku. Służyła także jako ozdoba w domach i na ulicy. W czasach radzieckich gwiazda została zastąpiona gwiazdą pięcioramienną.

Dzieciom podano ośmiopunktową gwiazdę Betlejem dla dobra i szczęścia.

Jak mówi tradycja kościoła, jeden z apostołów przed wszystkimi przyniósł wieści o wierze chrześcijańskiej na ziemię rosyjską. Najwyraźniej, w carskiej Rosji, najwyższe odznaczenie, mające postać ośmioramiennej gwiazdy, nosiło imię Zakonu św. Andrzeja. Dzisiaj ma też wysoki status, który został w 1998 r. Zwrócony dekretem prezydenckim.

Gwiazda Betlejemu, jak wiele promieni ma, ma ogromne znaczenie w historii chrześcijaństwa. Prowadzeni przez nią Magi dowiedzieli się, gdzie był Zbawiciel i mówili światu o jego narodzinach. Dziś ten symbol, jak zawsze, prowadzi do wierzących, przypominając, że materialny i duchowy związek są ze sobą połączone. Ale jeśli ktoś przechodzi bez śladu, drugi jest wieczny i niezniszczalny. Pragnąc żyć w królestwie Bożym, trzeba pamiętać, że w tym świecie każdy może stać się przewodnim światłem dla kogoś, czyniąc dobre czyny, zbliżając się do Pana. Może to jest prawdziwe znaczenie symbolu z ośmioma promieniami. Pokój dla Ciebie i harmonii!