384 Shares 9121 views

Płyta główna FM2: przegląd, wybór. Gniazdo FM2

Wybór płyty głównej jest dość trudnym procesem. Oprócz faktu, że użytkownik musi decydować o wyborze producenta, konieczne jest zrozumienie formatu płyty, złącza, niezbędnych szczelin i charakterystyk w ogóle. Dziś rozważymy płyty główne FM2, które są obecnie najbardziej popularne wśród wszystkich modeli firmy AMD.

Złącze

Zanim odkryjesz wszystkie dostępne modele z tym gniazdem, musisz dowiedzieć się, jaki jest złącze. FM2 to slot dla chipsetu, opracowany dla hybrydowego procesora AMD. Opcja ta została utworzona w zaktualizowanej architekturze jądra Piledriver. Obejmuje to Trinity i Richland, a także kilka opcji, które zostały usunięte z produkcji.

Jeśli uważnie demontujesz to złącze, dowiesz się, że ma 904 kontakty. Po raz pierwszy pojawił się na rynku w 2012 roku. Należy natychmiast powiedzieć, że poprzedni łącznik, chociaż popchnął producenta do rozwoju, nadal nie był zgodny z tym. W rezultacie Socket FM2 nie jest wstecznie kompatybilny z Socket FM1.

W zależności od modyfikacji procesory mogą mieć do 4 rdzeni. Chipsety tego formatu dla systemów serwerów są "faszerowane" z 20 rdzeniami. Istnieje również modyfikacja FM2 + przy tym złączu. Ta wersja jest zgodna z poprzednimi architekturą i nowościami, takimi jak Kaveri i Godavari.

Wybór

Nic dziwnego, że takie popularne złącze nabyło tak wiele modeli zarówno procesorów jak i płyt głównych. Aby wybrać odpowiednią płytę główną Socket FM2, musisz się nauczyć i dużo czytać. Osoby, które przynajmniej dowiadują się o nowych elementach, a czasami czytelniach, łatwo poradzą sobie z tym problemem. Jeśli w ogóle nic nie zrozumiesz, lepiej skontaktuj się z przyjaciółmi lub znajomymi. W ekstremalnych przypadkach porozmawiaj z menedżerem w sklepie.

Jeśli nadal masz wiedzę o "płytach głównych", musisz zacząć szukać modeli żądanego formatu i złącza chipsetu. Dlatego w celu zapewnienia, że nie ma awarii w systemie, należy natychmiast zastanowić się nad kompatybilnością. Najczęściej kupujący wybiera pierwszy procesor, a następnie pod nim "płytę główną" i resztę komponentów.

Zdarza się także, że użytkownik chciałby mieć zupełnie nowy, wydajniejszy procesor, a jego płyta główna nie obsługuje chipsetu. Dlatego trzeba kupić nową płytę główną. Pamiętaj też, że oprócz AMD Intel odgrywa również główną rolę w produkcji procesorów i płyt głównych.

Różnorodność

Więc jedna i druga firma mają swoich absolutnych mistrzów, którzy są na żądanie, a pomimo nowszych wersji, pozostają powszechne. Intel ma dwa takie gniazda: 1155 i 2011. Pierwszy przeznaczony jest do zainstalowania drugiego i trzeciego procesora. Jednocześnie gniazdo 1155 ma ogromną liczbę modeli, od najsłabszego Celerona do najnowszej wersji Core i7. Drugie złącze dla Intel 2011 jest zazwyczaj reprezentowane przez żetony, które są przeznaczone do podkręcania i złożonych zadań. Ta opcja może być używana nie tylko do najnowszych wersji Core i7, ale także dla serwerów.

AMD przedstawia płyty główne FM2 i FM1 oraz AM3 i AM3 +. Te ostatnie warianty są bardziej "doświadczone". Pomimo faktu, że gniazdo jest nieaktualne, nadal jest powszechne. Zainstalowany z obsługą Athlona II i Phenom II. Gniazdo FM2 przeznaczone jest dla serii A, która posiada również wbudowany akcelerator grafiki.

Formularz

Ponadto wybór nas prowadzi do myślenia o formie płyty głównej. Istnieje wiele opcji: wśród nich najbardziej popularnych ATX, które nadaje się do każdego przypadku PC; Jest XL-ATX, nieco powiększony format; MicroATX, przeciwnie, wersja skrócona itp. Aby zrozumieć, czego potrzebujesz, musisz odpowiedzieć na pytanie: jaki jest cel nowego komputera?

Wystarczy niewielki komputer MiniITX. Aby utworzyć stację roboczą, należy wybrać CEB. Ale codzienny komputer lub gra komputer działa dobrze na podstawie "płyty głównej" form factor ATX i MicroATX.

Ponadto płyty główne FM2 muszą mieć wszystkie niezbędne złącza dla kupującego. Dalej lepiej zwrócić uwagę na system chłodzenia. Dowiedz się, czy potrzebujesz dodatkowego chłodzenia lub własnego systemu, aby sprostać ochłodzeniu się. Cóż, ostatnia opcja można spojrzeć na wygląd. Niektórzy nabywcy chcą stworzyć system z przezroczystą obudową i świetlnymi elementami.

MSI

Ogólnie rzecz biorąc, jak wspomniano wcześniej, łatwo jest znaleźć płyty AMD FM2. Więc MSI ma swój własny mistrz FM2-A85XA-G65. Model został dostarczony w jasnych opakowaniach. Z przodu, oprócz nazwy modelu, są informacje o inteligentnym systemie podkręcania, a także niektóre własne technologie.

W pudełku znajduje się wiele dodatkowych "bułek". Więc jest kilka kabli dla SATA, M-Connectors i V-Check. Wewnątrz znajdują się dyski z sterownikami i oprogramowaniem, kilka instrukcji, a nawet kopia certyfikatu, co wskazuje na standard produkcji płyty.

Wygląd płyty głównej MSI w FM2 był interesujący. Współczynnik kształtu ma najczęściej – ATX. Jednym z głównych "żetonów" jest system chłodzenia. Działa on na bazie AMD A85X. Pamięć operacyjna jest reprezentowana przez cztery gniazda w formacie DDR3. W rezultacie można zgromadzić do 64 GB pamięci RAM.

Możliwe jest jednoczesne podłączenie dwóch kart graficznych: są dwa gniazda PCI Express 2.0 x16, a także system AMD CrossFireX. Jedyną rzeczą jest to, że po podłączeniu jednego złącza "viduhi" działa jak najwięcej, jeśli połączysz kilka akceleratorów, oba porty będą pracować w trybie specjalnym.

Na panelu interfejsu znajduje się wiele złączy. Jest miejsce na podłączenie myszy i klawiatury, cztery wyjścia wideo, złącze sieciowe, analogowe gniazda i sześć USB dwóch wersji: 2.0 i 3.0.

ASRock

Płyta główna FM2 jest również prezentowana przez tego producenta. Oprócz zwykłych odmian ASRock stworzył model formatu ITX. "Płyta główna" A88M-ITX / ac ma doskonałą funkcjonalność, pomimo wielkości urządzenia – 17×17 cm. Chipset to AMD A88X. Płyta posiada wszystkie funkcje niezbędne dla przeciętnego użytkownika. Na przykład jest wsparcie dla Wi-Fi i Bluetooth, można też znaleźć dwie anteny, które są odpowiedzialne za przesyłanie danych z prędkością od 2400 do 5000 MHz.

Oprócz tego, że opcja obsługuje FM2, działa również z zaktualizowaną wersją FM2 +. Moc jest reprezentowana przez pięć faz i osiem styków. Jest szczelina na kartę graficzną i para na pamięć RAM. Można zainstalować sześć elementów pamięci masowej, co jest dość dużo dla takiego małego obszaru.

ASUS

Oczywiście, to nie są wszystkie płyty główne FM2. Przegląd należy kontynuować od producenta ASUS, który przez wiele lat z powodzeniem tworzył doskonałe opcje. Model F2A85-M LE otrzymał jasne pudełko. Pokazuje to natychmiast, co deweloper jest dumny z: cyfrowej jednostki zarządzającej energią. Pod nazwą modelu skromnie umieszczano inne technologie i specyfikacje.

Z tyłu opakowania, jak zwykle, szczegółowe informacje na temat "płyty głównej". W pudełku nie ma nic zbędnego. Oprócz instrukcji, instrukcji użytkownika, płyty "drewno opałowe" znajduje się naklejka, nasadka i para kabli.

Ciekawe, że kształt deski jest trudny do określenia. Ponieważ wygląda jak mATX, ale nie dociera do niego tylko o jeden centymetr. Sam model wygląda bardzo kruchy i sterowany. Na odwrotnej stronie "płyty głównej" nie ma nic, ale przednia część gniazd i złączy.

Chłodzenie jest reprezentowane przez skromne grzejniki, co sugeruje zakup dodatkowej chłodnicy. Szczeliny na panelu interfejsu to miejsca na mysz i klawiaturę, kabel sieciowy, monitory, dyski flash i zestawy słuchawkowe.

Wnioski

Należy zrozumieć, że prędzej czy później użytkownik potrzebuje nowej płyty głównej. Socket FM2 i jego zaktualizowana wersja – teraz najbardziej popularne złącza firmy AMD. Biorąc pod uwagę fakt, że procesory tego formatu są produkowane w 2012 r., Na rynku jest ogromna liczba modeli: od najbardziej przeciętnych do superproduktywnych gier.

Jak pokazuje praktyka, "płyty główne" z tej firmy wykazują, choć nie jest zły, ale mimo to w porównaniu z produktami firmy Intel słaby wynik podkręcania. Dlatego te opcje są najbardziej odpowiednie dla zwykłych użytkowników, którzy nie znają overclockingu i samodoskonalenia komputera. Dla tych, którzy są łatwiejsze do zainstalowania na całym obwodzie i nie przejmuj się ustawieniami.