778 Shares 4266 views

Sergey Diaghilev: biografia, życie osobiste, zdjęcie

Jak wiadomo, początek XX wieku to czas triumfu rosyjskiego baletu na całym świecie, a zasługa Sergiusa Diagilewa jest w tym nieoceniona. Jego prywatne życie często było przedmiotem gorących dyskusji w społeczeństwie. Ten człowiek, który podniósł zawód przedsiębiorcy do rangi sztuki, wybaczał coś, za co wiele innych byłoby nieuczciwych.

Krótka biografia Siergieja Diagilewa: dzieciństwo i młodość

Przyszły organizator "Russian Seasons" urodził się 19 marca 1872 roku w prowincji Seliszchi Novgorod w szlacheckiej rodzinie. Jego matka nie pamiętała matki, ponieważ umarła wkrótce po urodzeniu. Matka macierzysta, która była wykształconą i inteligentną kobietą, podjął naukę małego Siergieja.

Ojciec chłopca był wojskiem, a w sprawach służby rodzina Diaghilev musiała poruszać się często z miejsca na miejsce. Po ukończeniu gimnazjum w Perm w 1890 roku Siergiej Diagilew wyjechał do Petersburga i wstąpił na wydział prawa. Jednocześnie studiował muzykę z NA Rimsky-Korsakov.

Od 1896 do 1899 roku

W 1896 roku Siergiej Diaghilew ukończył uniwersytet, ale prawnik nie zaryzykował. Wkrótce potem stał się znany w Petersburgu jako jeden z twórców pierwszego magazynu sztuki w Rosji "Świat sztuki", który zjednoczył się z Vrubelem, Serovem, Levitanem i innymi. Z czasem Siergiej Diaghilev i jego najbliżsi przyjaciele, D. Filozofia i AN Benois organizuje kilka wystaw. W szczególności dzieła niemieckich akwareli (w 1897 r.), Malowidła skandynawskich artystów, obrazy malarzy malarstwa rosyjskiego i fińskiego w Muzeum Stieglitz (w 1898 r.) I inne są z powodzeniem odbierane.

W służbie cywilnej

W 1899 roku dyrektor cesarskich teatrów S. Volkonsky wyznaczył Siergiej Diaghilev na stanowisko urzędnika ds. Specjalnych zadań. Ponadto powierzono mu edycję corocznej publikacji poświęconej działalności tej agencji. Diaghilev przekształca magazyn w wysokiej jakości publikację artystyczną i przyciąga do pracy w Imperialnych Teatrach A. Vasnetsov, A. Benois, L. Bakst, A. Serov, K. Korovin i inni. Jednak współpraca z Volkonskiem szybko się kończy, gdyż Siergiej Diaghilew ma niezgody ze swoimi przełożonymi w przygotowaniu baletu "Silvia". Poza tym ma bolesne zerwanie z Dmitrijem Filosofovem, którego przyczyną jest Zinaida Gippius. W rezultacie Diaghilev postanawia zakończyć istnienie "Światu Sztuki", aw 1904 opuszcza Petersburg.

"Sezony rosyjskie"

Aktywna natura Siergieja Diagilewa i powiązania ze światem sztuki pozwoliły mu w 1908 roku zorganizować w Paryżu pokaz rosyjskich operów Borisa Godunova przez M. Mussorgsky'ego, Rusłana i Lyudmilę przez M. Glinkę i innych, które odniosły ogromny sukces.

Rok później 1909, pierwsze "rosyjskie sezony" odbyły się w Paryżu, które stało się jasnym wydarzeniem w życiu kulturalnym całej Europy. Bale baletowe Siergieja Diagilewa były również postrzegane w Londynie, Rzymie, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Balet "Seasons" zakończył się krótko przed wybuchem pierwszej wojny światowej, po czym wielki przedsiębiorca postanowił opuścić swoją ojczyznę na dobre.

"Rosyjski balet"

Po osiedleniu się w Nowym Jorku, gdzie wspomnienia spektakli z udziałem Anny Pawłowej, Vaclina Nijinskiego i innych znanych tancerzy i baletnic były wciąż świeże, Siergiej Diagilew zorganizował stałą grupę. Stało się znane jako "rosyjski balet" i trwało do 1929 roku. W tym okresie Diagilew poważnie przechodzi przerwę z Vaclavem Nijinsky'm, który od wielu lat jest przedmiotem homoseksualnej pasji. Nie może wybaczyć swego kochanka ślubu z rumuńską baletrą Romoli Pulskaya, znowu stał się przyjacielem z Mikhailem Fokinem. Ten ostatni stworzył dla niego najlepsze balety, które stały się klasyczną sztuką tańca.

Ostatnie lata życia

Siergiej Diaghilev (zdjęcie powyżej) zawsze był bardzo poważny dla jego zdrowia. W 1921 roku zdiagnozowano cukrzycę. W tym samym czasie diagilew praktycznie nie podążał za rozkazami lekarzy i nie oszczędził się, wyczerpując wyjazdy. Od 1927 roku rozwinął najsilniejszą gruźlicę. Niektórzy badacze uważają, że była to jedna z objawów AIDS, którą może ucierpieć Diaghilev. W tamtych latach nie było antybiotyków, więc obecność licznych ognisk zapalnych spowodowała bezpośrednie zagrożenie dla życia. Później Diaghilev zignorował zamówienie lekarzy i pojechał z zespołem do trasy, w tym wizyty w Berlinie, Kolonii, Paryżu i Londynie. W stolicy Wielkiej Brytanii lekarze zalecili mu poddanie się leczeniu wód termalnych, ale zamiast tego wielki przedsiębiorca odwiedził Baden-Baden, aby omówić nowy balet z Hindemith, a stamtąd udał się do Monachium i Salzburga, aby słuchać oper Mozarta i Wagnera. Poczuł się gorszy, postanowił spędzić trochę czasu w Wenecji.

Śmierć

Siergiej Diaghilew, którego biografia jest nierozerwalnie związana z historią baletu rosyjskiego w pierwszym kwartale XX wieku, przybyła do Wenecji 8 sierpnia 1929 roku. Lekarze stwierdzili, że z powodu ropnia zaczął krwawić. Po czterech dniach padł, ale nadal planował przyszłość. 18 sierpnia Diagilew przekazał i umarł następnego ranka, nie odzyskując przytomności.

Po Requiem jego ciało zostało przeniesione na wyspę San Michele i został pochowany w prawosławnej części cmentarza.

Życie osobiste Siergieja Diagilewa

Jak już wspomniano, znany przedsiębiorca z wczesnej młodości wykazał tendencje homoseksualne. Jego pierwszą miłością był kuzyn Dmitrij Filosofow, z którym założył "Świat Sztuki" i, jak mówili dziś, zaczął promować sztukę rosyjską. Później pojawiły się plotki, że przyczyną zwolnienia z Imperialnych Teatrów był jego związek z Vaclav Nijinsky, którego nawet nie marzył o ukryciu. Następnym, który zdobył serce Diagilewa, był młody tancerz, Leonid Massine, który pozwolił sobie na miłość w imię kariery, którą zrobił dobrze. Jednak jego małżeństwo z Vera Saviną zakończyło związek między gwiazdą baletu a jego patronką. Po tym jak Diaghilev wielokrotnie nawiązał kontakt z młodymi ludźmi, którzy pomogli osiągnąć udaną karierę ze wszystkich sił. W szczególności Siergiej Lifar i Anton Dolin, a pierwszy z nich był podobno pozbawiony tendencji homoseksualnych, a miłość mistrza pozostała platoniczna. Być może, w wyniku tych hobby, urodziły się znane słynne balety muzyki Strawińskiego, Balanchine i Rouault.

Teraz wiesz, kim był Siergiej Diaghilew. Biografię, życie osobiste i powieści tego znanego rosyjskiego przedsiębiorcy często były przedmiotem dyskusji i potępienia. Jednak nikt nie może zaprzeczyć swojej ogromnej roli w rozwoju krajowej i światowej sztuki baletowej.