435 Shares 1022 views

Ryba Anabas: opis, cechy i zalety dla ludzi

Anabas lub suwak jest znany wielu naturalistom ze względu na niesamowite umiejętności wspinania się po drzewach. Takie umiejętności są bardzo rzadkie wśród mieszkańców królestwa wodnego, dlatego nie jest zaskakujące, że to stworzenie od dawna przyciągało uwagę naukowców. I jak się okazało, nie na próżno, bo w arsenale suwakiem rybackim jest wiele niesamowitych technik.

Obszary i siedliska

Naukowcy wyróżniają dwa gatunki tej ryby: zwyczajne i olbrzymie. Pierwsi zamieszkują wody Azji Południowo-Wschodniej, a druga woli gorące tereny Indii. Tak więc anabie ryb pojawiają się na terytorium Chin, Laosu, Malezji, Filipin, Sri Lanki, a także na niektórych wyspach Indonezji.

Suwak rybowy lubi osiedlić się w małych stawach, rzekach, jeziorach, a czasem nawet na polach ryżowych. Takie preferencje wynikają z faktu, że anaba wcale nie boi się suszy lub wysychania ze zbiornika. On może je przetrwać, a jeśli to konieczne, znajdź nowy dom. To właśnie ta zdolność mieszkańców wody najbardziej podnieca umysł badaczy.

Jak wygląda Anabas

Anabas ryby, opis, który oferujemy do Twojej uwagi, ma muskularne, wydłużone ciało. Zwykłe anabie rosną do 20-25 cm, a olbrzym o długości do 25-30 cm. Te dwie podgatunki są bardzo podobne, z wyjątkiem wielu ciemnych plam, które pokrywają całe ciało konwencjonalnych anab.

Warto zauważyć, że ta ryba zyskała zadowoloną dużą skalę, która wytrzymała silne uszkodzenia mechaniczne. Jest to konieczne, aby chronić je podczas długich wycieczek, które często robi z jednego zbiornika do innego. Płetwy w niej są również bardzo silne i pokryte drobnymi łuskami, co umożliwia ich użycie jako małych nóg. Bez tego ryby anabów po prostu nie mogły przemieścić się na lądzie.

Samce różnią się od samic większą głową. Jednocześnie usta przedstawicieli obu płci wydaje się być bardzo duża. Taki iluzor wynika z faktu, że jest obramowany czarnym pasem, który idzie prosto do pokrywy skrzela. Co do koloru ryby, woli "nosić" beżowe dźwięki. Na tym tle pomarańczowe oczy są wyraźne, lekko wypukłe na zewnątrz.

Dlaczego ryba anabas wspina się na drzewo?

Prawdopodobnie najbardziej zaskakujące jest to, że może wspinać się po drzewach. Dowodem na to jest wiele fotografii autorstwa naukowców i prostych amatorów. To zachowanie przez długi czas spowodowało, że przybyli do ślepego przyrodnika, zmuszając ich do zastanowienia się, dlaczego jej potrzebuje.

Ale prawda była zadowolona z banału – suwak ryb po prostu szukał nowego domu, wśród chłodu liści. Po odczuwaniu wilgoci zaczyna się w jej kierunku i nie ma znaczenia, czy jest po prawej, po lewej lub na górze. Co do tego, jak ryby anabów spoczywają na drzewie, tutaj rzeczy są o wiele bardziej interesujące.

Okazuje się, że ten wodny organizm na płytkach skrzelowych ma małe kolce. Pomagają rybie "przyklejać się" do jakiejkolwiek powierzchni, jak wspinacz przy użyciu topora lodowego. Równie ważne w tym procesie są płetwy, które ze względu na ich sztywność, służą jako doskonałe źródło napędu.

Nadzwyczajna zdolność przetrwania

Anabie rybne są doskonale przystosowane do klimatu panującego w ojczyźnie. Dlatego zawsze jest gotowa na to, że jego zbiornik może całkowicie wyschnąć w okresie suszy, pozbawiając go w domu. W tym przypadku potrafi wykorzystać jej umiejętności przetrwania, uwypuklone przez wiele tysięcy lat ewolucji.

Na przykład, jeśli zbiornik wysycha wolniej, to anabie pogrążają się w błocie, mając nadzieję, że woda wkrótce powróci. Tu tworzy trwały kokon, który przez długi czas jest w stanie utrzymać wilgoć, wewnątrz małego domku rybnego. Jeśli jednak woda zanika zbyt szybko, a wewnętrzny talent Anabas mówi, że nadszedł czas, aby zmienić staw, a następnie łatwo wyszukać.

Jednocześnie suwak z łatwością porusza się nie tylko na mokrych nawierzchniach, ale także na suchym gruncie lub piasku. W szczególności może pokonać ponad 500 metrów ścieżki, absolutnie nie dotykając wody. Taki cud jest możliwy dzięki temu, że anabowie mają takie niesamowite ciało jako labirynt. Znajduje się tuż obok skrzela suwaka i pozwala oddychać prostym powietrzem, około 6-8 godzin.

Anabas i człowiek

Mieszkańcy Azji od dawna cenią suwak z powodu swojego smacznego mięsa. Dlatego nie dziwi fakt, że dziś wiele restauracji i kawiarni używa nazwanych przysmaków w swoich potrawach. Ponadto, fakt, że ryba jest w stanie żyć bez wody przez długi czas, ułatwia transport do miejsca przeznaczenia.

Korzyść ta doprowadziła do tego, że dziś anaba hoduje się w wielu częściach świata. I wszystko byłoby niczym, gdyby nie fantastyczne przeżycie tego stworzenia. Zaaklimatyzowany w nowych regionach zaczął szybko zwiększać jego populację, tym samym hamując inne gatunki ryb.

Ponadto niektórzy przyrodnicy założyli Anabę jako zwierzę domowe. To prawda, agresywna natura takiego zwierzaka w dużym stopniu ogranicza listę sąsiadów, którzy są w stanie się z nim dogadać w jednym akwarium.