337 Shares 5740 views

Struktura osobowości według Freuda. Postanowienia podstawowe

Freudianizm, jako kierunek psychologiczny, powstał na początku XX wieku, chociaż psychoanaliza istniała wcześniej. Wszyscy, którzy są zainteresowani tym bieżącym potrzebują wiedzieć, że według Freuda istnieje struktura osobowości . Właściwie to zostanie omówione w tym artykule.


Książka Zygmunta Freuda "I and It" zawiera szczegółową analizę każdego z opisanych elementów. Są tylko trzy:

  • Id (lub "To") – początkowy składnik naszej psychiki. "To" pochodzi w wyniku "naszych bardzo niskich aspiracji, a także naszych podstawowych potrzeb", wyjaśnia Sigmund Freud. Psychologia noworodka jest dopiero początkiem Id. Oznacza to, że nie wie, że istnieją moralne fundamenty, moralność, normy zachowania, kieruje się wyłącznie instynktami zwierzęcymi. Struktura osobowości według Freuda zakłada koncentrację energii seksualnej w eleście Ono. A dzieci, które właśnie pojawiły się na świecie, też to mają. Choć jest objawia się, kiedy dziecko ssie mleko matki, a także w innych drobnych aspektach życia. Należy zauważyć jednocześnie, że na wczesnym etapie życia atrakcją jest bezpłciowa (tzn. Osoba nie zdawała sobie sprawy z tożsamości seksualnej czy przynależności seksualnej innych).
  • Ego (lub "ja"). Jest to stan pośredni Id i Super-Ego. Struktura osobowości według Freuda nie daje dokładnego znaczenia wieku, kiedy ten element powinien się zacząć tworzyć. Na przykład dzieci zaczynają mówić i chodzić na różne sposoby, więc Ego manifestuje się indywidualnie. Ogólnie rzecz biorąc, ten proces można zaobserwować, gdy dziecko wchodzi w świadomy wiek. Rodzice mówią mu, że aby pójść do toalety, musisz usiąść na nocniku. Albo, że ludzie nie mogą być pokazane palcem. Często dziecko nie rozumie, dlaczego wymagają od niego jakichś zasad – w tym czasie silna walka między Id i Ego.
  • Super-Ego ("Super-I"). Jednocześnie z tym wszystkim dziecko zaczyna zdawać sobie sprawę z tożsamości seksualnej. Z jednej strony jest zażenowany tym, az drugiej strony widzi okazję do dumy. Jego seksualność zaczyna się kształtować, ale niemal zawsze jej manifestacja (w formie masturbacji) znajduje ostre zepchnięcie i dezaprobatę od rodziców. Oprócz tego dziecko zaczyna się identyfikować z jednym z rodziców. Nieświadome pragnienie kazirodztwa, a także niemożność zmuszenia dziecka do przyjęcia wszystkich cech rodziców, ich zachowań. Chłopcy w tym samym czasie mają tendencję do bycia jak ojciec, a dziewczyny – jako matka. W ten sposób powstaje super-ja.

Już w młodym wieku wzorce zachowywania rodziców, ich nawyki i sposób komunikowania się z dzieckiem odgrywają ogromną rolę. Poza tym ważne znaczenie ma ponadto bardzo ważny wpływ społeczeństwa. Te cechy moralne, które powstały u dziecka w tym okresie, będą podstawą jego osobowości przez całe życie. Bardzo rzadko mogą ulegać zmianom, nawet świadomym. Nadmierne ego jest również sumieniem. Dlatego bardzo ważne są prawidłowe metody wychowania we wczesnym dzieciństwie.

Wszystkie te elementy istnieją w bliskich stosunkach ze sobą. Jest to struktura osobowości według Freuda.