621 Shares 5508 views

Metodologia Doman: opinie. Technika wczesnego rozwoju Glenn Doman

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko wzrosła sprytnego smyshlonym i użyteczną osoby do społeczeństwa. Od urodzenia, ludzie wysyłają swoje dzieci do wyspecjalizowanych ogrodach, na kubki. Popularne coachingu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na taki trening, ponieważ muszą płacić za wszystko w naszym życiu. Wszechstronny rozwój można osiągnąć i dziecko w domu. Istnieje wiele technik do wykorzystania, które niekoniecznie mają wykształcenie pedagogiczne. Jednym z nich – technika w domu.

Technika wczesnego rozwoju

Wszystkie z nich można podzielić na trzy rodzaje. Każdy z nich ma określony kierunek:

  1. Rozwój fizyczny (szczególnie ważne dla dzieci do roku).
  2. Twórczy rozwój.
  3. Wszechstronny rozwój (pamięć, myślenie, logika).

Lepiej, oczywiście, aby wykorzystać wszystko w kompleksie. Jest to niemożliwe, aby skupić się tylko na kreatywności lub wychowania fizycznego.

Bardzo popularne wśród rodziców i nauczycieli z następujących metod:

  • Technika Maria Montessori. Montessori – słynny włoski pedagog, lekarz i filozof z 19 wieku. Jego system edukacyjny oparty jest na zasadzie „zrób to sam”. Rola dorosłych – aby wysłać dziecko na właściwe tory. Dziecko chłonie wszystko jak gąbka. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni sprawić, że większość świata dostępne i zrozumiałe. Gra skupia się głównie na rozwoju twórczego myślenia.
  • Technika rodziny Nikitin. Główny nacisk kładzie się na edukację pracy i rozwoju zdolności twórczych. Dziecko otrzymuje swobodę działania. On decyduje ile i jak to zrobić. Zadaniem rodziców – nie przeszkadzać, ale do stworzenia warunków niezbędnych do rozwoju.
  • Metody N. Zaitsev. Jest to uczenie się odczytać za pomocą kostki. Według nauczyciela, jednostka mowy – sylaby. Każda sylaba przypisany do linii na kostce. Dziecko uczy się tworzyć samego słowa. Kostki różnią się kolorem, kształtem, rozmiarem. W ten sposób dzieci szybko uczą samogłoski i spółgłoski, dźwięczne i miękkie dźwięki.
  • Metoda Waldorf. Ten rozwój dziecka zgodnie z jego wiekiem. Nacisk coraz umieszczone na aktywację zdolności twórczych. Witamy lekcje muzyki i ćwiczenia umiejętności motorycznych.
  • Voskobovich technika. Głównym narzędziem nauczyciela – gra. Tylko wtedy, gdy dosyć dziecka, to będzie gotowy do przyjęcia „szkoła” nauki.
  • Metodologia Kitaeva i Trunow. To dynamiczne ćwiczenia dla dzieci pracownika. Ze względu na ćwiczenia fizyczne, zanim dziecko zacznie siedzieć i chodzić. jego mózg aktywnie rozwija.
  • Metody Glenn Doman. Głównym celem – wczesny rozwój od urodzenia do siedmiu lat, kiedy mózg dziecka jest aktywnie rośnie i rozwija się.

Kto jest w domu?

Glen Doman – słynny amerykański neurochirurg, który studiował ludzkiego mózgu. Był również zaangażowany w leczeniu dzieci z zaburzeniami psychicznymi. Głównym zadaniem eksperta – do aktywacji mózgu pacjentów z dziećmi. W przeciwieństwie do swoich poprzedników, którzy próbowali bezskutecznie uczyć dzieci czytać, Doman osiągnęła wielki sukces. Wkrótce dzieci opóźnione w rozwoju, zaczęły przewyższać swoich rówieśników pod wieloma względami.

A wszystko dzięki specjalnie zaprojektowanej procedurze medycznej. Zgodnie z programem zajęć trwała przez pięć do dziesięciu sekund, a ich liczba osiągnęła kilkadziesiąt dziennie.

Istotą edukacji – kart demonstracyjnych ze słowami napisane dużą czcionką w kolorze czerwonym. Każde słowo wypowiedziane głośno głośno. Mózgi dzieci są tak aktywne, że zaczęła się rozwijać pobieżne czytanie.

Wkrótce metodologia stosowana w innych przedmiotów szkolnych. Dziecko jest zaangażowany przez program Doman może stać się uczonym. Kształcić stali systemu lekarz i zdrowe dzieci.

Opis procesu

Glenn Doman technika jest bardzo popularna na całym świecie. Więcej niż jeden noblista wychowana przez jej zasady. Istotą tej metody jest użycie specjalnych kart, które pokazują słów lub obrazów ze słowami. Wykazując materiał dziecko koniecznie zwerbalizować treści. Jeśli narysować arbuz, konieczne jest, aby powiedzieć, że jest „arbuz”, bez wymiany synonimy wymowne słowo i opisy.

Jedna sesja powinna trwać 10-15 sekund. W tym czasie konieczne jest, aby pokazać 10-15 zdjęć. Na jednym zdjęciu – jedną sekundę. Karty mogą być wybrane tylko w temacie (warzywa, owoce, transport towarowy) i niezgodnie.

Obowiązkowy wymóg dla materiału – rysunki powinny być jasne, duże i niejasne słowa są napisane w sposób czytelny.

Ten system jest aktywowany przez mózg dziecka, tworzą jego myślenie, pamięć. Rozwój metodologii Doman został z powodzeniem stosowane nie tylko w instytucjach przedszkolnych i szkołach, ale również na uniwersytetach, w kolegiach.

materiały dydaktyczne

Karty do nauki na metodzie Doman, można kupić w sklepach lub zrobić je samodzielnie.

Uczynić istotny biały karton. Na paskach 10 x 40 (50), patrz zapisu słowa drukowanego czerwonymi literami. Litery – około 7 cm, a grubość czcionki. – 1,5 cm Stopniowo czcionki może być zmniejszona, a otrzymuje się czarny kolor. Z biegiem czasu, słowa napisane na paskach całych fraz, więc jak najbardziej zbliżone do czytania dziecka.

Technika wczesnego rozwoju Glenn Doman z powodzeniem stosowany w klasie o matematyce. Aby to zrobić na tekturze powodować różne ilości czerwonych kropek (nie numery!). Rysunek – pojęcie abstrakcyjne, a dziecko musi czuć prawdziwy numer. Punkt na tekturze można zastąpić rzeczywistych obiektów – bale, motyle, wiśni. Główna zasada – obraz powinien być duże i mają kolor czerwony (dobrze, że przyciąga uwagę). Można również dokonać oddzielnej karty ze znakami matematycznymi.

Efektem szkolenia pojawiać dopiero po regularne zatrudnienie. Więc, podniesienia erudycyjny i utalentowanego dziecka pomoże prostych kart. Technika w domu – jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, w zabawny sposób. Najważniejsze – nie zapomnij o promocji!

Kiedy jest lepiej zacząć zajęcia?

G. Doman twierdzi, że ludzki mózg jest najbardziej gotowy do wiedzy podczas aktywnego wzrostu. Dzieje się tak w wieku od urodzenia do siedmiu lat. Dlatego zajęcia Doman metoda najlepiej jest zacząć od urodzenia, gdy dziecko już reaguje na rzeczy. Rodzice zauważyć, że dzieci takie kształcenie jest postrzegana jako ekscytującą grę.

Aby rozpocząć studia niezbędne z kartami, które przedstawiają różne przedmioty – zabawki, owoce, warzywa, transport i tak dalej. Technika sprzyja powstawaniu fotograficzną pamięć, rozwój myślenia, logiki, języka.

mały mózg ludzki przy urodzeniu jest skierowany do wszystkich nowych znajomości. Dziecko sam jest zainteresowany nazw zwierząt, przedmiotów codziennego życia i wszystko, co go otacza. Dlatego też idealny czas dla nauki – niemowlęctwie. Nie trzeba nawet motywacji.

Każdy noworodka – jak pustym arkuszu papieru. Sposób, w jaki to będzie w dużej mierze zależy od rodziców. Największy sklep dzieci wiedzy dostać się do wieku trzech lat – nie przegap okazji!

Technika wczesnego rozwoju domu: jak radzić sobie z?

Badania mogą i powinny być kilka razy dziennie przez pięć do dziesięciu sekund. Dziecko powinno brać lekcje jako gra. należy zacząć od kart tematycznych. Na każdej karcie jest podana jedną sekundę. W tym czasie osoba dorosła ma czas, aby wypowiedzieć słowo na obrazku poniżej. Dla jednej klasy nie musi wybierać zbyt wiele kart. Wykształcenie trzeba skończyć zanim dziecko znika zainteresowanie. W ten sposób będzie on zawsze mają chęć do zrobienia.

technika Doman używane do nauki czytania i matematyki. Takie ćwiczenia mogą być wykonywane z jednego letniego dziecka. Oczywiście, że dziecko nie będzie w stanie odczytać dwa, ale w trzech lub czterech lat od stałego zatrudnienia jest całkiem realne.

Podczas korzystania z techniki w klasie matematyki dla dzieci szybciej rozwijać abstrakcyjnego myślenia. Z biegiem czasu, oni absolutnie dokładnie nazwać Kasa „na oko”, nawet nie licząc ich!

negatywne aspekty?

Metody Glenn Doman, jak każdy inny, ma swoje wady. Przede wszystkim, jest to pasywny uczenia się, brak kreatywności i tworzenia. Ogromna liczba niezaprzeczalnych faktów, że dziecko uczy się za pomocą kart, mogą być przechowywane w jego głowie jak śmieci, jeśli dziecko nie uczy się ich używać. Ponadto, stały nacisk na mózgu może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Dlatego należy używać tylko jedna metoda nie jest zalecana do treningu. Lepiej jest łączenie kilku programów wczesnego rozwoju. I nie zapominaj, że dziecko – to nie jest komputer. Pamiętaj, aby pozostawić czas na inne gry i odprężyć.

Metodologia Doman: opinie psychologów

Niewątpliwie proces opracowany przez neurochirurga Doman działa. Zdaniem wielu nauczycieli, dzięki temu programowi możliwe jest podniesienie geniusza. Jednakże, należy kierować, a inne metody badania, należy pozostawić czas na kreatywność i samopoznania świata.

Większość psychologowie twierdzą, że metoda Doman, choć przynosi efekty, ma wiele wad, główny Wśród nich – bierność. Rozwija się tylko układ wzrokowy i słuchowy, dzieci pokrywać tylko materiał, który jest przedstawiony na zdjęciach. Dziecko ładowane z faktów, że nie zawsze może mieć zastosowanie.

Neurologist E. Melanchenko – przeciwnikiem wczesne rozwoju techniki. Wyjaśnia to, mówiąc, że mózg zatłoczonym Informacje dziecka często daje awarii, w wyniku czego dzieci mają do czynienia z problemami, takimi jak bóle głowy, zaburzenia nerwowe, moczenia nocnego i tak dalej. N. stresu psychologicznego doświadczanej przez dzieci przed czasem prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych i liczby inne choroby.

Mózg dziecka dojrzewa stopniowo, więc obciążenie musi być dostosowana do wieku.

wniosek

Technika w domu – to wspaniałe narzędzie do kształcenia dzieci geniuszu, jeśli jest ona wykorzystywana w sposób rozsądny. Wybierając program wczesnego rozwoju Twojego dziecka, należy uwzględnić jego indywidualne cechy, wiek, stan zdrowia. Nigdy nie zmuszać dziecka. Wykonywać ćwiczenia w formie gry i nie zapomnij o systemie nagród!