820 Shares 8301 views

Niedobór laktazy. Jego rodzaje, przyczyny i leczenie

Prawdopodobnie każdy wie, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka. Po tym wszystkim, to zawiera wszystkie niezbędne witaminy i minerały, które są niezbędne dla rozwoju dziecka w pierwszych miesiącach życia. Ale ostatnio, wiele dzieci zdiagnozowane jako „niedobór laktazy”. Co to jest? I jak sobie z tym poradzić?

Niedobór laktazy (IL) – choroba, w którym zmniejszona aktywność rozszczepiania laktazy. W tym przypadku, niestrawiony laktoza powoduje przepływ wody do jelita z organizmu, przy czym wydaje się, że dziecko luźne stolce.

niedoborem laktazy u noworodków. typy

  • Podstawowym LN (bardzo rzadko) – stan, w którym zmniejszonej aktywności laktazy, ale enterocytów, które je produkują, nie są uszkodzone. Ten typ niedoboru laktazy jest podzielony na wrodzoną i przemijające. Ostatni LN jest najbardziej powszechne w niedojrzały lub dzieci, lub przedwczesne. Warunek ten ostatecznie przechodzi procesu produkcyjnego i laktaza ulega zmniejszeniu.
  • pojawia się wtórna LF kiedy każdą chorobę, która powoduje uszkodzenie enterocytów. Najczęściej ten typ niedoboru laktazy występuje u alergicznego zapalenia w jelitach, które jest spowodowane przez alergie pokarmowe.

Przyczyny niedoboru laktazy:

  • Enzymy niedojrzałe jelita i żołądka, a zwłaszcza w wcześniaków ;
  • Różne infekcje jelit;
  • alergia pokarmowa (głównie w białko mleka krowiego i antybiotyków).

Niedobór laktazy. objawy:

  • ciecz (często z kwaśnym zapachem i pienisty) krzesła;
  • utrata apetytu ;
  • Wzmocniony stałej wzdęcia;
  • silny lęk dziecko na początku karmienia piersią, po odrzuceniu jej wcale;
  • biedny zysk lub strata wagi.

Rozpoznanie choroby.

W celu potwierdzenia obecności tej choroby, należy skonsultować się z pediatrą, który wystawi skierowanie do analizy zmian, które pomogą zidentyfikować ilość węglowodanów zawartych w kale.

Niedobór laktazy. leczenie

Jeśli dziecko kanały przystosowane dla niemowląt, następnie na czas trwania leczenia będą musieli trochę ograniczyć lub zastąpić lub niskiego nie-. W tłumaczeniu na nowy rodzaj karmienia odbywa się stopniowo w ciągu 2-3 dni. W takim przypadku, jeśli dziecko jest mleko matki, w przypadku choroby w każdym razie nie poddawaj się karmienia piersią. Wystarczy 15-20 minut przed karmieniem wyrażona pokarmu dodać specjalne preparaty. Pomagają one rozszczepianie enzymu laktazy. Czy można zastąpić część mleka karmienie piersią karmić mieszanek o niskiej zawartości laktozy.

Podlega takiej diety jest ożywienie aktywności laktazy, a po kilku dniach stan dziecka jest znacznie lepsza – są kolki i biegunki maleje.

Jeśli niedobór laktazy wpływa na dorosłych i dzieci po roku, jedynym sposobem rozwiązania problemu jest całkowite odrzucenie mleka lub jego zastąpienie przez specjalną niskiego produktów. Jednocześnie dzieci powinny ograniczyć ich spożycie słodyczy do wypełniaczy mlecznych (karmel, krem masło, mleko cukierkami).