233 Shares 8524 views

Transgeniczne rośliny: przygotowanie i zastosowanie

Kwestia genetycznie zmodyfikowanych roślin bardziej aktualne w ostatnich latach. Transgeniczne technologia ma swoich przeciwników i obrońców, jednak sytuacja nie stanie się jaśniejsza w miarę upływu czasu. W tym artykule skupimy się na tym, co jest genetycznie zmodyfikowane rośliny, w jakie są ich wady i zalety, zostaną przedstawione przykłady roślin transgenicznych.

Pilność problemu

Populacja Ziemi na początku 2016 roku wyniósł 7,3 miliarda ludzi i szybko rośnie dziś. Wiele krajów na planecie czuć stały niedobór żywności i wody. Jest to spowodowane szkodliwym wpływem człowieka na środowisko naturalne, w wyniku których zubożonym żyzności gleby.

W XX wieku zginęło nie mniej niż 20% powierzchni obszarów owocujących na naszej planecie. Ich powierzchnia i nadal maleje w wyniku degradacji biologicznej, pustynnienie, spłukiwania powierzchni użytkowej, zajęcie gruntów na inne cele.

Przejście do upraw przemysłowych do produkcji metanolu prowadzi do zmniejszenia powierzchni ziemi uprawnej, co dodatkowo pogarsza sytuację żywieniu ludzi.

Rosyjski Ministerstwo Badania wykazały, że populacja żywności charakteryzuje się zmniejszeniem ilości biologicznie wartościowych produktów. W efekcie, brak wytwarzanych białek, witamin i innych składników naturalnych.

Naukowcy przewidują wzrost liczby społeczności ludzkości na Ziemi 9-11 mld do 2050, więc trzeba podwoić lub nawet trzykrotnie ilości produktów rolnych na całym świecie. Wzrost ten nie jest możliwe bez wprowadzenia roślin transgenicznych, aby zwiększyć głośność upraw i obniżyć cenę produktów, a także zawierający właściwości, które nie są w roślin uprawianych przez tradycyjnej technologii.

Istotą technologii

Wszelkie żywy organizm ma geny, które określają wszystkich jego funkcji. Wyszukane geny łańcuchów są wykonane właściwości. Sam łańcuch nazywa genotyp (genomu).

Wcześniej nowe odmiany hybrydowe uzyskano przez połączenie roślin rodzicielskich, które zmieniły geny ze sobą i uzyskać nowe funkcje. Proces ten wziął dużą ilość czasu, a produkt końcowy nie zawsze jest do oczekiwań.

Poprzez rozwój nowych technologii można było zmienić genotyp roślinny szybciej poprzez wprowadzenie niezbędnych genów. Ten kierunek działalności badawczej została nazwana inżynieria genetyczna. Rośliny o zmienionych genów zwanych transgeniczna lub genetycznie zmodyfikowane. inżynierów genetycznych tworzenia nowych genotypów. W związku z tym w stanie szybko uzyskać nowe rośliny. Jako okazję do przekształcenia genotyp z konkretnym celu.

Przykłady modyfikacji genów

Inżynieria genetyczna umożliwia wprowadzenie genów, które są odporne na działanie różnych szkodliwych czynników:

 • Środki chwastobójcze.
 • Kompozycje pestycydów.
 • Fitopatogennych mikroorganizmów.

Wprowadzony jako geny, które zwiększają okres dojrzewania, wiązanie azotu. Można poprawić skład aminokwasowy roślin białkowych.

Rozwój przemysłu rolnego i sadzenie samych roślin w dużych prowadzi do rozmnażania szkodników i przeniesienia choroby. Do walki z nimi naukowcy tworzyć liczne związki chemiczne. Szkodniki stopniowo dostosować się do trucizn i stają się odporne. Sytuację pogarsza środowisko w tym: die pożądane owadów w glebie spadek szkodliwych chemikaliów.

inżynieria genetyczna oferuje tworzenie genów, które produkują ochronę przed szkodnikami. W pomidorach zbierane gen powoduje szybki rozkład. Ogórki są dodawane genów odpowiedzialnych za powstawanie cukru, skończyć ze słodkim ogórkiem. Teoretycznie te metody pozwalają rośliny rosną doskonały, które dają wysokie plony i nie boją się pasożytów i nie zachorować.

Praktyka ta jest prowadzone od 1984. Pierwsza roślina transgeniczna została zarejestrowana w 1983 roku. Było to tytoń w strukturze komórkowej, które wprowadzone geny innych firm. Tytoń Próby polowe przeprowadzono w 1986 roku w Stanach Zjednoczonych. A w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych trafił do sprzedaży żywności transgenicznej. Były pomidory z niskim okresie dojrzewania oraz soi. Po dwóch latach na rynku przyszedł listę genetycznie modyfikowanych roślin: kukurydza, pomidory, ziemniaki, soja, rzepak, rzodkiew, squash i bawełny.

Od tego czasu, modyfikacje genów stosować do wszystkich roślin, upraw rosną. Wynika to z korzyści ekonomicznych. Po tym wszystkim, stonka niszczy ogromne plony ziemniaków, dlatego miliardy dolarów są tracone. Decyzja na korzyść transgenicznych ziemniaków, niepodlegających stonki ziemniaczanej. Można nadal nazywają rośliny transgeniczne są przykładami. Do tej pory lista jest dość obszerna. Prawie wszystkie rośliny otrzymały ich bliźniaka genetycznego.

Proces naukowy

Tworzenie transgenicznych roślin rozpoczyna się wraz z wprowadzeniem specyficznych genów w komórkach roślinnych do integracji swoich chromosomów. Proces wprowadzania obcych genów uproszczone, jeżeli pierwsze ściany komórkowe usunięto przez enzymy: pektynaza i celulaza, co prowadzi do powstania protoplastów. Wprowadzenie nowych genów do struktury protoplastów, po czym komórki są hodowane w warunkach odżywczych, to tworzą się komórki są wykorzystywane do odzyskiwania roślin.

Głównym celem genetyka – transgenicznej rośliny odporne na herbicydy i wirusów. W tym celu, sposób wprowadzania transgenów w których zachodzi ekspresja przeciwciał w komórkach wobec białka wirusowe. Wydalanie kultur nie narażone na działanie wirusów, można stworzyć niezawodną ochronę roślin z wielu rodzajów chorób wirusowych roślin.

Podstawowe sposoby wytwarzania roślin transgenicznych są:

 1. Korzystanie z Agrobacterium. To jest wprowadzenie specjalnych bakterii w genotypu roślin.
 2. "DNA-gun". W tym przypadku naukowcy dosłownie „strzelać” jego DNA do komórki. W rezultacie, te „kule” zbudowane są z jego DNA do żądanej lokalizacji.

Wartość dodatnia

Wybór uniemożliwiła uzyskać roślinę z dużą ilością witamin. Rozwój biochemii okazją. Na przykład umieszcza się „złoty ry” o dużej zawartości witaminy A. Odebrane truskawek o dużej zawartości witaminy C Wyprodukowano soi, które wzrosły pięciokrotnej ilości witaminy E.

Korzystanie z roślin uzyskanych różnych białek wartościowych, szczepionki, przeciwciała. Wykorzystanie systemów roślin rekombinowanych białek na skalę komercyjną. Pierwszy otrzymano ludzki hormon wzrostu w 1986 roku. Od tamtej pory wiele syntetyzowanych białek, wśród których znajdują się:

 • awidynę (stosowany w badaniach biologii molekularnej);
 • (Białka mleka stosuje się jako dodatek do produktów spożywczych) kazeina;
 • Kolagenu i elastyny (białka dla leku).

Zastosowanie genetycznie modyfikowanych organizmów roślinnych rozwiązanie kwestii związanych z oczyszczania. Na przykład stworzenie roślin biodegradatory. Mogą one pomóc rozkład ropy naftowej i innych substancji niebezpiecznych w dużych aglomeracjach.

Do czyszczenia wody i gleby, roślina może być używany do wchłaniania substancji szkodliwych ze środowiska, zwłaszcza metali ciężkich. W tych doświadczeniach, główny tytoniu, posiada wszystkie te możliwości.

Aby wykonać zadania oczyszczalni są sadzone w obszarach skażonych następnie usunięte i zaszczepionych nowej „czystszego” partii. Do oczyszczania wody, na przykład rośliny powinny głównego systemu zanurzoną w roztworach wodnych.

trendy w branży

Sposób wytwarzania roślin transgenicznych znajduje się kilka elementów:

 1. Odmiany o wysokim poziomie wydajności.
 2. Tworzenie kultury zdolnej do wytwarzania kilka zbiorów rocznie. (Na przykład, hodowli truskawek, owocowania dwa razy w ciągu lata).
 3. Wytwarzanie roślin transgenicznych, odpornych na owady. (Jest ziemniak, ziemniak chrząszcz niszczy).
 4. Różnorodność, aby przezwyciężyć wszelkie warunki pogodowe.
 5. hodowli roślin produkujących białka zwierzęcego. (W Chinach, odmiana tytoń pochodzący wytwarzania ludzkiej laktoferyny).

Zastosowanie roślin transgenicznych pomóc rozwiązać szereg problemów, wśród nich niedoborów żywności, agronomii rozwoju trudności farmakologii i wielu innych. W związku z genetycznie zmodyfikowanych roślin znikają szkodliwych pestycydów, które mają szkodliwy wpływ na środowisko. Transgeniczne rośliny odporne na owady – to nie fikcja, ale bardzo realne zjawisko w sektorze rolnym.

Różnice pomiędzy genetycznie zmodyfikowanych roślin i naturalnych

Prosty laik odróżnić roślin transgenicznych i naturalnych nie jest możliwe. Okaże się za pomocą badań laboratoryjnych.

Rosyjskie Ministerstwo Zdrowia w 2002 roku nakazał producentom znakowania produktów, które składają się z więcej niż pięć procent gennopreobrazovannogo materiału. Jednak w rzeczywistości, takie oznakowanie jest prawie nikt nie zwraca. Odpowiednie kontrole ujawniają takich naruszeń regularnie.

Aby kwalifikować się do przywozu, nabywania i sprzedaży produktów genetycznie zmodyfikowanych istnieje procedura rejestracji państwowej jest wymagalny. Jest to bardzo niekorzystne dla producentów żywności.

Znakowanie produktu nie oznacza, że żywność będzie działać szkodliwie na ludzi. Tymczasem wielu nabywców postrzegają ją jako sygnał zagrożenia.

Genetycznie zmodyfikowane rośliny – co to jest?

W Rosji, zostały zarejestrowane i niezbędne kontrole wszystkich 10 rodzajów roślin transgenicznych. Należą do nich:

 • soja dwóch rodzajów;
 • Kukurydza pięć gatunków;
 • Dwie odmiany ziemniaka;
 • buraki;
 • burak cukrowy z tego.

Na Zachodzie, produkty modyfikowane genetycznie mają etykiety, że pełno na półkach. W Rosji, zbyt wiele podobnych produktów, chociaż odpowiednie oznaczenia na nich tam. Jednakże wszystkie te produkty są importowane z innych krajów. W Rosji, kultura genetycznie przekształcona znaleziono do tej pory tylko w eksperymentach naukowych. Prawdziwa duma dla naukowców jest ziemniak, który umiera chrząszcze liści ziemniaka.

Ekolodzy sprzeciwiają takie ziemniaki. Badania, które wykazały, że jedzenie ziemniaków na szczurach zmiany wzoru krwi, stosunek narządach organizmu, istnieją różne patologie. Jednak zdaniem naukowców, to nie jest powód, aby odrzucić branży jako całości.

Rozwój transgeniczne znacznie łatwiejsze metody hodowlane, a czasem bezpieczniej. produkty transgeniczne są znacznie tańsze naturalne, dlatego jest popyt w krajach słabo rozwiniętych. W przyszłości, ekologiczne warzywa i mięso będzie iloczynem małych sklepów z wysokimi cenami.

Zalety i wady genetycznie zmodyfikowanych roślin

Istnieją dwa przeciwstawne poglądy na temat wartości transgenicznych technologii. Niektórzy naukowcy uważają, że transformacja danych genotypowych całkowicie bezpieczny dla ludzkiego ciała i jest bardzo przydatne dla rozwoju rolnictwa. Inni uważają, że wynik takich przekształceń pokaże się dopiero po wielu latach.

Pojawienie się roślin transgenicznych także świat podzielony na pół. Wśród tych, z tyłu – w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Argentynie i wielu innych. Działa przeciwko Europie i wielu krajach z zacofanego systemu rolnictwa.

Argumentem przeciwko transgenicznych roślin uważa się, że takie same kultury w końcu stają się wykorzenienia chwastów lub może być podłączony do innych upraw, zanieczyszczających środowisko. Oczywiście, jest to całkiem możliwe.

Sytuacja na świecie iw Rosji

Europejskie półki na produkty zmodyfikowane genetycznie są bardzo rzadkie. Władze państwowe biorą surowe przepisy wymagające etykiet takich produktów. Istnieją również przepisy dotyczące DNA. Ta pozycja Europy jest charakter polityczny i ekonomiczny.

W Rosji takie przepisy jeszcze. Jednakże, nie ma żadnych przepisów, które pozwalają umieścić gennoizmenennye kulturę. Można prowadzić rozwój produkcji nowych odmian, a także zezwolenie na przywóz produktów gennopreobrazovannye z zagranicy. W Rosji importowane transgenicznych soi i kukurydzy.

opinii publicznej o sytuacji towarów gennoizmenennymi przedstawicieli mediów formularza. Oni nadmuchać skandali i stanąć po stronie wrogów produktów gennopreobrazovannoy. Dowody naukowe na jego bezpieczeństwo w tym samym czasie pozostają w cieniu.

Czy są powody do obaw?

Wszelkie podatne rośliny do transformacji genetycznej, przechodzą obowiązkowe kontrole bezpieczeństwa przed uzyskaniem uprawnień do masowego zastosowania. agencje rządowe badają zagrożenia środowiskowe i toksykologiczne związane z uprawą tych roślin. nie zostały jeszcze zarejestrowane żadnych poważnych szkodliwych skutków stosowania produktów genetycznie zmodyfikowanych.

inżynieria genetyczna oferuje dość jasne perspektywy: transgeniczne rośliny nie zachoruje i nie gnije. Ale nie zapominajcie, stare powiedzenie: „Natura nie znosi próżni” Gdzie się udać szkodników i chorób? Czy pasożyty pozostają bez jedzenia i umrzeć? Jaki wpływ będzie to zjawisko jest wciąż niejasna.

Według przeciwników transgenicznych technologii, inżynierów, genetycy popełnienia przemocy wobec natury. Oni, w przeciwieństwie do hodowcy przenieść dowolny gen w dowolnym kierunku, co nieuchronnie doprowadzi do smutnych konsekwencji. Jednak w tym czasie, i chirurdzy zostali oskarżeni o ośmielając się kolidować z ludzkiego ciała i współczesna medycyna poczyniła znaczne postępy i działań lekarskich, nikt przyczyną sporów.

Bądź co bądź, postęp nie może przestać. Prawdopodobnie, wykorzystanie roślin transgenicznych – jest blisko Przyszłość przemysłu rolniczego. Co więcej, rozwój inżynierii genetycznej może pomóc rolnictwa wydostać się z wielu trudnych sytuacjach. Nowa biotechnologia dostarczy decyzję i inne problemy (żywność, technologicznych i politycznych).

Teraz staje się jasne, że takie rośliny transgeniczne (GMP), dać przykład i odpowiedź na to pytanie każdy czytelnik tego artykułu.