633 Shares 1602 views

Obraz starej kobiety Izergil jako podstawa artystycznej integralności opowieści Gorky'ego

Wczesne prace M. Gorky są żywym przykładem nowego romantyzmu. Autor przywraca zasady zachowane w przeszłości, w połowie XIX wieku. Znowu staje się rzeczywistym wyjątkowym bohaterem, posiadającym pewne szczególne cechy. To jest wizerunek starej kobiety Izergil.

Krótka treść narracyjna

Praca "Old Woman Isergil" jest opowieścią w opowieściach. Zaczyna się od opisu natury i ogólnej sytuacji. Autor-narrator rozmawia ze starą kobietą Izergil, opowiedziała mu o dwóch ciekawych legendach.

Legenda Larre'a

Jest to opowieść o tym, jak cień pojawił się na Ziemi. Raz z plemienia silnych ludzi, orła porwał dziewczynę, żył z nią jak ze swoją żoną, a po jego śmierci wróciła do domu. Młody człowiek, który początkowo wzbudzał powszechny strach, nie różnił się od ludzi. Ale był bardzo dumny i pogardzał wszystkimi. Chciał dostać córkę starszego, ale odrzuciła to. Rozgniewana Larra zimno zabiła ją. Nikt nie mógłby wymyślić lepszej kary niż wyrzucać Larrę. Po chwili okazało się, że jest nieśmiertelny. Czas i wędrówki wyczerpały jego ciało, ostatecznie zamienił się w cień. W opowieści wyraźnie pojawia się obraz starej kobiety Izergil. Opowiada o wydarzeniach ze specjalną ekstazą, wydaje się, że naprawdę wierzy w autentyczność tej historii.

Historia Izergila

W tej części pracy nie ma zdarzeń fikcyjnych, tylko prawdziwa historia życia staruszki, która przeszła wiele prób, którzy widzieli wiele w swoim życiu. Obraz starego Izergila jest bardzo sprzeczny. W jej życiu było tak wielu ludzi, że mogła być łatwo potępiona. Autorka jest jednak szczęśliwa słuchać jej historii, ponieważ ma tak wiele życia i energii. W młodości pracowała jako spinner, ale takie życie nie mogło zadowolić ruchomych dziewczyn. W rezultacie ucieknęła z domu z jej kochankiem, ale potem zostawiła go na drugą. Mieszkała z Hucul, wojskowym, rosyjskim i polskim, z młodym tureckim chłopcem … Kochała wszystkich, ale po rozdaniu nikt jej nie widział . Niewinność łapówek bohaterki, przez chwilę nie myśli o moralności, mówiąc tylko, że człowiek musi nauczyć się życia, być na tym otwarty. Dlatego życie współczesnej młodzieży wydaje się jej złe.

Legenda Danka

Najważniejsza w historii jest wizerunek Danko. Starsza kobieta Izergil opowiada mu o tym ostatnim, mówiąc z wyraźnym podziwem, uroczyście i sonecznie. Danko pochodził z plemienia silnych ludzi. Kiedy zostały zaatakowane, ludzie musieli udać się na bagno, z jednej strony, gdzie byli wrogowie, az drugiej – gęsty las. Obawiając się przymierza, ludzie nie chodzili do wojny. Mieli pojęcie poddania się. Ale dzielna młodzież Danko poprowadziła ludzi przez las. Szaleństwo drogi wykraczało poza siłę plemienia, zaczęły szemrać przeciwko Dankowi, groził, że go zabije. Ale tak bardzo kochał ludzi, że nie potrafił znieść swoich wyrzutów. Wyrwał klatkę piersiową i wyjął płonące serce (zapłonął pożar, by pomóc). Oświetlając drogę, Danko poprowadził plemię z lasu, a on sam padł martwy. Nikt jednak tego nie zauważył. Niektórzy "ostrożni" mężczyźni podeszli do kolejnego, rozżarzonego serca, iskier od niego i nadal widać w stepie przed burzą. Ta legenda jest hymnem ludzkiej odwagi i odwagi. To nie przesadne stwierdzenie, że to właśnie ta historia ma kluczowe znaczenie w pracy.

Wygląd Izergila

Analiza obrazu starej kobiety Izergil nie może być dokonana bez opisu jej wyglądu. Było tak stare, że skóra była pomarszczona i sucha, wydawało się, że może po prostu zerwać się na klapach, tak głęboko cięte zmarszczki. Niejednokrotnie Gorky wspomina, że jej głos zabrzmiał ochryplem, jak skrzywienie, nawet był stary. Wszystko wskazuje na to, że starsza kobieta Izergil jest przykładem doświadczenia i mądrości świata.

Znaczenie

Obraz starego Izergila jest znaczący dla zrozumienia ideologicznej intencji opowieści. Gorky starał się znaleźć coś wyjątkowego w człowieku, nie był zadowolony z tego, jak mieszkają jego rówieśnicy. Był ucierpiał przez pewną inercję, w połączeniu z pragnieniem osiągnięcia korzyści, zorganizować "ciepłe" miejsce i spokojne życie. Kładzie swój pomysł w ustach starej kobiety, która mówi, że nie ma już tego samego bohaterstwa i siły ducha. Ponadto rosyjska staruszka nie rozumie ze względu na ich mroźność i powagę. To nie przypadek, że pisarz nie tylko opowiada legendę, ale wprowadza obraz starej kobiety Izergil. W opowieściach M. Gorky we wczesnym okresie takie bohaterowie nie były rzadkie. Makar Chudra, bohater opowieści o tym samym imieniu, wyraża podobną opinię na temat życia współczesnej młodzieży. On też jest stary, wiele widział w swoim czasie i sam sobie wyobraził sens ludzkiego życia.

Oryginalność artystyczna opowieści

Obraz starej kobiety Izergil jest znaczący zarówno dla struktury, jak i formy pracy. Rzeczywiście, dzięki tej bohaterce narracja staje się niejednorodna, wielowarstwowa. Najpierw słyszymy głos autora-narratora, który komunikuje się z Izergilem. W tym przypadku używany jest artystyczny styl mowy. Ale kiedy bohaterka wchodzi w grę, wszystko się zmienia. Nowy styl, inna szybkość mowy. Gorky zaskakująco dokładnie udaje się skopiować sposób rozmowy starej prostej kobiety. To dlatego, że Izergil sama opowiada legendy, że stają się jeszcze bardziej interesujące. Nie zapominaj, że w opowieści obserwowane są niemal wszystkie zasady romantyzmu. Krajobraz, który otwiera pracę, jest morze i step, miejsce, gdzie jest wyraźny zarys silnej natury, symbolizują wolność. Noc, cienie, iskry dają sytuację tajemnicę. I główną oznaką romantyzmu są trzy niezwykłe bohaterowie. Isergil jest ucieleśnieniem energii życiowej. Larra połączył wszystkie ludzkie grzechy w sobie. Danko jest personifikacją odwagi, życzliwości i filantropii.

Więc jaka jest wizerunek starej kobiety Izergil w historii o tym samym imieniu? Co najważniejsze, w jej ustach znajduje się idea prawidłowego życia ludzkiego Gorky, w którym nie ma miejsca na wąskie granice, wąską postawę, nudę i bezczynność.