400 Shares 8111 views

Wina Gruzji: przegląd

Nie tak dawno temu UNESCO zdecydowało się umieścić w liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości w gruzińskim sposobie produkcji win. Jeśli na całym świecie borowina przechowywana jest w beczkach, w tym kaukaskim kraju, a raczej w regionie Kacheti, wykorzystywane są w produkcji wielkie gliniane dzbany, Kvevri. Mezgu położył się na olbrzymie, wysokości dwóch metrów, amforce, po czym pogrzebali w ziemi. Skalne ziemskie i ostre wahania klimatu górskiego tworzą wyjątkowe wina Gruzji. Każda klasa posiada własną paletę smakową, aromat, historię. Przyjeżdżając do tego słonecznego regionu gościnnego, najważniejsze jest, aby nie zagubić się i wybrać doskonałe i po prostu dobre drinki (bo nie ma złych win) tutaj najlepiej.

Suchy vintage

W Gruzji przyjęta została stara sowiecka klasyfikacja win. Dlatego słowo "markowe" oznacza skrót DOC przyjęty w krajach Europy Zachodniej , co oznacza "kontrolę jakości przez pochodzenie". Należy zauważyć, że winorośli do produkcji tego napoju rosną tylko w tym regionie, a nigdzie indziej. Są to najlepsze wina w Gruzji. Z białych odmian nie możemy zapomnieć o dumie kraju i laureat wielu międzynarodowych konkursach Tsinandali. Również wspaniałe "Gurjaani" , "Tibaani" i "Manawi".

Vintage czerwone wina Gruzji Także przede wszystkim chwała. Czterech złotych i sześciu srebrnych medali wygrało na międzynarodowych konkursach suchych "Teliani". Oto żywy przykład, jak typowa francuska odmiana winorośli Cabernet-Sauvignon w słonecznym pasie górskim wytwarza kiście o niezwykłym smaku dojrzałych wiśni i zapachu fiołków. Trochę gorsza od Teliani i Napareuli, Kvareli, "Mukuzani". Wszystkie te produkty wysokiej jakości są starzone w beczkach dębowych przez co najmniej trzy lata.

Zwykłe wina w Gruzji

Te napoje z małą ilością cukru (suchego), chociaż nie przechowywane tak długo jak rocznik i są wykonane z miąższu, a nie z brzeczki, są jednak bardzo warte. "Kacheti" i "Shuamta" przechodzą proces fermentacji w glince kvevri. Saperavi to lokalna odmiana winorośli uprawianych specjalnie dla tych gleb, klimatu i reliefu. Winogrona dojrzewają późno, co daje wino suchą nutę jesieni. Ale to nie wszystko.

Półsłodkie i półsłodkie wina Gruzji

Od pierwszej kohorty można doradzić biały "Tbilisuri", różowy "Sachino" i czerwony Pirosmani. W produkcji są używane odmiany winorośli Saperavi i nowe europejskie technologie. Ale w przypadku półsysięcznych napojów alkoholowych pobierane są bardzo regionalne odmiany jagód. Dlatego błędy "Twishi", "Tetra" i "Savane" (białe), jak również "Khvanchkara", "Kindzmarauli" i "Akhasheni" (czerwone) są uważane za zabytkowe.

Deserowe i likierowe wina Gruzji

Wbrew powszechnej opinii, że w kraju nie ma słodkich napojów, wciąż tam są i są bardzo dobre. "Anaga" przypomina smak Madery – ciemny bursztyn, bogaty, z długim posmakiem z nutami migdałów i czekolady. "Saami" jest łatwy do picia, chociaż zawiera siedemnaście stopni. Granatowy kolor "Salhino" to typowe wino likierowe, a także białe "Khikhvi".

Jednym słowem, dokonaj wyboru i cieszyć się nim!