330 Shares 4761 views

Socket 1150: Opowieść o obsługiwanych typów procesorów i specyfikacji technicznych

Złącze dziś gniazda procesora 1150 pozwala zebrać jak poziomie budżetu komputerów i systemów o wysokiej wydajności. Pomimo bardziej niedawnego platformy obliczeniowej wyjście w obliczu LGA 1151, nadal jest istotne z punktu widzenia wydajności, ale kosztem jego komponentów spadła. Chodzi o jego możliwościach i będzie ją kontynuować.

Historia powstania i rozwoju

W 2013 roku, w celu zastąpienia LGA1155 gniazdo Procesor Gniazdo 1150. W był pierwszym z nich może być zainstalowany kryształów krzemu wióry Rdzeń należące do 2 i 3. generacji. LGA1150 mógł już zainstalowany przetwórcom 4. generacji, która odnosi się do wszystkich z tej samej architekturze. Kryptonim dla tej generacji rozwiązań półprzewodnikowych – Haswell.

półprzewodnikowa technologia produkcji kryształów w tym samym czasie nie zmieniła się znacząco, oraz PN-przejścia wykonywane przez wszystkie tej samej technologii, standardów tolerancji 22 nm. Obliczeniowa część procesora jednocześnie pozostaje praktycznie niezmieniona, ale system zasilania, a część graficzny zostały znacząco zmienione i ulepszone.

W 2014 roku to ujrzał światło zaktualizowanego pokolenia tej rodziny chipów, który był nazywany Haswell Refresh. Zmiany sprzętowe były minimalne. Jedyna istotna różnica w stosunku do swoich poprzedników – zwiększenie częstotliwości zegara. Rok później, w 2015 roku, opublikował zaktualizowaną generacja CPU jest już 5. generacji, o nazwie kodowej Broadwell, wszystkie należące do tej samej architekturze półprzewodników podstawowej. Kryształy krzemowe wytwarzane według technologii 14 nm i miały wyraźne polepszenie w większości części procesora. Również uaktualnienie spisu CPU zaowocowało w zaktualizowanym linii chipsetów do 8x 9x.

Do tej pory nie są spodziewane żadne znaczące zmiany dla tej platformy obliczeniowej, i zastąpić go stopniowo przychodzi bardziej zaawansowaną LGA1151.

chipsety

Zaledwie dwie generacje chipsetów płyt głównych Socket zainstalowanych w 1150. Zawierają one tylko jeden procesor, który jest nazywany „South Bridge”. Drugi składnik układu – „Północ most” – jest zintegrowany z CPU płytce krzemowej.

Chipsety pierwszej generacji – linia 8X. Składa się ona z 6 chipsetów. Najbardziej dostępne i dlatego najbardziej budżet był N81. On obsługiwany łącznie 16 GB pamięci RAM 4 Format SATA miał porty do podłączania urządzeń do przechowywania i gniazdo PCI 1 – E, 16X. W połączeniu z takimi płyt głównych idealny wygląd i Celeron chipy Pentium, ale tylko 4 generacji.

Segment środkowy zajęty V85, Q85, Q87 iN87. Oni SATA numer portu została zwiększona, a liczba obsługiwanych pamięci o pojemności do 32 GB. W przypadku tych produktów jest doskonałe frytki i3. Również dobre ze sobą połączone i5 i i7 procesory z zablokowanymi mnożników. Dobrze, premia – Chipset Z87 – został zaprojektowany do pracy z frytkami i5 i i7 z odblokowanym mnożnikiem procesorów (czyli z prefiksem R).

W 2015 roku ta platforma z wydaniem nowych chipów jest uzupełniony przez dwa chipsety – N97 i Z97. Zasadniczo, to nazwał ich poprzednicy w twarz i specyfikacji N87 Z87. Kluczową różnicą jest tutaj na poparcie 5. generacji nowych procesorów, których obecność w poprzednich modelach nie mógł się pochwalić.

Obsługiwane modele CPU

W tym gnieździe można zainstalować 4 i 5 procesory generacji. Intel Socket 1150 koncentruje się przede wszystkim na wykorzystaniu generacji Haswell chipie i zastąpiono go Haswell Refresh. Podstawowa wiedza w tym przypadku zajęte Celeron i Pentium linii z oznaczeniami odpowiednio G18XX i G3XXX. Są one idealne do tworzenia tanich jednostek systemowych.

Średni poziom zajmowanego i3-41XX i i3-43XX. Również konwencjonalnie w tym segmencie można przypisać i5-44HH, i5-45HH, i5-46HH i i7-47HH. Cóż, najbardziej kompletne rozwiązanie w tym przypadku były takie same i5-46HH i i7-47HH, ale z przedrostkiem K.

Intel Socket 1150 i popiera decyzję 5. generacji, który jest tylko 5 sztuk wyprodukowano. Jest to najbardziej wydajne CPU, którego parametry są przedstawione poniżej. Mogą być instalowane w serii płyt głównych 9X. Cechy 5. generacji chipów są przedstawione poniżej.

№ p / s

rodzina

model

częstotliwość

Res. Rdzenie / wątki

TDP

1.

i5

5675R / 5675C

3,6GHz

4/4

65W

2.

5575R

3,3GHz

3.

i7

5775R

3,8GHz

4/8

4.

5775C

3,7GHz

Perspektywy dla tej platformy obliczeniowej

Oczywiście, Socket 1150 jest obecnie w końcowej fazie jego rozwoju. Został on stopniowo zastąpione bardziej zaawansowanych rozwiązań opartych na już LGA1151, a to jest platforma sprzętowa będzie ustawić dźwięk w dającej się przewidzieć przyszłości. Ale pojawienie się tego ostatniego doprowadziły do tego, że ceny są nawet nieznacznie, ale jednak spadła o poprzedniej generacji produktów. To z kolei sprawia, że zakupy w rozwiązaniach LGA1150 opartych bardziej uzasadnione w danym momencie. Różnica w wydajności i szybkości wynosi kilka procent, a koszty z nich jest znacznie niższe. Dlatego, jeśli potrzebujemy teraz jest to dobry PC bez możliwości dalszej modernizacji, to lepiej wybrać LGA1150. Jeśli planujesz dalsze uaktualnienia, to lepiej zwrócić uwagę w kierunku LGA1151.

wyniki

W każdym razie, Gniazdo platforma sprzętowa 1150 będzie bardziej istotne dla pozycji i szybkość wykonywania ciągu najbliższych 2-3 lat. Dlatego właściciele PC myśląc o modernizacji swoich systemów komputerowych jest jeszcze zbyt wcześnie. A nawet po 3 latach takich komputerów są nadal bez problemu będzie w stanie poradzić sobie z większością zadań. Dobrze, obecny spadek cen, podczas gdy bardziej niedawne decyzje, aby ich zakup naprawdę uzasadnione zarówno z punktu widzenia wydajności, a jeśli chodzi o cenę.