547 Shares 5352 views

bitwa Rzhevskaya podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej

Kiedy słyszymy słowo „Bitwa”, mamy na myśli powstają dowolnym polu bitwy, gdzie w ciągu dnia decyduje, który z kandydatów będzie zwycięzcą. Termin ten jest znany i zrozumiały. Ale Rzhevskaya bitwa była inna. Obejmowała ona ogromną ilość czasu z była seria bitew w ciągu ostatnich dwóch lat.


Rzhev- operacja Vyazemskaya

Konwencjonalne czasu ramki, która miała walk Rżew (8 stycznia 1942/31 marca 1943). Podczas tych dni było wiele okresy spokoju lub pozycyjnej wojny, kiedy żołnierze nie popełnił ataków.

Na początku 1942 roku armia radziecka była w stanie odrzucić siły Wehrmachtu z Moskwy. Jednak przeciw-obraźliwe, który stał się jednym z kluczowych wydarzeń wojennych, kontynuował. Oceń zażądał największy możliwy wynik. Znajduje się w regionie armii niemieckiej grupy „Centrum”.

wojska radzieckie na zachodzie i Kalinin Frontu było podzielić, aby otoczyć i zniszczyć tę moc. W pierwszych dniach stycznia przeciw-obraźliwe, począwszy od numeru 8, wszystko szło zgodnie z planem. Udało jej się uwolnić Vereya, Kirov, Mozhaisk, Medyn, Suchiniczi i Ludinowo. Warunkiem w celu odcięcia „Centrum” w kilku izolowanych grup.

otoczenie

Jednak liczba 19 została przeniesiona na innych frontach na rozkaz Iosifa Stalina sił atakujących. W szczególności, 1 Armia Uderzeniowa Kuznetsova została wysłana do Regionu Novgorod Demyansk i 16 Armia Rokossowskiego przeniósł się na południe. To znacznie zmniejsza mułu wojsk radzieckich. Pozostałe części po prostu nie mają środków, aby zakończyć operację. Inicjatywa została utracona.

Pod koniec stycznia została wysłana blisko Rżew 33 Armia pod dowództwem Efraima. Te kawałki ponownie walecznie obrony wroga, ale w końcu znaleźli się w otoczeniu. W 33. kwietnia został zniszczony i Michaił Efremov samobójstwo.

Operacja nie powiodła się radziecki. Według oficjalnych statystyk, strata wyniosła 776 000 osób, z czego 272 000 zostało zatopionych. Od 33 Armia wybuchła z okrążenia niewiele, t. E. 889 żołnierzy.

Walka o Rżewa

Latem 1942 roku wskaźnik ten zestaw za zadanie zdobyć miasto w regionie Kalinina. Przede wszystkim było Rzhev. Dla biznesu ponownie wziął armii dwa fronty – Kalinin (General Konev) i zachód (General Żukow).

30 lipca rozpoczął kolejną sowiecką ofensywę. Różnił się bardzo powoli. Każdy przeszedł i rozdrobnione kawałek ziemi o wartości tysięcy istnień ludzkich. Już w pierwszych dniach operacji do Rżewa miał zaledwie 6 km. Jednak zajęło prawie miesiąc z nimi walczyć off.

Miasto udało się dopiero pod koniec sierpnia. Wydawało się, że Rzhevskaya bitwa została wygrana. Istnieje nawet wolno było dopuścić do przodu oficjalnych przedstawicieli amerykańskiego prezydenta, który musiał patrzeć na Radzieckiego triumfu. Rzhev została podjęta w dniu 27 września. Jednak Armia Czerwona pozostał tam przez kilka dni. Tam też zostały zaostrzone niemieckie posiłki, które zajęli miasto na 1 października.

Kolejna ofensywa radziecka zakończyła się niczym. Utrata bitwy Rżewa w tym okresie wyniósł około 300 tysięcy osób, tj. E. 60% personelu Armii Czerwonej na tym froncie.

Operacja „Mars”

Już pod koniec jesieni-zimy wcześnie planuje kolejną próbę przełamania obrony „Centrum”. Tym razem zdecydowano, że atak odbędzie się w tych obszarach, w których nie została jeszcze podjęta. Były to miejsca, pomiędzy rzekami Gzhat i Osugi, a także w pobliżu miejscowości Młody tud. Nie było najmniejszej gęstości niemieckich dywizji.

Jednocześnie polecenie próbuje zmylić wroga odwrócić Wehrmacht od Stalingradu, gdzie te dni przychodzi kluczową dni walk.

39 Armia zdołała zmusić młodych tud i 1. Korpus Zmechanizowany zaatakowany jednostek pancernych wroga w pobliżu miasta White. Ale to był chwilowy sukces. Już na początku grudnia niemiecki kontra zatrzymał żołnierzy radzieckich i zniszczył 20 Armia. Ten sam los spotkał dwóch budynków: 2. Kawalerii Gwardii i 6 zbiornika.

8 grudnia na tle tych wydarzeń Gieorgij Żukow podkreślił, że operacja „Mars” (nazwa kodowa) wznowiła ze zdwojoną energią. Ale żadna z prób przebić się przez linię wroga obrony nie została zakończona pomyślnie. Żołnierzy pod dowództwem generała Khozina, Yushkevich i Zygina powiodło się. Wielu z nich po raz kolejny w otoczeniu. Według różnych szacunków, liczba żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w okresie waha się między 70 a 100 tys. Walki Rżew 1942 i nie przyniósł długo oczekiwane zwycięstwo.

Operacja „Byuffel”

W poprzednich walkach założył tzw projekcji Rzhevskij które zostały zajęte przez wojska niemieckie. To był narażony odcinek frontu – otoczyć go było najłatwiejsze. Szczególnie ostro stało się jasne po wojska radzieckie zajęli miasto Wielkiej Łukasza, w styczniu 1943 roku.

Kurt Tseyttsler i reszta dowództwem Wehrmachtu został ciężko zadać Hitlera zezwolić na wycofanie wojsk. W końcu zgodził się. Oddziały miały zostać wycofane do linii w rejonie miasta Dorohobuż. Odpowiedzialny za przeprowadzenie tej ważnej operacji był pułkownik Generalna Walther Model. Plan był kryptonimie „Büffel”, który jest tłumaczony z języka niemieckiego jako „buffalo”.

biorąc Rżewa

Właściwe wymusza odsunięcie Niemcy mogą opuścić projekcję praktycznie bezstratne. 30 marca ostatni żołnierz Rzeszy opuścił stację, który został zaatakowany przez okres dłuższy niż rok. Wehrmacht zastrzegła pustego miasta i wioski: dziczyznę, Gzhatsk, Biały, Vyazma. Wszystkie z nich zostały wykonane przez wojska radzieckie w marcu 1943 bez walki.

Ten sam los spotkał się Rżewa. Został wydany w dniu 3 marca. Pierwszy wszedł do miasta 30-ty wojsko, które prowadzi się w tej branży od dłuższego czasu i obsadzone niemal od podstaw po krwawych walkach. Tak zakończyła walk Rżew 1942 1943. strategiczny sukces doprowadził do tego, że w inicjatywie II wojny światowej po raz kolejny przeniósł się do Związku Radzieckiego.

pościg wroga

Armia radziecka pozostawił Rżewa i zaczął przyspieszony początek pozostawionych pozycjach Niemców. W rezultacie, w marcu udało się przesunąć linię frontu na zachodzie przez kolejne 150 kilometrów. Komunikacja wojska radzieckie zostały rozciągnięte. Vanguard oddalone od tyłu i zabezpieczenia. Promowanie opóźnić początek odwilży i złych warunkach drogowych.

Gdy Niemcy wykopali w dzielnicy Dorohobuż, stało się jasne, że armia o gęstości nie wygrać, a Armia Czerwona zatrzymała się. Kolejny przełom nastąpi w lecie, kiedy zakończyła bitwę pod Kurskiem.

Losy Rżewa. Odzwierciedlenie w kulturze

W przededniu II wojny światowej mieszkali w mieście 56 tysięcy osób. Miasto spędził 17 miesięcy w zawodzie, w którym zostało ono zrównane. Miejscowa ludność uciekła lub dzień wcześniej, albo nie przetrwać władz niemieckich. Kiedy wojska radzieckie wyzwoliły miasto 03 marzec 1943, pozostało 150 cywilów.

W odniesieniu do szacunków całkowitych stratach Armii Czerwonej na więcej niż rok walki, marszałek Wiktor Kulikow, liczba ta wzrosła ponad 1 milion osób.

Walki Rżew lewo około 300 jardów zachowanych, gdy przed walk gdzie oni byli 5500. Po wojnie został przebudowany praktycznie od zera.

Krwawe walki i ogromne straty są odzwierciedlone w pamięci ludzi i różnych dzieł sztuki. wiersz Aleksandra Tvardovskogo „Zabiłem pod Rżewa” uważany jest za najbardziej znany. Wiele zabytków ma obszar Twer. Walki Rżew, muzeum-panoramy imprezy – to wszystko wciąż przyciąga dużą liczbę odwiedzających. W tym samym mieście, dodatkowo znajduje się pomnik obelisk.