174 Shares 9540 views

MAZ-541: Dane techniczne

W 1956 roku lotnisko holowanie MAZ-541 został zaprojektowany i zbudowany na MAZ dla bardzo dużych samolotów. To był ekskluzywny projekt, zainicjowany przez rząd ZSRR w związku z koniecznością stworzenia potężnego holowanie statku powietrznego. Eksperci Bureau MAZ natychmiast pod warunkiem dokumentacji i rozpoczął montaż unikalną maszynę. Tylko trzy Ciągnik MAZ-541 były produkowane w pierwszym etapie. Na stronie testowej fabrycznie zostały gruntownie przetestowane nowej technologii.

praktyczne zastosowanie

MAZ-541, lotnisk nowy ciągnik generacji zastąpiły pojazdy wojskowe MAZ-535, które zostały wykorzystane w tym czasie do holowania dużych samolotów. Moc pięćset trzydzieści piątą ledwo wystarczy przesunąć samoloty na tej samej wysokości ciała MAZ-535 nie pozwalają samochody napędzane bezpośrednio w korpusie samolotu, i konieczne było użycie dodatkowego pręta wydłużyć sprzęgła.

Nowy holownik został wykonany z największą zaniżone typu sedan. MAZ-541, w rzeczywistości był jedynym w świecie ciągników zewnętrznych cech samochodu. Jednak samochód w rankingu w kategorii „samochody są” może być tylko warunkowe, jak koła na holowniki były dalekie od małych. Zostały one zapożyczone z przodu wózka YAZ-214, a tylną zestaw MAZ-525 samochody ciężarowe.

MAZ-541 był napęd na cztery koła z podwójnej, przy czym przednia oś może zostać odłączony w razie potrzeby. Koła ciągnika trakcja z drogi była idealna dla maksymalnej przyczepności.

podwójna kontrola

Zadaniem holowania samolotów powiązanych z pewnymi zasadami manewrowania. Dlatego urządzenie jest sterowane za pomocą podwójnej kierownicy. Wewnątrz dwa niezależne od siebie „pączek” zostały zainstalowane. Jedno koło znajdowało się w zwykłym miejscu, z przodu, po lewej stronie, a drugi znajdował się ukośnie z tyłu po prawej stronie. Inne kontrole, pedał sprzęgła, hamulca i akceleratora są duplikowane. Takie rozwiązanie wymaga specyfikę manewrowania ciągnikiem.

Działanie pierwszego MAZ-541 wykazała dobre wyniki w trybie testowym. Urządzenie jest łatwo holowany IL-62, Tu-114 i Tu-144, nawet "Concord". Po samochód przeszedł wszystkie testy, Ministerstwo Przemysłu Lotniczego ZSRR zamówił kolejne 13 pojazdów. Jednakże ciągniki nie zostały wydane z powodu zmian w specyfikacji technicznej i przejścia zakładu Mińsk do produkcji bardziej nowoczesnych form urządzeń lotniskowych.

pamięć

ciężarowe lotnisku MAZ-541 pozostał w historii motoryzacji jako unikatowy przykład twórczej inżynierii. Stał się mistrzem w swojej kategorii wagowej, a w rzeczywistości nie miał sobie równych. Wkrótce, na ziemi, nowych ciągników, mocny i zwinny, że pełnienia dodatkowych funkcji tankowiec. Ale wszystkie istniejące kopie pięćset czterdzieści pierwszej udanej pracy aż do końca lat siedemdziesiątych.

Przez długi czas, z wyjątkiem samolotów traktora ciągnącego wykonać inną funkcję, która może zostać wywołana honorowy. Samochód spotkał się loty międzynarodowe do Szeremietiewo, wydaje się on być reprezentowany przez „Aeroflot”, a tym samym całego kraju. W oczach zagranicznych gości MAZ-541 był kolejnym osiągnięciem radzieckiego przemysłu lotniczego. Malowane w kolorze ochry światła, urządzenie produkowane nieopisaną wrażenie kiedy saunter na przestronnym miejscu przed wejściem do zysków z zagranicy wykładziny. Cudzoziemcy, którzy zszedł z drabiny i starał się wszelkimi sposobami sfotografować olbrzymi samochód.

A kiedy po wysiadania samochód prowadził ze statku na parking, to była prawdziwa akcja teatralna i cudzoziemcy, którzy byli już w budynku terminalu, nowo sprowadzone kamery, które nawet z daleka, ale aby uchwycić niezapomniane wzrok.

54 traktor lotnisko Weight-MAZ było trochę mniej niż 30 ton, ale w ten sposób maszyna wyglądała całkiem elegancko. Konieczne projekt zapewnia mocny silnik diesla zbiornik z wysoką wydajnością. Ciężarówka Giant był prawdziwy klejnot drogi startowej i wszystkie okoliczne obszary lotniska Szeremietiewo.

MAZ-541: Dane techniczne

Waga i rozmiar parametry:

 • Długość ciągnika – 7800 mm;
 • Wysokość – 2200 mm;
 • Szerokość – 3400 mm;
 • Rozstaw osi – 4200 mm;
 • Całkowita waga – 29 ton;
 • napęd – 4 x 4.

elektrownia

Silnik zamontowany na ciągniku z rejestru Tank – D-12A.

 • Liczba cylindrów – 12.
 • mechanizm dystrybucji gazu (RM) – narzut.
 • Konfiguracja – cylindry V-kształtny.
 • Pojemność – 300 litrów. a.
 • Maksymalne obciążenie trakcyjne – 85 ton.
 • Przepływ paliwa – 130 litrów na 100 km.
 • Zużycie paliwa na stronach startowych – 45 litrów na godzinę.

tarcie biegów, przeznaczone do wielokrotnego oderwanie od poślizgu. Transmisje modyfikowane dwustopniowym, z jednym biegiem wstecznym.

podwozie

Urządzenie jest wyposażone w dwa ciągłe mostu, w środku których jest hipoidalnych mechanizmy planetarne. Obrót przypadku wału napędowego i przeniesienia jest przekazywany na koła za pośrednictwem semiaxes z kołnierzami na końcu, które służą jako obrzeże montażowej.

wzmocnione zarówno Zawieszenie sprężyna. Uchwyt wypożyczenia MAZ-525. Zawieszenie paraboliczne arkuszach zebranych z dolnej podpory. Ze względu na niską pakietu progibaemosti przenieść wózek był twardy, ale nie miękną sprężynę, ponieważ nie było niebezpieczeństwo osiadania i uszkodzenia pojazdu pod własnym ciężarem.

Zwrotnica przednia oś obrotowa konstrukcja, a także koło ślimakowe-hipoidalnych przekładni pochodzi z wojskowej ciężarówki MAZ-535. Kierowca musiał dołożyć wszelkich starań, aby obrócić kierownicę, więc pozycja kierowcy ciągnika wziął tylko silny i dzielny żołnierzy firmie Usługi lotniskowe.

modelowanie

Podobnie jak wszystkie rzadkich przypadkach pojazdów samochodowych, holowników samolotów skopiować w miniaturowej skali. kopia techniczna MAZ-541-1: 43, gdzie najnowsze dane wskazują na skalę tego produktu może być wartościowym eksponatem dowolny zbiór.