265 Shares 3167 views

Kargopol toy – historia pochodzenia. Zabawki modelowanie Kargopol

We wsiach, które były na terenie dzielnicy Kargopol (obecnie Kargopol dzielnicy Archangielsk Region), od czasów starożytnych obejmował tworzenie ceramiki, przedmiotów gospodarstwa domowego. Przypadek ten był sezon – zakończył kiedy prace rolnicze, chłopi mogli sobie pozwolić na garnki modelowania. Odpadów gliny tworzyć różne rzemiosła. Zatem przyszedł słynny Kargopol zabawkę. Początkowo handel nikt nie brał poważnie. Barwienia produktów wykorzystujących materiały pod ręką. Zasadniczo, jest to czarna pieca i wapna.

Co to jest – zabawki z gliny?

Gliniane zabawki Kargopol są figurki w postaci psów, niedźwiedzie, bajkowych bohaterów opowieści krępe mężczyzn z brodami, łopaty, kobiety z noworodkami, ptaków i innych stworzeń. Pomimo tak różnorodnych formach, starożytnych Kargopol gliniane zabawki nie mają jasne kolory, ponieważ kolory używane jak kreda, sadza, i kolorowym gliny. Nowoczesne rzecz ma już bardziej żywe odcienie, ale specjalistów starają się zrobić wszystko działa bardzo kolorowe. Czerwony, niebieski, zielony, biały, czarny i ochra kolory są najbardziej popularne odcienie graffiti na produktach.

Dla większości zabawek charakteryzują elementami malarstwa, takich jak krzyż, czerwone duże koła, pierścienie. Wszystko to starożytnych symboli solarnych. Również motywy roślin płatki kłosy i ziarna.

autorstwo

W większości przypadków nazwy producentów tych gadżetów są znane. Ale istnieje kilka znanych mistrzów zabawki Kargopol, dzięki kreatywności, które zachowało się rzemiosła i charakterystyczne elementy zostały wprowadzone do niego.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku mieszkał we wsi Grinevoj Druzhinin Ivan Vasilevich – potomek garncarzy. Był jednym z najbardziej utalentowanych twórców glinianych zabawek. Dzisiaj ludzie wiedzą swoje arcydzieła klasycznej Kargopol.

Grinevoj stał się kolebką kolejnych sławnych mistrzów, spod którego nie było wspaniałe ręce Kargopol toy. Nazwać – Babkina Ulyana Iwanowna. Zaczął angażować się w tworzeniu zabawek nawet w wieku 15 lat, Babkin kontynuował handlu aż do śmierci. Że nie dała Zakończ piękny produkt niestandardowy prezent. To Ulyana Iwanowna zachowało obraz rycerza Polkan, lub jak to nazywa, polihana. Centaur z brodą, która jest Polkan – jeden z najbardziej lubianych i popularnych obrazów Kargopol glinianych zabawek.

dynastia Sheveleva

Zabawka z Kargopol jego rozwój zawdzięcza wiele Shevelev. Zadziwiające jest to niemożliwe, aby powiedzieć, nie wspominając o tych sławnych ludzi. Rhode Sheveleva pochodzi z Tokariew wsi, który był kilka kilometrów od Kargopol na Pudoż oddechowych. Shevelev Aleksandr Pietrowicz dał życie Kargopol dział oddział „wzory Biały Sea”, które produkowane zabawki.

Dzisiaj sprawa przodkach odziedziczył Shevelev Valentin Dmitriewicz. Jest zaangażowany w odtwarzając starożytne techniczna obsługa obvarki rzemiosła, które polega na umieszczeniu w gorączce po wypaleniu zabawki w tzw turbulencji – grubą rozwiązanie oparte na mące. W rezultacie powierzchnia produktu jest pokryta dekoracyjnych plam czerni. Wszystko to jest możliwe dzięki palonego mąki. W Kargopol w 2003 roku został stworzony przez House Museum Sheveleva dynastii i Kargopol glinianych zabawek.

kobieta

Najstarszych Kargopol toy – kobieta. Dzięki połączeniu dość starożytnych elementów i ich archaiczny odsyła użytkownika do mezolitu, neolitu i paleolitu. Jego wygląd przypomina postać bożka kobieta z kamienia, z prostej płaskiej twarzy. Historycy uważają, że reprezentuje Wielką Matkę, która przypuszczalnie odnosi się do matriarchatu okresu paleolitu. Później reinkarnacji jako symbol Matki Ziemi, głównej bogini natury. Po pewnym czasie znaczenie religijne zaginął zabawki, i stało się gra tylko dzieckiem i akcesoria chłopskich.

produkcja kobiet

Figura formowana na części: głowy i tułowia, ramion, spódnica dzwon i owy. Trunk i spódnica przymocowane do siebie, wyciska zarówno kiełbasek ręce, skręcone je w postaci kuli, a także stałe. Nakrycia głowy w formie kapeluszy lub kokosznik zapiąć ostatni. Na tym kończy się modelowania.

Kargopol zabawka musi dalej być pomalowane. Babu potraktowano wapnem, jest czasami wykorzystywane do tego celu rozwiązanie oparte kredy i mleka. Następnie przystąpił do opanowania prorisovyvaniyu fartuch. To był wypełniony różnymi obrazami symboliczne znaczenie. Tak więc, faliste linie symbolizują wodę i deszcz, zygzaki błyskawic myśli, przelotne i burze. Wizerunek krzyża w okręgu symbolizujący słońce, a krzyż w Diamond – gruntowych. Malowania zabawek Kargopol w formie krzyża z kropkami oznaczało pola zasiane, i różnych loki – to kiełki. Ogólnie rzecz biorąc, cała symbolika powyżej związany z utrwalonym rezydenta, oracz lub siewcy.

Polkan

Szczególne miejsce w historii rzemiosła gliny trwa Kargopol toy Polkan. Eksperci w dziedzinie pamiątkę uwierzyć, że słowo „Polkan” pochodzi od „polkonya”. Ta zabawka jest po kobietami. Jest on uważany za ciekawy i archaiczne, ma wiele różnych znaczeń. Polkan – centaur, człowiek-koń, nosi brodę i kapelusz. Czasami przedstawiany z żywienia kobiet. W Polihane pojawia się bardzo ważnym symbolem chłopstwa – konia. Stał się uosobieniem uprawowe, bogactwa, szlachetności i siły.

Polkan – rolnikiem, jako pierwszy Pahari jest postrzegana jako „people-koni.” Broda – jest dowodem na wiek dojrzałości i szerokiej piersi – symbol jego prime. Co symbolizuje piersi kobiet? Historia Kargopol toy mówi , że jest to uniwersalny symbol chłopów: patronem genus, rodziny, szefa, opiekun paleniska.

inne dane

Nawiasem mówiąc starożytne obrazy są wizerunki zwierząt. Pierwszy popularne były zające, później zostały one zastąpione przez konie. Szczególne miejsce niedźwiedzia honor ( „medvezhaha”) z lub bez jego potomstwa. To może rzeźbić różne przedmioty gospodarstwa domowego, takich jak ryby lub lustro w nogach. Znieść – jest to jeden z pierwszych znaków planety. Do najnowszych tematów Kargopol gliniane zabawki są zdjęcia związane z życiem wiejskim. Tym samym mistrz wyrzeźbione trzy zaprzęgać konie z jeźdźców. Mężczyźni z długimi brodami, gospodarstwo akordeon, sandały lub rurki, chłopa i panie – wszystkie prototypy gliny rękodzieła.

Funkcje zabawki Kargopol

Kargopolskaya gliny zabawka ma dość archaiczny wygląd. To ma rozpoznawalny styl, rysy twarzy i obrazów. Ta mała rzecz może uświetnić prawdziwie narodowy, gdyż jego wydajność jest najbardziej wolny. Tradycyjnie, wszystkie przedmioty rękodzieła można podzielić na kilka kategorii: pierwszy obejmuje archaiczne typy, takie jak Keeper – kobiety, która utrzymuje gołębie w rękach, a także koni i innych zwierząt Polkan. Drugi typ to Kargopol produkty toy story, które pokazują sceny z życia wsi. Ponadto, ta kategoria pamiątek przedstawia sceny z bajek. Może to obejmować takie kompozycje jak „dziewczyna za pranie”, „rzepy” i innych.

Kargopol toy tradycyjnego malarstwa – bielona artefakt, malowane różne kolory, ale bez powodowania zbędnych szczegółów i niepotrzebnego połysk. Pomimo faktu, że figurki zawiera jasne kolory, wygląda wyciszony. Osoba podpisuje jest dość arbitralny.

O dzisiejszej Kargopol zabawki

Dziś, oprócz klasycznych obrazów zyskał szeroką popularność multi-zorientowali kompozycje. Tu jest ruch i charakter, od mistrzów istnieje pragnienie, aby zrobić wszystko, co w prawdziwym życiu. Potters założona tematów i motywów. W przeważającej części jest to życie chłopów, ich święta i dni powszednie. Rozwinął szeroki wybór nowych przedmiotów, które są istotne dla daty wakacji, na różnych wystawach, wydarzeniach, które mają miejsce w danym mieście.

House Museum Sheveleva

Kargopol, ulica Gagarina, dom №30 – w tym starym budynku z bali z ramkami Zielona jest znany na całym Rosja House Museum Sheveleva. Ta rodowa siedziba dynastii mistrzów Kargopol zabawek. Istnieją dwa małe pokoje, które kiedyś zakwaterowani Claudia Pietrowna Dmitriy Vasilevich Shevelevy. Podnieśli troje dzieci – Valentina, Vladimir i Vitali. I dali życie dla swoich dzieci, które nie dają rzemiosła Zatoki ich przodków. Kiedy Dmitrij Vasilyevich zmarł pod koniec 2000 roku, a jego następcy wykonane z otwarciem oferty muzealnej. Pomysł ten był wspierany przez administrację powiatu, a dwa lata później władze dał drugą połowę powierzchni na wynajem Sheveleva starego.

ekspozycje muzealne

W 2002 roku na osiedlu Vladimir Shevelev ułożone sali wystawowej lecie, jak iw recepcji w domu, zorganizował pokój dla warsztatów. Rok później bracia stworzył ekspozycję Sheveleva, ale tymczasowy. Oficjalna data otwarcia domu-muzeum jest 13.06.2003 roku.

W dzisiejszym Kargopol znajduje się stała wystawa zabawek Kargopol, więc muzeum Sheveleva wypełnia tę lukę. Oto zdjęcia niektórych pamiątki rodzinne, tradycyjne urządzenia gospodarstwa domowego, które zostały rzeczy dokonuje się na kole garncarskim i pokryte szkliwem ołowiu. Dekoracji wystawy są obiekty malowanie trzech braci. Nie będzie interesujące dla starszego pokolenia i młodszych.

Oto ona – Kargopol toy. Historia jej powstania jest zakorzenione w starożytności, biegnie przez wieki i zatrzymać nowoczesne dynastię Kargopol House Museum Sheveleva. Być może ten, kto pierwszy zobaczy ceramiki, mówi: „To ja to zrobić.” Ale nie, nie muszą być specjalne umiejętności, talent, dar. Aby utworzyć Kargopol zabawkę, trzeba poczuć ducha chłopów i chłonąć miłość starożytnej sztuki i ojczyzny.