755 Shares 9637 views

Mama powiedziała, że nie można ufać mężczyznie … Jak poradzić sobie z stereotypami?

Na szczęście teraz coraz mniej dziewczynek wychowuje się w drobnych burżuazyjnych i potężnych tradycjach. Są jednak rodziny, w których matki i babcie walczyły ze sobą, że nie można ufać człowiekowi w niczym, że ktokolwiek chce poznać młodą damę, szuka łatwych rozrywek. Czy tak i jak niebezpieczne są takie stereotypy dotyczące stosunków płciowych?

Oczywiście, czas jest teraz trudny, niebezpieczny, niepokojący. Coraz częściej człowiek musi dokonać własnego wyboru, wziąć odpowiedzialność za czyny wykonane. Nie ma instytutu sprzątania, kiedy potępieni zostali sprawdzeni do dziesiątego pokolenia, a dopiero potem zostali łaskawie poproszeni o dłonie dziewczyny z dobrego domu. Znaczenie intencji wobec pani okazała się być wskaźnikiem wiarygodności małżeństwa i przyszłego małżonka. Ale teraz się śmiejemy z wielu stereotypów. Przecież to zależą głównie od naszego negatywnego doświadczenia, a nawet gorszego – od uprzedzeń rzuconych w głowę starszego pokolenia. Ludzie wychowani w systemie całkowitej kontroli i podejrzeń są pewni, po pierwsze, że nie można ufać mężczyzny, a po drugie (dotyczy to teściowej), że wszystkie dziewczyny po prostu patrzą do torebki lub kieszeni przyszłego pana młodego.

Możesz mieszkać w atmosferze podejrzeń i lęku, ale jakiego rodzaju jest życie? Gdy młoda dziewczyna została zabrana z dzieciństwa do głowy, że nikt nie może ufać człowiekowi, to jak może zobaczyć potencjalnego partnera w osobie? Czy zrozumie i doceni swoje potrzeby, uczucia, pozytywne cechy? Albo będzie traktowany jak wróg, z podejrzeniem, i tylko poczekaj na najmniejszy błąd?

Zdaniem współczesnych psychologów i terapeutów rodzinnych nie ma niczego, czego człowiek nie może ufać. Wręcz przeciwnie, wszelkie środki mające na celu zachowanie rodziny lub związku, po pierwsze, oznacza otwartość i szczerość. Nie ufając innej osobie, najbliższej, pozbawiamy się najważniejszej rzeczy – prawdziwej szczerej komunikacji z nim. Stereotypy w małżeństwie mogą pogarszać problemy. W rzeczywistości nie ma praktycznie niczego, czego człowiek nie może ufać. Kochanek i dziecko zostaną przemalowane, a kolacja będzie przygotowana, a rodzina zapewni. Rodziny, w których ról były sztywno rozpowszechnione, zastanawiał się, jak młody człowiek może nauczyć się służyć samemu, a jeśli to konieczne, swojej żonie i dziecku. Przecież żaden z nas nie jest odporny na choroby, czasową niepełnosprawność, klęski żywiołowe.

Jeśli odejdziemy od zasady, że nikt nie może być zaufany, nigdy nie możemy budować harmonijnego związku z inną osobą. Pomyśl o sobie: jak byś się czuł, gdybyś postrzegana przez innych tylko jako źródło problemów lub niebezpiecznej osoby? Prawda, niewygodna sytuacja? Poglądy na temat roli płci – na przykład fakt, że nie można ufać mężczyzny, że wszystkie dziewczyny są frywolne i szukają zamożnych małżonków, że kobieta powinna pozostać w domu i wychować dzieci, a partner zarabia na życie – tylko komplikuje nasz związek. Pierwszym krokiem na drodze do harmonii w małżeństwie będzie tylko szczerość i ciepło. Są niemożliwe bez prawdziwego – kompletnego zaufania.