622 Shares 4765 views

Assembler – Polecenia niskiego poziomu dla początkujących programistów

Wszystkie komendy mogą być wykonywane wyłącznie przez język maszynowy. Polecenia Assembler – symbolicznym językiem. Dzięki niemu napisać mały, ale bardzo szybki program. Jednak pomimo swojej wielkości, proces pisania jest bardzo czasochłonne. Dlatego, instrukcje montażowe są wykorzystywane do części sprzętu lub gdy program nie jest na tyle krytyczny pamięci. Dlatego kod asemblera jest wydawana w postaci podprogramów i zintegrowane z kodem wysokiego poziomu. Ponieważ asembler może różnić się znacznie w zależności od rodzaju architektury, należy wziąć pod uwagę to dla konkretnego przypadku, ten artykuł jest architektura Win. Ale opis instrukcji montażu, co do zasady, nie zmienia się znacznie, i można je stosować w mikrokontrolerów i innych urządzeń elektronicznych, które używają asemblera.

Polecenia arytmetyczne stosowane w zespole

Pomimo tego paradoksu, jak powszechność, tylko 4 arytmetyka instrukcja asemblera jest i może być wykorzystywany przez programistów. Mimo, że zostały stworzone przez języki programowania wysokiego poziomu, które wykorzystują komputery, sprzęt AGD, telefony, smartfony, laptopy i tak dalej. D. Praca z nimi jest możliwe i całkiem skutecznie. lista poleceń asemblera przedstawia się następująco:

  • dodatek;
  • odejmowanie;
  • mnożenie;
  • podział.

dodatek

Operacja arytmetyczna, znana od czasów liceum. Aby korzystać z tej funkcji, należy wziąć pod uwagę jedynie dodatku, co jest związane z reprezentacją liczby składanych w pamięci komputera. Ogólny widzenia działania jest następujący:

ADD

Zespół wykonuje szereg komórek, dodaje je razem i pisze „Yacheyku1”. Teraz działanie warunków przelotowych: zarówno ilość komórek musi mieć taką samą rozdzielczość. Ponadto, jeśli jest pierwszy rejestr, a następnie można dodać do tego wszystkiego. Jeśli istnieje pierwsza komórka, to jest możliwe dodanie na bezpośrednim lub argumentu lub rejestru.

Opis wskazówek montażowych i ich realizacji wymaga bardziej kompleksowego podejścia niż może dostarczyć jeden artykuł. Przez ekipy montażowe, pomimo ich żałosną kwotę, to jest napisane tak wiele książek, które mają więcej niż sto stron. Dlatego też, mimo pozornej łatwości, zachęcamy do zapoznania się bardziej szczegółowo opisujący pracę zespołu, który pozwoli Ci poznać wszystkie niuanse dla różnych architektur.

odejmowanie

Operacja ta jest wykonywana przez tego samego algorytmu, jak poprzedni. Nawet zespoły takie jak typ rekordu:

SUB

Zasada obliczania jest następujący: Odejmij od №1 №2 i nadpisuje №1. Warunki przechodzących operacje są takie same, jak i warunki funkcjonowania dodawania.

mnożenie

Jeżeli podział i dodatek stosowany ten sam zespół jak na niepodpisane i podpisane liczb, a następnie mnożenie i dzielenie są różne algorytmy dla nich. Na przykład, aby pomnożyć liczby niepodpisanych pomocą tego polecenia:

MUL

Określona w argumencie polecenia jest jednym z czynników. Położenie drugiego czynnika i miejsce wyniku operacji są ustalane z góry, w zależności od wielkości w bajtach MUL. Ich lokalizacja – to temat na inny artykuł. Dla podpisana mnożenia użyj polecenia:

Imul

Można spotkać inne przykłady, ale jest bardziej zrozumiałe i znajome. Wskazane dwa czynniki, a wynik jest umieszczany w argumencie №1. W tym przypadku, operand zarejestrować №1 koniecznie wystaje i operand №2 – rejestr lub komórka pamięci. Ale inne opcje również zostaną omówione:

Imul

Imul > ,

Imul ,

Pierwsza opcja jest podobna do MUL na urządzeniu, więc reguły do niego można przypisać tutaj. Druga opcja pozwala jednoznacznie określić lokalizację – w rezultacie, oraz czynnik. W trzecim przykładzie wykonania określa rejestr, który jest pierwszym czynnikiem, przy czym wynik mnożenia jest umieszczony. Pod bezpośrednim argumencie nie ma na celu określenie konkretnego rejestru i numer, który pomnożyć argument.

podział

Jak wspomniano powyżej, służący do podziału dwóch zespołów. Dla liczb bez znaku stosuje się:

DIV

Dla podpisanych numery za pomocą następującego polecenia:

IDIV

Aplikacja instrukcja podział cechą jest to, że tylko dzielnik argumentu, który działa jako rejestru lub pamięci komórki. Podzielić liczbę zawsze ma swoją określoną lokalizację, która zależy od liczby wielkości. To ma swoje miejsce i wynik operacji.

Wyszukiwanie i definicja miejscach można powiedzieć to samo jako iloczyn: wymaga osobnego artykułu, a ilość informacji jest znaczna.

przydatne konkluzja

sklasyfikowane również jako „stosunkowo pomocnych instrukcji montażu” i powinno zawierać polecenia NEG . Wkłada znak w szeregu, który jest w argumencie. To wszystko nadzieję, że artykuł pomógł Ci zrozumieć arytmetyczną poleceń asemblera.

I poręczny operacja zwiększania i zmniejszania (zwiększenie lub zmniejszenie jednostkę operandu). Aby zwiększyć argumentu jest konieczne przepisanie następujące polecenia:

INC

Aby zmniejszyć powinni przepisywać:

Grudzień

Jak można wykonać operandu lokalizację pamięci lub zarejestrować. Exclusive korzyści z tych działań jest to, że biorą się za mniej miejsca niż w podobnych instrukcji montażu oferowanych przez dodawanie lub odejmowanie.