663 Shares 4864 views

Północ, południe, zachód, wschód: jak ustalić kierunek

W kartografii, geografii od dawna rozumie się strony świata. Są potrzebne do określenia kierunków na terenie i mapie, są wykorzystywane w budownictwie, transporcie, pomoc w innych działaniach. Jak ustalić, gdzie północ, południe, zachód, wschód? Dowiedz się, jakie są boki horyzontu, jak je poruszać.

Podstawowe wskazówki

W czasach starożytnych człowiek nauczył się określić jego położenie na ziemi, zauważając, że Słońce wschodzi każdego dnia z linii horyzontu na wschodzie i siedzi wieczorem na zachodzie. Zdolność do orientacji pomogła naszym przodkom znaleźć drogę do domu, polowania i pielęgnowania roślin. Zasada dzielenia przestrzeni na części była ważnym etapem studiowania osoby na całym świecie. W czasach starożytnych główne strony świata otrzymały swoje obecne nazwy (północ, południe, zachód, wschód). Z czasem instrumenty obserwacji Słońca i planet, urządzeń pomiarowych stały się bardziej wyrafinowane. Naukowcy odkryli, że bieguny geograficzne Północ i Południe są dwoma przeciwnymi punktami, w których powierzchnia naszej planety jest przecięta przez urojoną linię – oś Ziemi.

Określ gdzie na północ, południe, zachód, wschód?

Kierunki na wschodzie i zachodzie są związane z jednym z ruchów Ziemi – obrót wokół jego osi. Słońce pojawia się rano ze względu na linię horyzontu na wschodzie, osiąga zenit po południu, idzie na drugą stronę nieba wieczorem i siedzi na zachodzie. Istnieją różnice w położeniu słońca na różnych szerokościach geograficznych związanych z nachyleniem osi Ziemi. W południe na równiku gwiazda była tuż nad twoją głową. W zimie na półkuli północnej przesuwa się na południe, latem – na północ. W okresie letnim wschodem słońca obserwuje się na południowym zachodzie, w zimie – na południowym wschodzie. W polarnych i okrągłych szerokościach geograficznych noc polarna trwa sześć miesięcy, a luminescencja nie wzrasta zza horyzontu. A gdy sześć miesięcy rocznie słońce nie pójdzie – nadchodzi polarny dzień. W północnym regionie znajduje się biegun magnetyczny, w kierunku którego obraca się igła kompasu. W przeciwnej części planety jest najbardziej południowym kontynentem – Antarktyda. Określ kierunek, jeśli znasz jeden z nich, możesz użyć prostej metody. Trzeba stanąć tak, aby twarz była skierowana ku północy. Następnie za plecami będzie południe, po lewej stronie – na zachód, po prawej – wschód.

Wzajemne położenie głównych i pośrednich stron horyzontu

Są główne kierunki – północ, południe, zachód, wschód – które są uzupełniane przez pośrednie. Ten podział jest bardzo wygodny, pozwala dokładniej określić pozycję na ziemi, znaleźć obiekty na mapach i plany topograficzne. Na przykład na północno-wschodzie znajduje się strona horyzontu, usytuowana pomiędzy kierunkiem na północ i wschód. Na mapach, planach, wybieraniach, podręcznikach, książkach referencyjnych, notacji z pierwszą literą nazwy rosyjskiej lub łacińskiej wprowadzono. Istnieje bardziej szczegółowy podział boków horyzontu. Są więc północno-północno-wschodnie (ssv) i wschód-północny wschód (wszystkie kierunki) między kierunkami с i с-в.

Strony świata w planach, mapach i świecie

W dawnych czasach nawigatorzy i podróżnicy kierowali się mapami, na których północ znajdowała się na dole, a na południu na szczycie. Wiedza o powierzchni Ziemi była niedoskonała, wielu geografów zostało błędnych, umieszczając obiekty na planach i mapach. Były tzw. "Białe plamy" – nieznane obszary. Co do zasady, na nowoczesnych planach geograficznych i mapach w górnej części znajduje się północ, od dołu jest południe, na lewo-zachód, na prawo na wschód.

Ta sama zasada została użyta do stworzenia globu. Jego górna połowa to półkula północna, dolna połowa to półkula południowa. Po lewej stronie początkowego południka jest zachodni, po prawej – wschodnia półkula. Miejscem, w którym piłka przyciąga do stanowiska jest biegun południowy, przeciwnym punktem jest biegun północny. Łatwo jest znaleźć dowolny obiekt geograficzny, jeśli jego współrzędne są znane. Północ, południe, zachód, wschód – główne kierunki, a także szerokość i długość geograficzna na mapie i na świecie. Kontynenty, oceany, równiny, góry, morza, miasta i inne obiekty geograficzne położone powyżej równika mają szerokość geograficzną północną, poniżej 0 ° równolegle do południu. Obiekty po lewej stronie początkowego południka mają zachodnią długość geograficzną, po prawej – wschodnią długość geograficzną.

Kompas – urządzenie do określania kierunku

Znajdowanie stron horyzontu i orientowanie na terenie pomaga urządzeniu wyposażonemu w dwukolorową igłę magnetyczną. Zwykle obraca się swobodnie w środku okrągłej obudowy. Instrumentem służącym do określenia kierunków jest kompas. Północ, południe, zachód, wschód są oznaczone literami w skali tego urządzenia. Czerwony punkt skierowany w kierunku "C" lub "N" wskazuje na północ. Przeciwna część strzałki wskazuje na południe. Po lewej stronie tej osi znajduje się zachód, po prawej – wschód. Wewnątrz kompasu znajduje się skala o numerach od 0 do 360 °, ustawiona zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Cena podziału na różne urządzenia może się różnić. Korzystanie z kompasu umożliwia:

  1. Dowiedz się, gdzie leżą każda z głównych części świata (północ, południe, wschód, zachód).
  2. Określ wszystkie pośrednie strony horyzontu.
  3. Znajdź azymut – kąt pomiędzy obiektem na ziemi a kierunkiem na północ.

Kompas jest konieczny dla przedstawicieli wielu zawodów – marynarzy, pilotów, wojskowców, budowniczych, geologów, turystów i turystów. Są różne typy tych urządzeń, które pomogą Ci poruszać po liniach pola magnetycznego Ziemi.

Kierunki na terenie (północ, południe, zachód, wschód)

Możesz ustalić lokalizację ciała niebieskiego, zjawisk naturalnych i znaków najbliższych obiektów. W południe, kiedy Słońce jest na południu, cienie z pionowo położonych obiektów kierowane są przez ich wierzchołek na północ. W nocy musisz spróbować znaleźć North Star. Dwa skrajnie jasne punkty Big Dipper tworzące ścianę Wielkiego Wozu nazywają się Pointers. Linia prosta, przez nich, spoczywa bezpośrednio w North Star. Znajduje się w północnej części półpasmowca, należy do konstelacji Małej Ursy.

Dobrym pomocnikiem dla tych, którzy zgubili się, jest zegarek. Aby dowiedzieć się kierunku, obróć pokrętło w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara do Słońca. Kształt tworzony jest między linią prowadzącą do cyfry 1 (13.00 godziny), która jest dzielona na połowę i otrzymuje bisectrix (wskazuje na południe). Orientacja według lokalnych znaków:

  • Po północnej stronie drzew grubsza warstwa porostów i mchów;
  • Bardziej sucha gleba pod kamieniami skierowanymi ku południu;
  • W zimie, po północnej stronie, śnieg pozostaje kruchy dłużej;
  • Wzgórza Ant często znajdują się na południe od wzgórz, drzew, kamieni;
  • Okręgi, które dzielą las na kwartały, są orientowane od wschodu na zachód i od północy na południe (zwróć uwagę na ich numery porządkowe na biegunach, poczynając od zachodu i południu).

Każda metoda ma błąd, który należy wziąć pod uwagę na terenie. Lepiej użyć kilku metod, a następnie wynik będzie dokładniejszy.