879 Shares 6622 views

Dlaczego potrzebujemy kompasów? Historia jego pochodzenia i praktycznego zastosowania.

Kompas jest starożytnym, ale wciąż aktualnym wynalazkiem ludzkości. Temat ten jest interesujący, ponieważ jego wynalazek służył wyłącznie celom naukowym. Kompasy nie mogły być wykorzystywane do polowania, jak łuki i strzały, do poruszania się, jak koło, do gotowania potraw i do bałdowania zwierząt, jak ogień. Dopiero w epoce brązu konieczne było wyciągnięcie prawych okręgów na ziemię. Tak więc, przy próbach narysowania, pomiaru i izolacji tego lub tego kręgu, zrozumiałeś, że kompas jest przeznaczony i jak z nim pracować.

Legenda o wyglądzie kompasu

Tradycja przewiduje wynalazek okrągłego legendarnego wynalazcy siostrzeńca słynnego Daedalusa – Talosa. Talos mieszkał w Atenach. Już w wieku 12 lat wynalazł koło garncarskie, z którym można było różnych naczyń. Idąc wzdłuż brzegu morza, Talos podniósł szkielet ryby, a to doprowadziło go do pomysłu innego wynalazku – piły. Łącząc dwa identyczne kije do zawiasu, Talos wymyślił kompas. Daedalus zazdrościł geniuszu swego siostrzeńca, a kiedyś pieszo naciągnął Talosa z miasta.

Hipoteza naukowa

Jest jeszcze jedna, bardziej naukowa hipoteza, która wyjaśnia, dlaczego potrzebna jest kompas, ponieważ ta rzecz pojawiła się wśród obiektów starożytnych. W celu nakreślenia kręgu, wzięli kołek i linę. Linę lub kawałek kredy przymocowano do liny, a więc wyciągnął krąg. Później lina została zastąpiona cienką gałązką lub deską. Pozwoliło to na wyznaczenie okręgów tylko o danym promieniu, a ten problem został rozwiązany – do jednej z przymocowanych do siebie płyt i przymocowanych do siebie. Tak więc uzyskano pierwszy kompas.

Struktura kompasu

Zasada obiegu i jego struktura pozostały niezmienione od kilkuset lat. Nowoczesna technologia czyni to urządzenie bardziej wygodnym w obsłudze. W naszych czasach kompas składa się z takich części:

– posiadacz. Najwyższa część kompasu. Głównym celem posiadacza jest zapobieganie przesuwaniu się ręki podczas rysowania. W związku z tym uchwyty są szorstkie lub specjalnie wyprofilowane na palcach;

– Pręty. To główna część robocza kompasu, "nogi". Profesjonalni rysownicy wolą cyrki, w których pręty są wykonane z metali o wysokiej wytrzymałości. Zapewnia to pewność linii i minimalny błąd podczas korzystania z urządzenia. I dlaczego potrzebujemy kompasu z plastikowymi lub drewnianymi słupkami? W instrumentach dla dzieci i szkół nie ma wymaganej dokładności, dlatego takie kompasy mogą być wykonane z tworzywa sztucznego;

– igłę. Powinien być bardzo silny i ostry, aby możliwie jak najskuteczniej przymocować kompas w miejscu odniesienia i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że narzędzie zsuwa się z rysunku;

– Dysze. Zwykle dysze są łupkami o różnej sztywności. Projektant wybiera twardość ołowiu w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

Korzystanie z kompasu w geometrii

Na odpowiedź na pytanie, dlaczego potrzebne są kompasy, nikt nie myśli o tym długo. Ten temat jest znany nawet dla uczniów o niższych klasach. Najważniejszą rzeczą, dla której potrzebny jest kompas, jest rysowanie okręgów o różnych rozmiarach. Starsi studenci już wiedzą, że krążenia nie tylko rysują koła, ale także rozwiązują wiele różnych problemów geometrycznych.

Na przykład dzielenie segmentu na dwie równe części bez narzędzi do rysowania jest bardzo trudne. Za pomocą kompasu można podzielić segment na dwie części, które są dokładnie takie same. Jak można zauważyć, w przypadku takiej operacji konieczne jest, aby punkty oznaczające końce segmentu były środkami przecinających się kręgów. Poprzez punkty przecięcia tych kręgów wzdłuż akordu narysujemy linię. Punkt przecięcia linii i danego segmentu będzie podzielony dokładnie na pół.

Oto kolejny przykład kompasu. Powiedzmy, że boki trójkąta, które chcesz zbudować na papierze, są podane. "Okiem" nie można określić prawidłowych kątów, jakie taki trójkąt ma. Z pomocą kompasu bardzo łatwo jest zbudować sylwetkę. Bierzemy segment równy jednej ze stron trójkąta. Na końcach segmentu rysujemy okręgi, których promień każdego z nich jest równy określonej długości boku trójkąta. Przecięcia się koła stają się kątami trójkąta, którego potrzebujemy.

Teraz masz pojęcie, dlaczego potrzebna jest para kompasów. Prezentowane zdjęcia ilustrują jego wykorzystanie.

Użycie pętli pomiarowej

Od czasów starożytnych kompas rozszerzył zakres jego zastosowania. Na przykład narzędzie to znajduje się bez ołowiu lub ołówka – na obu nogach są ostre igły. Możesz zapytać, dlaczego potrzebujesz kompasu bez przewodu? Każdy inżynier powie, że jest to przyrząd do pomiaru kompasu. Nie jest przeznaczony do rysowania okręgów i elips, ale jest dostępny w każdym cut-off. Jaki jest cel licznika kompasu? Dzięki niemu można szybko i dokładnie zmierzyć te same odległości na rysunku lub nadrukować rysunek niemal niewidocznymi zadrapaniami na papierze.

Wykorzystanie kompasu przez inspektorów

Używają kompasów i geodetów. Tylko oni mają to duże, a odległość pomiędzy jej kreskami jest ściśle określona – zazwyczaj jest to jeden metr. Wraz z takim kompasem geodetator może precyzyjnie określić wielkość działki, ponieważ na każdym kroku geodetatora taki kompas mierzy około 1 metra kwadratu.

Te przykłady tylko w niewielkim stopniu uwzględniają pojęcie kompasu. Odpowiedzi, głębiej i bardziej szczegółowe, mogą być oferowane przez matematyków, geologów, inżynierów, budowniczych i ludzi z innych zawodów.