847 Shares 5736 views

Fałszywe masliki: ich różnica z jadalnym grzybem

Od połowy latem i do końca września w naszych lasach można spotkać ogromną liczbę pysznych grzybów. Szczególnie dobre są tłuste grzyby, które nie są pogardzane przez jakiegokolwiek pickera grzybów. Niestety, niedoświadczony kolektor może zostać uwięziony przez jedno niebezpieczeństwo. Faktem jest, że są fałszywe oleaginy, zatrucia, które nie prowadzą niczego dobrego. Istnieją jednak pewne wiarygodne sposoby na odróżnienie tych "wilkołaków" od jadalnych grzybów. Nasz artykuł opowie Ci o nich.

Wygląd

Zwykłe maski olejowe są natychmiast widoczne, ponieważ ich błyskotliwe żółtawy kapelusze są trudne do pominięcia w lesistym mchu. Ich osobliwością jest to, że dorosną całe rodziny. Czy znalazłeś jeden talerz naftowy? Najprawdopodobniej tuzin więcej ukrył się w pobliżu!

Ale każdy grzyb, jaki znajdziesz, musi być dokładnie zbadany. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolor nakrętki. Wszyscy fałszywie tłuste samce różnią się od swoich "kolegów" jadłymi, ponieważ mają kapelusze, które mają pewien fioletowy odcień.

Odkryj mnóstwo niesamowitych rzeczy, które można po prostu obrócić znalezionym grzybem do góry nogami. Jeśli jest jadalne, będzie biała folia od wewnątrz, pod którą leży porowata struktura, która jest tak charakterystyczna dla dobrych rogatek. Ale ich niebezpieczni krewni nie. Wszystkie fałszywe oleje płci męskiej mają strukturę lamelarną odwrotnej strony nasadki, na której można je łatwo wyodrębnić!

Ponadto talerze mają szarą kolorystykę, co nadaje im również doświadczonego zbieracza grzybów. W prawdziwych oleankach, kapelusz w młodym wieku ma przyjemny kolor żółtawy, a jego odwrotna powierzchnia (przypomina nam, że musi mieć porowatą strukturę) jest namalowana dokładnie tak samo.

Nie mylić ich "fałszywych" krewnych z grzybem "Świerk Mokrego". Często można ją spotkać w lasach iglastych, ale w wyglądzie przypomina fałszywą oleistą. Ten mało znany grzyb ma szarą czapkę z powłoką śluzową, a także odwrotną stronę, charakteryzującą się strukturą lamelarną. Niespodziewanie odnosi się do grzybów jadalnych, choć nie jest zbyt często. Ale jeśli nie wiesz dokładnie, co jest przed tobą, nie bierz tego!

Co się dzieje z zatruciem?

Kilkakrotnie już zauważyliśmy, że fałszywy olej jest niebezpieczny, gdy jest przypadkowo spożywany w żywności. Zawiera wystarczająco dużo niebezpiecznych i silnych toksyn, które mogą poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu.

W przypadku przypadkowego spożycia pierwszych objawów zatrucia to nudności, towarzyszyć silnemu bóle głowy i gorączce. Jeśli czujesz coś takiego po jedzeniu potraw z grzybów, w tej chwili powinieneś skontaktować się z lekarzem!

Jedyny grzyb jest fałszywy, który przypadkowo wpadł do smażenia, może dostarczyć kilka problemów, a nawet wysłać go prosto do szpitalnego łóżka. Więc po raz kolejny pozwólmy sobie przypomnieć podstawową zasadę zbieracza grzybów: nie jestem pewna – nie bierz tego! Z jednego grzybu Twój koszyk nie jest pusty, ale można ocalić twoje życie i zdrowie.

Pamiętaj, że trujący grzyb opisany nie może być uznany za bardzo niebezpieczny, ale nie można już rozpoznać jedzenia blado muchomorowca .