275 Shares 6462 views

Houseplant Ardisia: opieka w domu, zwłaszcza uprawa i zalecenia

Tropical houseplant Ardisia przyciągnęła uwagę ogrodników głównie ze względu na jaskrawoczerwone owoce. Mały groszek, w racemes, pojawiają się na nim przez cały rok, a wyglądem bardziej spektakularny niż poprzednie niepozornych kwiatach. Najczęstszym kryty karbowany ogrodnictwo Ardisia (krenata). Uprawa i pielęgnacja nie powodują trudności nawet dla początkujących.

Biologiczny opis sortowania

Jego wygląd przypomina Ardisia raj drzewo z pięknym połyskiem liści i kuszące owoce intensywnym czerwonym kolorze. Przedstawiciele tytułowej rodziny i rzeczywiście należą do zdrewniałych roślin tropikalnych z myrsinaceae podrodziny. Ich naturalnym siedliskiem siedlisko – subtropikalnych obszarów Ameryki i Azji. Dla wszystkich członków rodzaju Ardisia charakterystycznym regularnym układzie liści podłużne, lancetowate, faliste na krawędzi. Różowe lub czerwone kwiaty są zebrane w terminalu lub wiechowaty kwiatostany corymbose znajduje lub w pachwinach. Owoce – jagody, niejadalne, jasny kolor czerwony, czasami z lekkim posmakiem pomarańczowy.

Tropical Ardisia, opieka w domu, bo to jest bardzo proste, rośnie jak małe drzewo, osiągając wysokość 2 m (wielkość zależy od rodzaju). W naturze ugrupowanie przedstawione drzew, krzewów lub semishrubs 8 m wysokości i pozostawia się na 25 cm długości. Rhode Ardisia ma około osiemset gatunków. Od 1816 roku wprowadzono kilka z nich w kulturze pokoju: kręcone, Wallich i karbowany (lub krenata).

Wybór lokalizacji i oświetlenie dla roślin

Ardisia rodem z podzwrotnikowych lasów. Rośnie pod osłoną stuletnich drzew, na krawędziach, gdzie światło słoneczne jest obecny w wystarczającej ilości, ale nie jest jasne, ale rozproszone. Funkcja ta powinna być brana pod uwagę przy wyborze miejsca w domu dla zakładu Ardisia. Opieka w domu wiąże się ograniczenie bezpośredniego światła słonecznego podczas gorących godzinach południowych. Można wybrać dowolny element okna do kwiatka, ale być przygotowany do regularnego pritenyat. Najlepiej rośnie to będzie po wschodniej stronie. Roślina jest wrażliwa na dodatkowego oświetlenia w okresie zimowym, kiedy dni stają się krótsze.

Wilgotność i temperatura powietrza

Podzwrotnikowej charakteryzują się bardzo wysokiej wilgotności, w konsekwencji, w domu, należy upewnić się, że ten aspekt, jeśli chcesz, aby roślina rosła, kwitły i dały oryginalne owoce. Eksperci zalecają stosowanie specjalnych nawilżaczy pokoju. Będą one zawierały wystarczającą procent wilgotności (nie mniej niż 60%), co wymaga Ardisia. Opieki w domu po to obejmuje również regularne oprysków, co najmniej 2-3 razy dziennie, trzeba robić przerwy tylko podczas dojrzewania owoców jagodowych.

Roślina ciepłolubne, więc to będzie bardzo wygodne w miejskich mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem w zimie, jak iw lecie nasłonecznionej werandzie. Optymalny zakres temperatur – 20-27 ° C w miesiącach letnich, a nie mniej niż 15-18 ° C w zimie.

Podłoże dla Ardisia

Jak wspomniano powyżej, w przypadku kultury pokojowej są najczęściej trzy gatunki roślin. Jednak Spieszę podkreślić, że, na przykład, dbając o Ardisia krenatoy w domu lub dla typu Wallich absolutnie identyczne. Podstawowe zasady doboru roślin ma również różne. Jedną z korzyści dla Ardisia kwiatem wewnątrz – jest jego absolutna prostota pod względem podłoża wyboru. Głównym wymogiem dla niego – dobra pojemność wody. To niekoniecznie wymaga grubość odwadniania mniej niż 1,5-2 cm. Można bezpiecznie używać uniwersalnego podkładu na zakup różnego rodzaju roślin doniczkowych. Lub tworzyć własne podłoże. Aby to zrobić w stosunku 1: 1: 1: 2 mieszankę wcześniej odkażone piasku, torfu, arkusz darni i ziemi. Przesadzania roślin przeprowadza się rocznie w sprężynę, zwiększając średnicę kubie 2-3 cm.

O pielęgnacji Ardisia w domu: podlewaniu i nawożeniu

Ardisia dość wymagający na podlewania i lubi wilgotne, ale nie zalane podłoża. Na początku sezonu wegetacyjnego i aż do upadku, powinien być umiarkowany i prawidłowe. Unikać suszenia ziemnych śpiączki. Przed podlewania, upewnij się, że jest to naprawdę potrzebne. W tym celu około 2-3 cm zanurzyć palec w głąb podłoża. Jeśli określona głębokość ziemi wyschnięciu, może być bezpiecznie podlewać roślinę. Ardisia zima pozostaje w spoczynku. W tym czasie należy podlewać nie częściej niż raz na tydzień. Ale pod jednym warunkiem – reżim zgodności niskich temperaturach. Na zdjęciu powyżej, nawiasem mówiąc, jest przedstawiony Ardisia krenata.

Opieka w domu wymaga również regularnego karmienia złożonych nawozów roślin. Postępuje się w sposób najbardziej aktywnej fazie wzrostu, to znaczy w wiosną i latem. Używać złożonych nawozów mineralnych, ścisłym przestrzeganiu dawkowania podanym na opakowaniu. Częstotliwość karmienia – 1 raz na dwa tygodnie.

Bardzo często, aby dać roślinie miniaturowy kompaktowy kształt i dekoracyjny wygląd, należy użyć specjalnych środków chemicznych – opóźniacze, powstrzymujących wzrost wysokości. ich nadużywanie nie jest konieczne, ale regularne przycinanie roślin nie zaszkodzi, poza tym, że jest to naturalny sposób, aby nadać mu ładny kształt.

Wiele wyzwań zniknie samoistnie po dowiesz się, co jest potrzebne dla takich roślin jak opieka Ardisia. Rosnące rośliny tropikalne nie spowoduje zbyt wiele trudności. Ardisia będzie można rozkoszować się pięknymi widokami i owoców. Być może zajdzie potrzeba jego reprodukcji. Można to zrobić na dwa sposoby: wegetatywnie (przez odkłady lub sadzonek) i nasiona.

propagacji sadzonek

Sadzonki zakorzenić się źle i wymagają pewnych warunków. Cut być częściowo zdrewniałe wskazówek strzelania. Cięcie musi być sucha, a następnie eksperci zalecają, że zanurza się w roztworze z ukorzenienia stymulatora. Następnie umieścić sadzonek na przygotowanym podłożu i zapewnić ich warunkach szklarniowych, przy wysokiej wilgotności powietrza i w temperaturze co najmniej 25 ° C, a najbardziej korzystnie – 30-35 ° C Po kilku miesiącach, będzie już mieć nową małą Ardisia. Opieka w domu dla młodych roślin jest podobny do dorosłego opiekuna.

propagacji nasion

Seed propagacja Ardisia – wciągająca proces mający wysokie prawdopodobieństwo pomyślnego wyniku. Zakład ten sposób uzyskuje się bardziej solidny, znaki z różnych gatunków, w dużych liści i owoców, jest mniej podatna na choroby. Nasiona można kupić lub pożyczyć od przedmiotów gospodarstwa domowego. Są one dość duże (do 0,5 cm średnicy) w sztywnej osłonie, więc przed sadzeniem zalecanego wertykulację, to znaczy uszkodzenia zewnętrznej warstwy. Aby to zrobić, delikatnie nadpilite każde ziarno.

Przygotować się do lądowania podłożu lekkim, wstępnie zwilżyć je nieznacznie. Siew wytworzenia głębokość 1-1,5 cm, a następnie pojemnik zamyka się słój szklany lub ciągnąć folię w celu stworzenia warunków cieplarnianych. Utrzymywać temperaturę gleby, w temperaturze 18-20 ° C. Najbardziej optymalny czas do sadzenia – marzec. Sadzonki są osadzone w osobnych doniczkach na etapie 3-4 lisci.

Choroby i szkodniki

przędziorki, mszyca Bug – szkodnika, który jest najbardziej podatny na Ardisia. Opieki w domu wszystkich zasad i zaleceń pozwoli uniknąć wielu problemów. Optymalna wilgotność, brak przeciągów lub zmiany temperatury, umiarkowane podlewanie – Są to główne aspekty.

Obecność przędziorków i Wełnowce można zdefiniować jako kwiaty na roślinie, natychmiast tracą odwołania. Liście są objęte jego rozkwicie i tracą sprężystość (elastyczność), przez co wydaje się trochę zwiędłe. Owady widoczne gołym okiem, to wystarcza, aby wyglądać na wewnętrznej powierzchni zielony. Pierwszy krok – izolacja chorego od zdrowego rośliny. To powinno być traktowane ze szczególną leków i poważnie uszkodzonych obszarów do usunięcia.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji w domu Ardisia

  • Ardisia rośnie bardzo powoli, zarówno w domu, jak i in vivo. Nie należy próbować przyśpieszyć swój rozwój, nadużywanie nawozów, więc ryzyko zniszczyć roślinę. Pozwolić mu się rozwijać w swoim własnym tempie.
  • Sklepy często podlewać rośliny z dodatkiem środków pobudzających lub opóźniacze wzrostu celu nadania maksymalnie dekoracyjności. Więc być przygotowani na to, że nowe pędy mogą się różnić wzdłuż długości międzywęźla starych.
  • Aby doszło Ardisia pąki zakładki, konieczne jest obniżenie temperatury w zimie 15-18 ° C, do wytworzenia owoców – wilgotność nie mniej niż 60%.
  • Jeśli roślina obserwuje chlorozy liści (bielenie poszczególnych sekcjach), wskazuje to, że brak żelaza.
  • Jeśli zbyt suche powietrze, brak nawadniania w Ardisia zaczynają suche końcówki liści.
  • Jeśli zauważysz na krawędziach liści są małe foki, nie martw się. Nie jest to szkodnika lub choroby. W instalacjach z charakterystycznym symbiozie z pewnego rodzaju bakterii, które rozwijają się w tych wybrzuszeń. Jest udowodnione, że zniszczenie ich powolnego Ardisia wzrostu.