380 Shares 3681 views

Co to jest płyta główna w komputerze

Płyta główna – to jest głównym elementem nowoczesnego komputera. Jest to płyta z materiału z instalacji elektrycznej, która zawiera większość części komputerowych i złącza izolacyjnego. Można je podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne.

Połączenia zewnętrzne są wykorzystywane do wymiany informacji ze świata zewnętrznego. Zaciski te są podłączone do klawiatury, urządzenia „myszy”, monitora, drukarki i inne wskazując peryferyjnych. Wszystkie te złącza są zamontowane na krawędzi płyty głównej, dzięki czemu po zainstalowaniu go w komputerze idą do tylnej ściany. Za pośrednictwem zewnętrznego połączenia LAN (Local Area Network, Local Area Network) komputer przechodzi do lokalnego (lokalnej) sieci i Internetu.

Obecnie istnieje tendencja do zmniejszenia liczby rodzajów złącz zewnętrznych. Na przykład, stary port LPT (równoległy) oraz COM (szeregowy) nie jest zainstalowany na wielu z nowej płyty. Porty te mają niską szybkość transmisji danych i przesiedleńców port USB (Universal Serial Bus, Universal Serial Bus).

Płyta ostatnie wydarzenia mają specyfikacją USB 3.0. Odróżnić specyfikacji portu może być dla koloru niebieskiego złącza. Bardzo przydatna funkcja port USB jest to, że pozwala ona „hot swap”. Urządzenie (na przykład laser lub drukarka atramentowa) mogą być przełączane „w locie”, bez wyłączania jej audio lub komputera.

Osiąga się to za pomocą specjalnej konstrukcji złącza. W tym przypadku, styki zasilania (zaciski ostatniego złącza) są najpierw połączone i rozłączone końcu. Stare złącza dla „myszy” klawiatur i PS / 2 nie mógł przełączać „w locie”, to mogą spowodować uszkodzenie urządzenia lub nawet uszkodzenie płyty głównej.

Złącza wewnętrzne płyty głównej może być kilka rodzajów:

W procesorze

• Pamięć,

dla kart rozszerzeń,

• oddzielne złącza (grzebień).

Obecnie komputery używane w większości przypadków dwóch firm – procesory AMD i Intel. Procesory nawet jednej klasy, ale różne firmy mają różnice w architekturze i różnej liczbie pinów, więc nie są one wymienne. I INTEL Procesor nie może być wprowadzony do rady, zaprojektowany dla procesorów AMD.

Jednakże, płyta jest wykonana tak, że jedno złącze (gniazdo) obsługuje wiele procesorów jeden firmy. Należy pamiętać, że procesory są najnowsze osiągnięcia z ponad 1000 terminali.

Ta płyta zawiera także kilka (co najmniej dwóch) łączniki (szczelin) dla modułów pamięci. Moduły pamięciowe stykać się z obu stron oraz dwa rodzaje klawiszy – rzuty na dolnej stronie (gdzie styki) i bocznych. rzuty boczne służą do mocowania modułów w złączu. Dolna warga – jest „niezawodny”.

Faktem jest, że teraz pamięć może być z kilku typów (dla komputerów domowych i biurowych wykorzystywanych przez moduły pamięci DDR2 i DDR3), z których każdy porusza się na częstotliwości i napięcia. Dlatego „nie twój moduł” nie może być umieszczona w złączu. Ochrona ta zapobiega wyjść modułów pamięci, a płyta z systemu.

Moduły stykowe są pokryte warstwą przewodzącą (złoto, muszę powiedzieć, nie używane), ale czasami styk jest nadal słabnie. Może to spowodować nieprawidłowe działanie komputera. Zaleca się, aby usunąć urządzenie wytrzyj swoje styki izopropylu (lub alkohol etylowy) i włożyć ją do gniazda.

Istnieje wewnętrzne złącza dla kart rozszerzeń. karty rozszerzeń – jest gotowy do modułów rozszerzenia funkcjonalności komputera. Zatem karta graficzna (lub karty) ma swój własny pokładowego procesora graficznego i pamięci. To trwa wyjście informacji graficznej na siebie, a tym samym odciążenie procesora i pamięci RAM pamięci komputera.

Należy zauważyć, że złącza kart rozszerzeń są dostępne tylko w komputerach otwarta architektura (zwanych również kompatybilny z IBM). Komputery Firma «Jabłko» zamknięciu architektury. Obecnie karty graficznej należy użyć złącza PCI Express.

Aby uzyskać więcej informacji na temat płyty głównej komputera urządzenia można znaleźć w artykule „Co to jest płyta” na stronie „Komputer i Życia”. Można tam zobaczyć zdjęcia i dobrej jakości.