172 Shares 9650 views

Co jest w Wielkim Tygodniu? Wielki post: co można i dlaczego nie

Pasjonujący tydzień dla wierzących chrześcijan to szczególny okres, nie tylko najcięższy dla ciała, ale także najmniejszy dla duszy. W tłumaczeniu z języka Kościoła słowiańskiego "pasje" są "testem i cierpieniem". Wielki Tydzień poświęcony jest wydarzeniom w dniach śmierci życia ziemskiego Chrystusa: Ostatnia wieczerza, zdrada, cierpienie, ukrzyżowanie, pogrzeb i zmartwychwstanie. Inny Wielki Tydzień przed Wielkanocą w ludziach ma nazwę "Czerwony i czysty tydzień".

Dni Wielkiego Tygodnia

Każdy dzień Wielkiego Tygodnia zaczyna się od imienia "Wielkiego", jego wielkość i znaczenie.

Wielki poniedziałek przypomina nam starego Testamentu patriarchę Józefa sprzedanego przez braci w niewolnictwo, jako rodzaj cierpienia Jezusa Chrystusa. Przypomina także przekleństwo jałowego drzewa figowego, symbolicznie pokazujące ludzką duszę bez owoców wiary, nawrócenia i dzieł miłosierdzia.

Czyta się w wielki wtorek przypowieść o Faryzeuszach i uczonych w Piśmie, wypowiedziana przez Jezusa w świątyni Jerozolimy przypowieści.

W wielką środę kościół pamięta zdradę Jezusa przez ucznia Judasa za 30 srebrnych kawałków. W tym dniu czytana jest historia grzesznika, który przygotowywał Jezusa do pochówku, przemywając go łzami i cennym światem.

W Wielki Czwartek, w kościołach, czytanie o Biblii czytane jest o tajnym wieczorze, gdy Zbawiciel umył nogi apostołów.

Wielki Piątek mówi o męczeństwie i śmierci Chrystusa.

W wielką sobotę służba mówi o obecności Chrystusa w grobowcu, poświęceniu posiłku Paschy. W sobotę w Jerozolimie jest niesamowite i niewytłumaczalne zjawisko – konwergencja błogosławionego ognia.

Korzyści z postu

Obserwacja ortodoksyjnego postu jest bardzo przydatna dla ludzkiego ciała. Niektórzy postrzegają to jako dietę i sugerują, że jest ona przydatna tylko u osób z nadwagą. To nie tak. Post jest użyteczny dla każdego. Żywność pożywiona składa się głównie z płatków śniadaniowych, owoców i warzyw, które zawierają dużo błonnika. Takie jedzenie, takie jak uniwersalny środek czyszczący, uwalnia ciało toksyn i toksyn, normalizuje wagę i sprawia, że ciało staje się bardziej zdrowe. I jednodniowe czczo wzmacniają ciało. Zmniejszenie objętości żołądka podczas postu zmniejsza zapotrzebowanie na żywność, zwłaszcza, że chude pożywienie jest bardzo zdrowe i pożywne. Post jest przydatny dla chorych i zdrowych, cienkich i pełnych. Jest zdania, że trudno jest przestrzegać prawosławnych postu, wielu oczekuje głodnych męków. To nie tak. Ci, którzy starają się szybko, są często zdziwieni uczuciem sytości i bez produktów mięsnych. Żadne pigułki nie pomogą oczyścić i poprawić ciało jak szybko. W naszych czasach łatwo jest wytwarzać chude pożywienie dzięki różnorodnym przepisom. Dlatego kwestia tego, co jest w Wielkim Tygodniu, nie ma problemu.

Cechy dni postu w Wielki Tydzień

Szczególnie ścisłe święta przeżywają Wielkanoc. Po długim czterdziestu dniach są wielkim testem. Ale słodsze jest święto dla tych, którzy byli w stanie powstrzymać brzuch. Wielki Tydzień przed Wielkanocą wzywa nas do przestrzegania stanowiska drugiego stopnia – suchego jedzenia. Jednocześnie obowiązują zwykłe zasady: odrzucenie mięsa i mleka, ryb i olejów roślinnych, dodawanie gotowania bez obróbki cieplnej (gotowanie lub smażenie), aw piątki i sobotę przepisano całkowitą abstynencję od jakichkolwiek potraw. Jest to jednak surowy porządek monastyczny. Prawosławni chrześcijanie biorą na to błogosławieństwo kapłana. Wielkanocne dni powinny być trzymane ze względów siły i ze względów zdrowotnych. Proces ten może być różny:

  • Odmowa mięsa;
  • Plus odrzucenie produktów mleczarskich, w tym serów i masła;
  • Plus odrzucenie jaj i wszystkich potraw z ich udziałem;
  • Plus odrzucenie ryb itd.

Ponadto podczas okresu na czczo konieczne jest zmniejszenie objętości naczyń, a zwłaszcza Wielkiego Tygodnia.

Menu na Wielki Tydzień

Współczesny czarter kościoła na czczo jest oparty na zasadach mnichów. Dla świeckich jest tam czarter – Stary Rosyjski Typowy, używany od XII wieku. Stanowi to, co jest w Wielkim Tygodniu, z faktu, że świeccy muszą działać "według ich mocnych stron" – zgodnie z różnymi sytuacjami życiowymi. Są odpust dla osób starszych, chorych, w ciąży i karmiących, dzieci itp.

Należy starannie przyjmować jedzenie raz dziennie. Żywność powinna składać się z surowych warzyw z chlebem i wodą. Nawet przy tak surowych zasadach, zgodnie z którymi przechodzi Wielki Tydzień, menu może być zupełnie zróżnicowane.

W Wielki poniedziałek, we wtorek i środę zalecano suche odżywianie – zimne jedzenie bez oleju roślinnego, nieogrzewany napój.

Śniadanie: sałatki warzywne lub owocowe, na przykład kapusta lub kapusta jabłkowa z sosem pomarańczowym, lub posypane ambułką kokosowo-pomarańczową.

Lunch: buraczka lub marchewka, ziemniaki z grzybami lub starty marchew z pomarańczymi.

Kolacja: pikantne marchewki, ogórki, marchewki i orzech sałatki.

Jeśli przygotujesz potrawy lub przygotujesz coś specjalnego, pamiętaj, że jeśli w przepisie znajduje się olej, po prostu wyklucz go.

W Wielki Czwartek można przyrządzać gotowane warzywa z masłem i niewielką ilością wina.

Śniadanie: zupa jabłkowa z morelą, chude bułeczki z jabłkiem lub dżemem.

Lunch: "Sałatka Motley", zupy z warzyw lub suszonych owoców, słodkie ciasto z jagodami.

Kolacja: warzywa solone sałatki lub chowder z warzywami i ryżem, zupa grzybowa.

W piątek staramy się powstrzymywać się od żywności w ogóle. Dopiero o trzeciej rano rano można wziąć trochę chleba z wodą.

W sobotę, jeśli to możliwe, musisz powstrzymać się od jedzenia. Jeśli to trudne, możesz to menu:

– śniadanie: zupa owsiarska z pigułką lub zimnymi zupami z suszonymi owocami, chlebem.

– obiad: zupa ziemniaczana, bułeczki z suszonych śliwek i ryżu.

– obiad: zupa fasolowa z papryką lub sałatką z grzybów.

Rozważając receptę zupy, olej roślinny łatwo wykluczy się, jeśli nie nalewa się na niej zalecanych produktów, a następnie umieścić w wodzie lub natychmiast dodać do zupy bez dodatkowej obróbki cieplnej.

Co nie można zrobić w Wielkim Tygodniu

Zgodnie z tradycjami Kościoła Prawosławnego, chrześcijanie trzymali się tego tygodnia w modlitwie, przestrzegali ścisłego postu i starali się odwiedzić kościół codziennie. Zakaz był nawet głośny, śmiech, śpiewanie piosenek i zabawa. Dzisiejsze Wielkie Posty, zwłaszcza ścisłe zasady Wielkiego Tygodnia, są niewiele widoczne, Kościół jest odwiedzany nawet mniej. Kościół naucza, że odrzucenie stosowania niektórych środków spożywczych oznacza niewiele bez postu duchowego. Składa się z modlitw, czyni dobre czyny, dobre myśli, itd. Jeśli chce się szybko i zastanowić się nad tym, co jest w Wielkim Tygodniu, przypomnij sobie słowa Teofana Recluse: "Pośpieszanie wydaje się ponure, dopóki nie wejdą na jego miejsce …".

Duchowe stanowisko ma własne "menu": gdy osoba "unika gniewu, gniewu, gniewu i zemsty, unika bezczynności, profanty, pustej gadaniny, oszczerstwa, potępienia, pochlebstwa, kłamstw i wszelkiej złośliwości … prawdziwego człowieka szybkiego Ucieka od wszelkiego zła … "- polecenie Kościoła Świętego.

Podczas Wielkiego Postu, a zwłaszcza Wielkiego Tygodnia, życie seksualne jest zabronione. Pocałunki męża i żony są dozwolone tylko w nocy. To, co nie jest dozwolone w Wielkim Tygodniu, śpiewa, bawiąc się, tańczy, śmiejąc się, odwiedzając wszelkie imprezy rozrywkowe i rozrywkowe, obchody, urodziny i wesela, rezygnując z obcych myśli. W tabeli dotyczącej statutu monastycznego zabronione jest siedzenie częściej niż raz dziennie, jest dozwolone dopiero po zachodzie słońca. W Wielki Piątek nie zaleca się również robót domowych i umyć.

Dlatego uczestnicząc w przygotowywaniu najważniejszych chrześcijańskich świąt, medytuj nie tylko na tym, co jest w Wielkim Tygodniu, ale także na szybką duchowość.

Tradycje wielkanocne

W tym tygodniu jest mnóstwo tradycji i rytuałów na co dzień, zwyczajowo dbać o to, aby rzeczy nie tylko w duszy, ale iw domu. Podczas Wielkiego Tygodnia dokonano gruntownego czyszczenia domu – sufity były bielone, ściany były pomalowane, maty zostały przetarte, zasłony były głodowane. Najpiękniejsze obrusy i serwetki pochodziły z skrzyń i szuflad.

Istnieje wspaniała tradycja Zwiastowania, aby uwolnić się od woli ptaków. W 2015 r. Wakacje upłynęły w Wielki Wtorek. Dzisiaj duchowieństwo symbolicznie wypuści gołębiaków. Zooprotektanty nie zalecają kupowania dzikiego ptactwa od myśliwych i kłusowników, którzy próbują zarobić w ten sposób na cierpieniach i śmierci ptaków, ponieważ ptaki często umierają po stresie niewoli.