829 Shares 1823 views

Dlaczego Senegal nazywa się republiką peanutową: trochę historii i ekonomii

Być może nigdy nie słyszałeś o tym kraju i nie masz pojęcia, dlaczego Senegal nazywa się republiką orzeszków ziemnych, ale słowo "Dakar" prawdopodobnie znajduje się na uchu. Słynny rajd Paryż-Dakar rozpoczął się od 30 lat lub kończy w stolicy kraju, w pobliżu słynnego jeziora Rose.

Senegal jest małym państwem afrykańskim położonym na zachodnim wybrzeżu Atlantyku. Wycieczki w Senegalu są dość popularne wśród turystów z krajów europejskich, którzy przyjeżdżają tu na safari lub po wielkie łowienie ryb.

Senegal ma wiele atrakcji turystycznych. W delcie rzeki Salum można podziwiać zarośla mangrowe, zobaczyć zwierzęta znikające z powierzchni planety. W rezerwacie Bandia turyści widać olbrzymiego baobaba, który przez stulecia był niezwykłym cmentarzem. Tradycyjnie leży wewnątrz baobabów, że grioty są pochowane (jest to specjalna kasta muzyków, śpiewaków i opowiadaczy z jednej z narodowości afrykańskich). Rzeka Senegal jest malownicza z miastem Saint-Louis, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jednak państwo nie jest nazywany krajem baobabów ani regionu Grigo.

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Senegal nazywa się republiką orzechową jest prosta i trudna. Państwo uzyskało niepodległość dopiero w 1960 roku. Na początku istnienia, w latach 70. ubiegłego wieku, kraj ten był liderem w produkcji produktów z orzeszków ziemnych. Dzisiaj sytuacja się zmieniła, ale nazwisko przetrwało.

Naukowcy z Ojczyzny mówią, że Ameryka Południowa. W Afryce przywieziono orzeszki ziemne przez Portugalczyków, którzy przybyli do tego regionu w XV wieku. Zakład był dobrze ugruntowany, ponieważ nie wymagał jakości gleby (nawet wzbogaconej azotem). Warunki klimatyczne pozwalały uprawiać orzeszki prawie przez cały rok.

Na początku XX wieku 90% krajów kontynentu afrykańskiego stało się koloniami europejskimi. Jednocześnie zidentyfikowano obszary specjalizujące się w niektórych uprawach. Senegal "dostał" orzeszki ziemne. Kraj nadal jest państwem agroturystycznym: w tym sektorze zatrudnionych jest ponad 70% sprawnych obywateli Senegalu. Prawie połowa gruntów nadających się do uprawy zajmuje orzeszki ziemne. Nakrętka jest głównym przedmiotem eksportu (około 11% wszystkich eksportowanych towarów). Jest więc zrozumiałe, dlaczego Senegal nazywa się republiką peanutową.

Z drugiej strony państwo otrzymuje więcej dochodów z turystyki, eksportu ryb i fosforanów. Choć orzech ziemny jest nadal ważnym artykułem gospodarki kraju (zapewnia zatrudnienie ludności), w ostatnich latach jego produkcja maleje. Rentowność tej branży jest ściśle związana z warunkami pogodowymi. Ponadto państwo ustalało ustalone ceny na orzeszkach ziemnych, które są nieopłacalne dla kupców. Wolą trzymać towary lub sprzedawać je chińskim sprzedawcom.

W 2012 r. Udział Senegalu w światowym wywozie orzeszków ziemnych wynosił mniej niż 2% (jest to ósme miejsce na świecie). Głównym eksporterem orzeszków ziemnych jest obecnie Chiny, które stanowią ponad 45% owoców. Więc nie jest całkiem jasne, dlaczego Senegal nazywa się masłem orzechowym w naszych czasach.

Cóż, być może po pewnym czasie kraj wymyśli nowe imię poetyckie, na przykład "republika namorzynowa" lub "piłka nożna" (jeśli sportowcy z Senegalu nie tylko osiągnęli Mistrzostwa Świata w 2014 roku przed ćwierćfinałem, podobnie jak w 2002 roku i Będzie w stanie wygrać w finale).