271 Shares 5222 views

„Madame Butterfly”: fabuła opery. Podsumowanie opery Pucciniego „Madame Butterfly”

opera Pucciniego „Madame Butterfly” został napisany w 1903 roku, po tym jak kompozytor udał się do Londynu i odwiedził Teatr Prince of York. Choć na scenie był spektakl „Geisha” przez amerykański pisarz, dramaturg Belasco. Tło do wyglądu gry ma swoje korzenie w 1887 roku, gdy historia została napisana przez J .. Długie o niespełnionej miłości kapłanki japońskiej gejszy rozrywki o nazwie Cio-Cio-San. Ta smutna historia stała się podstawą inscenizacji „Geisha”, a następnie „Madame Butterfly”. Akcja opery jest dokładnie taka sama historia o tragicznym losie młodej kobiety japońskiej.

Wynik i libretto

Dzhakomo Puchchini był wstrząśnięty treścią spektaklu i wrócił do Mediolanu, zaczął pisać w długi róg, po uzyskaniu wsparcia z jego dwóch przyjaciół, Autorzy libretta Theatre „La Scala” Dzhuzeppe Dzhakoza i Luidzhi Illika. Kompozytor chciał stworzyć jasną pracę, która może stać się arcydziełem w świecie opery. Muszę powiedzieć, że jego ambicje były całkowicie naturalny charakter, ponieważ na koncie kompozytora były prace takie jak „Tosca” i „La Boheme”, napisany wcześniej.

Libretto Illica i Giacosa napisał w jak najkrótszym czasie, a ona została nazwana przyszłej opery „Madame Butterfly”, co oznacza „Lady motyl”. Jednak Dzhakomo Puchchini wskutek swojej pasji do samochodów sportowych wkrótce doznał w wypadku, który przez długi czas położyć go do łóżka. Prace na wynik musiał być przerwany. Po pewnym czasie, kompozytor wrócił do pracy, ale to była powolna.

premiera

Opery „Madame Butterfly”, którego fabuła była pełna tragedii Dzhakomo Puchchini pisał pod koniec 1903 roku. Premiera odbyła się w Mediolanie Theatre 17 lutego 1904 roku „La Scala”. Wbrew oczekiwaniom, opery „Madame Butterfly”, historia jest, to wydaje się, nikt nie może pozostać obojętny, który został przyjęty przez publiczność bez entuzjazmu. Przyczyną niepowodzenia była zbyt wydajności efekt rozciągniętego publiczność nudzi, a pod koniec drugiego aktu, a nie zaczęli się rozchodzić.

Krytyka „Madame Butterfly” był również ujemny, recenzje w gazetach były pełne słów „nie w przenośni”, „nudny” nudny „Dzhakomo Puchchini był przygnębiony, ale nie poddawaj się Kompozytor brane pod uwagę wszystkie wady wykonania, wspólny nadmiernie wydłużonych produkcje działania na trzy równe .. . części Libretto wyraźnie rozjaśnione, wydarzenia zaczęły się poruszać z wystarczającą prędkością, operatorzy przyjmują postać, która szczególnie jak publiczność – przewidywalne, przewidywanych działań bohaterów, ale z pewną intrygę.

Libretto nowa gra został przepisany niemal całkowicie. Autorzy rozszerzony obraz Służąca Suzuki, stało się bardziej typowa bohaterka. W przypadku braku Pinkertona Cio-Cio-San z pokojówka podszedł bliżej, ich związek zaczął przypominać przyjaźń. matka roli bohatera stał się również bardziej znacząca.

sukces wydajność

W maju 1904 roku pierwszy nowy rachunek został opublikowany. W tym czasie spektaklu „Madame Butterfly”, którego fabuła została radykalnie zaktualizowane, publiczność się podobało. Krytycy, również odpowiada dodatnio. Po kilku występach w „La Scala”, opera Pucciniego „Madame Butterfly” rozpoczął triumfalny pochód europejskiego teatru. Później wystawił z powodzeniem odbyła się w Ameryce.

Opery „Madame Butterfly”: podsumowanie

U podstaw tej sztuki jest historia nieodwzajemnionej miłości młodej kobiety japońskiej nazwie Cio-Cio-San. Opery „Madame Butterfly”, którego fabuła ukazuje brzydotę ludzkiej podłości, zbudowana na cierpieniu okrutnie zdradzona niewinną dziewczynę.

Porucznik marynarki, amerykański Benjamin Franklin Pinkerton ma romans z Geisha nazwie Cio-Cio-San, znany jako "Butterfly". Zamierza poślubić dziewczynę i przysięga jej wieczną miłość. W rzeczywistości, młody grabie rozpoczęła oszustwo. W rozmowie z amerykańskiego konsula Sharplessa, rozpoznał go w jego intencji. Fakt, że zgodnie z prawem amerykańskim małżeństwo w Japonii, nie jest w USA prawnie wiążące i Pinkerton zamierza wykorzystać ten fakt na swoją korzyść. Jest żonaty z Cio-Cio-San, że w rzeczywistości jest wolnym człowiekiem.

Sharpless potępia działania Benjamin i wzywa do jego przyzwoitości. Jednak ważne jest, aby ustalić Pinkerton się jako rodzaj zdobywcy kobiecych serc, aby pozyskać bezbronną dziewczynę i użyć jej miłość do jej samostanowienia. Jednocześnie cześć oficera i edukacji nie pozwala Benjamin prostu wyrzucić Cio-Cio-San, stara się przestrzegać zasad przyzwoitości. Jednak wciąż jest w stanie to zrobić.

Kocham Cio-Cio-San

Długie wieczory w miłości siedzi w herbaciarni. Cio-Cio-San mówi Pinkertona, że jej ojciec był szlachetny, ale słabe samurajem. W związku z tym, że miał stać się gejsza i zabawiać gości. Ale teraz, kiedy przyszła miłość, życie miał nowego znaczenia, to jest gotowy dla dobra umiłowanego Benjamina Pinkerton wyrzec się religii i konwersji na chrześcijaństwo. Dowiaduje się jednym z najbliższych krewnych dziewczyny i próbuje rozmawiać z nią źle przemyślany krok. Ona nie chce słuchać, jest zaślepiony miłością.

Małżeństwo i wyjazdu Pinkerton

Pinkerton żeni Cio-Cio-San, rok później rodzi syna. Od pewnego czasu para mieszka razem, a potem mąż wyjeżdża do Ameryki, pozostawiając żonę z dzieckiem w opiece pokojówka o nazwie Suzuki. W oficer marynarki Stanów Zjednoczonych odbywa się zaszczytów, odwiedzając kluby wojskowe i dostaje nowych przyjaciół. O żonę, reszta do Japonii, Pinkerton nie pamięta. Tymczasem woos Książę Yamadori. Noble japoński szczerze kocha dziewczynę, ona przyznaje to i czyni ofertę. On stara się pomóc Sharpless, który przypadkowo dowiaduje się o kolorze. W odpowiedzi, Cio-Cio-San pokazuje jej syna i wyjaśnia, że chłopiec potrzebuje własnego ojca.

Powrót Pinkertona

Trzy lata minęły od tego czasu, jak Benjamin opuściły Japonię. Cio-Cio-San wciąż czeka na żonę wkrótce płakała wszystkie łzy, ale nadzieję na szczęście w przyszłości. Młoda kobieta dzieli się swoimi doświadczeniami z Suzuki, wzywając wierną służącą, że jej mąż ma zamiar przybyć. To z kolei, próbuje ją wesprzeć i pocieszyć. Synek dorasta, kochającą matkę chętnie oglądać gry dla dzieci i jedyną rzeczą, która ją martwi, to długa nieobecność męża.

Tymczasem Pinkerton cieszyć swobodę prawną danej mu przez prawo Stanów Zjednoczonych, i poślubił swojego rodaka o imieniu Kat. Potem napisał list do Sharpless tak, że zgłoszona Cio-Cio-san o swoim nowym małżeństwie. Jednak konsul nie odważył się otworzyć dziewczynie prawdę. Wkrótce pistolet strzał słychać, że przybył do portu w Nagasaki, amerykańskiego statku. Na pokładzie statku jest Pinkerton z jego nowej żony. Cio-Cio-San w drży przewidywanie, podejrzewając nic, urządzić dom i podwórko z kwiatami.

tragiczny koniec

na ramieniu Kate pojawia Benjamin, a wraz z nimi konsula. Cio-Cio-San jest wstrząśnięty, wiedziała. Młoda kobieta daje syn Pinkerton i jej ręka ściska pod kimono małym sztyletem. Potem usuwa się do swojego pokoju, pośpiesznie zatrzymuje wszystkie okna i przebił mu pierś ze sztyletem. W tym momencie, zawiera Pinkertona, Kate Sharpless i Suzuki z chłopca w ramionach. Dying „Butterfly” ostatnie gesty nakładu poprosił, aby dbać o swojego syna.

"Cio-Cio-San" w Ameryce

Opery „Madame Butterfly”, podsumowanie, a obsada które zostały złożone wcześniej w prasie amerykańskiej, zrobił splash na Broadwayu. Amerykańska publiczność teatr zadowoleniem wzruszającą historię o miłości czystej panieńskie. Spektakl zepsuł kilka sezonów i poszedł pod nazwą „Cio-Cio-San” wśród najbardziej udanych produkcjach teatralnych czasu. Czasami na plakatach czytać, „Madame Butterfly”. Opera, która spowodowała znaki publiczności mieszane uczucia, zachowaj ich w napięciu od początku do końca. Po stojącej hali wydajność przywitało wykonawców.

Głównymi aktorami

 • Madame Butterfly – sopran;
 • Benjamin Franklin Pinkerton – tenor;
 • Suzuki – mezzosopran;
 • Kate Pinkerton – mezzosopran:
 • Sharples – baryton;
 • Książę Yamadori – baryton;
 • Wujek bonze – bas;
 • Komisarz – bas;
 • Kuzyn – sopran;
 • Dziennik – bas;
 • Aunt – mezzosopran;
 • Matka – mezzosopran;
 • Goro – tenor;

Produkt o „Madame Butterfly” (działka opera, muzyka i libretto) stała się arcydziełem sztuki wokalnej z wielkim dramatem. W obliczu Cio-Cio-San zbierane obrazy setki porzuconych kobiet z rozbitych życiu, czyniąc to wydajność istotne dla tego dnia.