282 Shares 7780 views

Dlaczego dziecko nie mówi po 3 latach: przyczyny i rozwój mowy

Pierwsze słowa dziecka to niezapomniane momenty w życiu rodziny! Ponadto, tworzenie mowy jest oznaką normalnej emocjonalnego i fizycznego rozwoju dziecka. Ale wszystkie przypadki, w których dzieci nie opanować umiejętności komunikacyjne do wieku szkolnym często są zarejestrowane w naszym społeczeństwie. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, jeśli dziecko nie mówi w 3 lata? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z opóźnieniem rozwoju mowy.

Mechanizm tworzenia mowy

Rodzice często zastanawiają się, w jakim wieku dzieci zaczynają mówić? Proces tworzenia wypowiedzi dosłownie zaczyna się od narodzin, a kończy się na około 4 lat, gdy przedszkolak już wie jak wymawia dźwięki języka ojczystego, a także do tworzenia słów i do konstruowania spójnych zdań. Później jest poprawa istniejących umiejętności komunikacyjnych oraz słownictwa.

W specjalistycznej literaturze znajdują się następujące etapy formowania mowę

 1. Przygotowawcze (od urodzenia do jednego roku). Płacz, dziecko, które zwraca na siebie uwagę i opowiada o ich potrzeby i Gulen, gaworzenia celu narządów artykulacyjnych szkoleniowych i są charakterystyczne dla sześciomiesięcznego okruchy przejawów mowy. W wieku 10-12 miesięcy, większość małych dzieci zachwyci swoich bliskich najpierw krótkie, ale znaczące słowa.
 2. etap pre-przedszkola (od jednego do trzech lat) charakteryzuje się aktywnym asymilacji artykulacji dźwięków, powtarzając słowa dorosłych. W tym okresie dzieci wciąż niezrozumiałe słowa, jerky. Niemniej Pipsqueak dwa lub trzy lata już w stanie przekazać ich wniosków dorosłych i wyrazić emocje.
 3. Pre-school (trzy do siedmiu lat) etap. Do czterech lat większość dzieci w pełni ukształtowany zvukoproiznosheniya. W tym wieku dzieci mogą już być podłączone nowele, aktywnie komunikować się z innymi dziećmi i dorosłymi. Przez pięć lat w słownictwie dzieci od 4000 do 6000 słów. Jeśli dziecko nie mówi 3-5 lat, należy zwrócić uwagę na to i skonsultować się z ekspertami.
 4. etap szkolny charakteryzuje poprawy mowy, pogłębiając wiedzę gramatyczną i morfologicznych.

Przyczyny opóźnienia rozwoju mowy

Dlaczego dziecko nie mówi w 3 lata później? Przyczyny tej choroby może być podzielony na następujące grupy:

 • fizjologicznej (utrata słuchu, chorób wrodzonych artykulacji narządów, chorób OUN);
 • psychologiczny;
 • Wady edukacja (edukacyjny).

Tak więc, jeśli dziecko ma 3 lata złe mówienie, przede wszystkim konieczne jest, aby trzymać dziecko pod kątem różnych chorób. Aby ustalić przyczynę spp istnieją różne techniki diagnostyczne i testy, które są stosowane, ze względu na wiek pacjenta i historii medycznej.

Dziecko nie mówi w 3 lata? Przyczyny mogą być natury psychologicznej. Niekorzystna sytuacja w rodzinie, częste kłótnie, błędny komunikacji dorosłych z dzieckiem, kara fizyczna może doprowadzić do tego, że dziecko „zamyka” w swoim przytulnym świecie. W tym przypadku potrzeba do komunikacji z innymi w tartej spadnie lub zniknie całkowicie.

Nieprawidłowe szkolenie może również doprowadzić do tego, że dziecko po prostu nie trzeba będzie rozmawiać. Spełniająca wszystkie pragnienia dziecka na pierwsze wezwanie, bez podania okruchy szansę poznawania świata na własną rękę i wyrażać własne zdanie, nie najlepiej opieka rodziców zapewnić swojemu dziecku krzywdę. Dzieci pod opieką dorosłych nadmiernego, nie widzi potrzeby komunikowania się – dla nich i tak dobrze wiedzą. Im starsze dziecko, tym trudniej rozwiązać problem powstaje.

Co jest spp?

Jeśli dziecko nie mówi po 3 latach, profesjonaliści mogą postawić diagnozę – rozczarowujący spp (opóźnienie rozwoju mowy). Niezależnie ustalić, problem ten nie jest możliwe, ponieważ wymaga wieloskładnikowego przesiewowych dla tego. Zatem specjaliści będą prowadzić testy i badania w celu ustalenia naruszeń fizyczne, docenią ilości słownictwa, wymowy, reakcji na bodźce zewnętrzne, określić stan psychiczny okruchy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek większych odchyleń diagnoza spp lekarze mogą położyć nawet rok-letni dzieciak.

Jeśli psychologiczne zaburzenia w rozwoju dziecka zostały potwierdzone w trakcie badania, eksperci powiedzieć rodzicom o opóźnieniu rozwoju umysłowego i mowy (CRA).

Kiedy na alarm?

Wielu rodziców, że ich dziecko nie mówi po 3 latach, wyjaśnia to, mówiąc, że najbliższych krewnych okruchy zbyt późno wypowiedział swoje pierwsze słowa i „nic jak róża”. Niestety, fakt ten wskazuje jedynie, że dziecko ma genetyczne predyspozycje do spp. Należy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy korekty rozwoju języka, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia takich działań.

Dlatego wczesne wykrycie objawów i szybki dostęp do specjalistów mogą bezpośrednio wpływać na dziecko w późniejszym życiu. Jeśli dziecko poniżej 4 roku życia nie mówimy, powody do pójścia do lekarza mogą być następujące czynniki:

 • małe dziecko uraz (w tym zestawie);
 • Wykrywanie objawów zaburzeń OUN, choroby genetyczne;
 • grudnichka brak reakcji na dźwięki w polutorogodovalogo niemowlęcia – slovopodrazhaniya, starsze dzieci – słowa i połączony mowy.

Nawiasem mówiąc lekarzom leczyć?

Rodzice skręcić narzekał: „Dziecko ma 3 lata – nie mówi.” Co robić w takiej sytuacji? Pierwszym krokiem jest ustalenie przyczyny choroby. Aby to zrobić, trzeba odwoływać się do takich specjalistów jak:

 • pediatra – będzie on posiadać ogólną kontrolę, ustalić odchylenia w rozwoju w zależności od wieku;
 • audiolog sprawdzi słuch dziecka;
 • patolog ocenić rozwój aparatu mowy ;
 • Terapeuta ustala stopień tworzenia zvukoproiznoshenija;
 • neurolog może wykryć zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • psycholog dziecko może pomóc ustalić obecność lęku, izolacji i innych zaburzeń i problemów wewnętrznych.

Podstawowe metody korekcji spp

Dziś w naszym kraju, opóźnienie rozwoju mowy jest traktowany przy użyciu jednej z następujących metod:

 • opieki zdrowotnej;
 • nauczanie;
 • korekta.

techniki medyczne

Kiedy diagnoza spp dość często przepisywane leki. Leki stosowane, aby uaktywnić „zespołu Voice” półkule mózgu, w szczególności „Cortexin”, „Neyromultivit” i inne. Po wykryciu choroby psychicznej, przepisać leki, korygowania tego warunku.

Również do wzbudzania „Ośrodki mowy” neurolog może przydzielić fizyczne, takie jak zabiegi terapii magnetycznej lub electroreflexotherapy.

metody dydaktyczne

Rodzice, powstaje pytanie, jak nauczyć dziecko mówić w 3 lata? Można użyć metod pedagogicznych korekcji. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na ćwiczenia dla rozwoju umiejętności motorycznych. Od badań udowodnił związek między ruchami palców i aktywizacji obszarów mózgu, które są odpowiedzialne za to. W poprawczych nauczyciele przedszkola wykorzystać wiele różnych ciekawych gier zmierzających do rozwoju małych ruchów, takich jak:

 • gimnastyka dla palców;
 • masaż;
 • Gry wkładki i sorter;
 • zajęcia z piasku, wody, zbóż, różne materiały w dotyku;
 • Finger Teatr;
 • formowany z gliny, gliny, sól ciasta;
 • teatru cieni.

Oprócz ćwiczeń dla rozwoju umiejętności motorycznych, metod pedagogicznych do obejmują następujące:

 • gry teatralne;
 • Opowieści instsenizatsiya (dla starszych przedszkolaków);
 • nauka wierszy, folklor działa;
 • Kompilacja opowiadań obrazów fabularnych i innych.

Rodzice skarżą się: „Dziecko ma 3 lata, mówienie źle Co zrobić w takiej sytuacji.?” W tym przypadku, metody nauczania są najbardziej skuteczne w rozwiązywaniu takich problemów. Ale teraz, gdy dziecko wypowiada niezrozumiałe słowa, to nie będzie musiał profesjonalną pomoc jest logopedą lub mowy patologów.

metody korekcji

Do tej grupy metod rozwoju języka obejmują terapię mowy i zajęcia wyrównawcze. Jest to specjalnie zaprojektowany działań mających na celu zajęcie się zidentyfikować usterkę. Kto nauczył przez wykwalifikowanych logopedów lub defectologists. Eksperci ci korzystać z różnych metod korekcji mowy w zależności od wieku, diagnozy i stopień spp w szczególności takie jak:

 • ćwiczenia artykulacyjne ;
 • Ustawienie dźwięków z „ostrzem”;
 • masaż logopedycznej ;
 • Metody dźwięk i slovopodrazhaniya;
 • logoritmika i inni.

Rola rodziny w rozwoju mowy malucha

Pomimo różnych technikach zawodowych, główną rolę w rozwoju mowy dziecka odgrywa w rodzinnej atmosferze. Codzienne rozmowy z bliskimi dorosłych okruchy, oczywiście, znacznie poprawi skuteczność specjalistycznych środków korekty. Oto kilka prostych zaleceń dla rodziców:

 1. Jeszcze przed narodzinami okruchów komunikować się z nim, śpiewaj mu piosenki, dzielić się pozytywne emocje.
 2. Nauczyć się zwracać uwagę na dziecko-letni próbuje wyrazić swoje myśli w słowa, utrzymać go na tym.
 3. Jeśli dziecko ma 3 lata nie mówi – więcej powiedzieć mu się opisać wszystko co można zobaczyć, zrobić, czuję.
 4. Sprowokować dziecko do porozumiewania się w każdej sytuacji.
 5. Ustanowienie tradycji rodzinnych, takich jak czytanie bajki na dobranoc, uczenie się od żartów podczas prania, prowadzenie ćwiczeń rano wierszem.
 6. Zaproponować dziecinnie dla rozwoju umiejętności motorycznych.
 7. Nie ograniczyć kontakt z innymi dziećmi dziecka.

Jeśli dziecko nie mówi w ciągu 3 lat – nie jest to zdanie, ale okazją do refleksji na temat przyczyn takiego stanu. Kiedy terminowe organizacja pracy resocjalizacyjnej, a także korzystny wpływ na rodzinę, dziecko może również dogonić rówieśników w poziomie rozwoju mowy, aby stać się aktywnym uczestnikiem społeczeństwa komunikacyjnego.