280 Shares 9880 views

Teodozja Muzeum Pieniądza (Teodozja, Krym): opis, historia i ciekawostki

Jest to jedno z tych miast, w których mają zostać ponownie i ponownie. Cichy, przytulny ośrodek Teodozja jest prowincją, gdzie życie płynie gładko i równomiernie. Tutaj czuję się jak na spacer wzdłuż nabrzeża, wdychając zapach historii. To właśnie w tych miejscach był inspirowany przez Aivazovsky, a to lazurowe morze przyznano swoje ciepło do milionów turystów. Teodozja – jedno z najstarszych miast na półwyspie, a to nie jest zaskakujące, że istnieje tak wiele atrakcji, w tym Feodosia Muzeum Starożytności (lokalnej historii) oraz Muzeum pieniędzy. Wszyscy mówią o dziedzictwo historyczne obowiązują.

Teodozja Muzeum Pieniądza (Teodozja, Krym) – unikalna kolekcja monet i banknotów. Najstarsza kopia (tatraobol) z dnia 4 wieku pne. e. Istnieje wiele unikalnych zauważa, że świat dosłownie jednostkowych. Odwiedź muzeum – następnie dotknąć najciekawszych stron krymskiej historii.

Teodozja Muzeum Pieniądza (Teodozja): historia podstawy

W czasach starożytnej Grecji, Krym był ważnym ośrodkiem handlowym, łączącym wszystkie wybrzeża Morza Czarnego. Obfitość kupców z różnych krajów doprowadziła do tego, że miasto musiało półwysep mięty własne monety i centrum produkcji powstała właśnie w Teodozja. Urocza mięta lubiany i Genueńczyków, który zastąpił Greków. Nie zniszczyć go, a władcy bizantyjskiego i później Imperium Osmańskiego. W pogoni za zachowany nawet w tych dniach, kiedy Krym został schwytany przez Imperium Rosyjskiego.

Uważa się, że Teodozja Pieniądze Muzeum zostało założone pod koniec 19 wieku. Następnie mnóstwo niezwykłych waluty przyciągnęła numizmatyków. I pierwszym, który odważył się budować kolekcję i umieścić go na ekranie, był G. Galera. Pierwsze eksponaty były banknoty próbek Macedonii za panowania Filipa III Lizymach i królów. Teodozja Muzeum Pieniądza rozszerzony, a pod wieloma względami pomógł ówczesnych kupców, w tym znaczący wkład Dzhivardzhi.

Galery stał się wyznawcą Retovsky numizmatyk (koniec 19 – na początku 20 wieku), pod którego kierownictwem kolekcja znacznie wzrosła, a budynek muzeum stał się centrum dla kolekcjonerów kolekcji z całej Rosji.

Niestety, w czasach sowieckich nikt muzeum potrzebne pieniądze. Atrakcje Teodozja utraciły wartość, unikalna architektura została zniszczona, a centrum miasta uzdrowiska przekształcony spokojne prowincjonalne. Dopiero w 2003 roku, znany entomolog i numizmatyk A. R. Oleschuk, który jest teraz dyrektorem Muzeum pieniędzy, zaczął odzyskiwać z własnej kolekcji szlachetnych.

pieniądze Teodozja

W pierwszym odcinku Muzeum pieniędzy, można zobaczyć wszystkie monety kiedykolwiek wyprodukowanych na terytorium Teodozja. Z 4-5 wieku. BC. e. miasto było jedynym, na wybrzeżu Morza Czarnego, gdzie zostały wybite. Surówka, a pierwsze przykłady doskonale zachowany. Kilka stoisk opowiadać przypadki występujące w okresie panowania Genueńczyków i Tatarów.

Dalsze historyczny kolej prowadzi do powstania jednostki monetarnej chanatu krymskiego i monet oddzielnie jednego z władców – Shahin Girej. Po aneksji Krymu do imperium rosyjskiego, Katarzyna II nakazał mięty nowe monety, a wszystko to zostało zrobione bezpośrednio w Teodozji, o czym świadczy próbek i dokumentów.

Królestwo Bosforu

Teodozja Pieniądze Muzeum przechowuje wszystkie próbki monet Bosfor królestwa. Jak wiadomo, okres swego istnienia ma do około 4 wieku pne. e. Następnie, każde miasto ma swój niepowtarzalny walutę i wiele starożytnych okazy znalezione w ziemi, są teraz na trybunach hali wystawowej.

ukraiński pieniądze

Oddzielny pokój jest dedykowany do wszystkich banknotów kiedykolwiek spotkałem na terytorium Ukrainy w okresie od czasów Rusi Kijowskiej do współczesności. Są też wzory, które zostały wykonane na prawobrzeżnej Ukrainie w okresie panowania Rzeczypospolitej, pieniądze w 1917, ukraińskiej Republiki Ludowej i okres rządów Reichskommissariat (1942).

Historia pieniądza

Teodozja Muzeum Pieniądza – to nie tylko wystawa różnych próbek, ale także sposób na naukę historii banknotów. Po wszystkich monet i banknotów – jest to przywilejem współczesnego świata, a do pierwszych cywilizacji ludzie wymienianych towarów lub równoważne przedmiotów. Na przykład, powłoki, jak to było w Krym. Pierwsze kantory znajduje się w mieście Genoa, Yevpatoria i, oczywiście, Teodozja.

W szóstym oddziale muzeum, oprócz kopii historycznych, przedstawione i dość nowoczesny, takich jak pierwszy plastikowej karty. Zainteresowanie jest kolekcja podróbki. Tak więc, nie jest moneta z tej samej Awers i rewers i banknotu jednego miliona dolarów.

wartości ZSRR

Niewiele osób wie, że dla niektórych monet, urodzony w ZSRR, obecnie można uzyskać dużą kwotę. Teodozja Muzeum Pieniądza wie jaka jest wartość danej instancji. Na przykład monety 3 rubli w 1958 mogą być uzyskane od 60 do 80 tysięcy rubli. I za grosz (1 do 50) w tym samym roku model ten może być o wiele więcej zyskać. Sensem rzadkość. Ponieważ w tym czasie pieniądze nie miała praktycznie żadnej wartości, po prostu wyszedł z użycia i został stracony, ale teraz w ich dążeniu do interesie wszystkich poszukiwaczy skarbów.

Wśród centów istniał taki nominał jako $ 0. Monety takie godność wydany po wojnie i tylko w ilości 50 sztuk. Teraz dla każdej instancji kolektorów są skłonni zapłacić 1000 dolarów.

Banknoty współczesnym świecie

W piątej części sali wystawowej Muzeum pieniądze, można zobaczyć próbki banknotów nowoczesnych państw. Teraz tutaj zaprezentowaliśmy krążących pieniędzy w ponad 200 krajach na całym świecie.

Stojaki stale uzupełniane. Na przykład, niedawno przybył tu z Republiki Jemenu zauważa, o wartości nominalnej 250 riali (2009) oraz Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza wartości nominalnej 20 000 odwiertów (2010). Aktualna kolekcja jest uzupełniana dzięki turystów i numizmatyków, którzy cenią i kochają swoje hobby.

miejsce pobytu

Pozostaje dowiedzieć się, jak dostać się do Feodosia Muzeum pieniędzy. Znajduje się on w budynku znajduje się pod adresem: ulica Kujbyszewie, 12. W tym samym budynku znajduje się inny słynny muzeum poświęcone szybownictwo. Należy pamiętać, że ulica została niedawno przemianowany, a więc stare mapy nadal spełnia Zieloną nazwę.

Przy wejściu do muzeum znajduje się rzeźba Grubosz (popularnie określany jako drzewa pieniędzy). Uważa się, że jeśli pocierać liści drzewa, wtedy muszą być napędzane pieniądze. Stąd można dotrzeć do centrum ulicy galerii, czy iść w kierunku morza. Na skrzyżowaniu z ulicą Kuibyshev trzeba skręcić w prawo i iść 200 metrów.